Dziś mamy 13 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

29 maja 2020

Resort Sprawiedliwości Pomaga. Szycie maseczek jako forma resocjalizacji

fot. kpt. Karolina Kozłowska

fot. kpt. Karolina Kozłowska

Na zapleczu walki z koronawirusem działa ogromny sztab ludzi dobrej woli, także poza #murami więzienia. Kilka tysięcy sztuk maseczek ochronnych – tyle uszyli osadzeni z Zakładu Karnego w Koronowie oraz jednostek podległych tj. Oddziału Zewnętrznego w Chojnicach oraz Oddziału tymczasowego zakwaterowania skazanych w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Suchej.

#ResortSprawiedliwościPomaga

Wszystko w ramach wspólnej akcji Służby Więziennej i Ministerstwa Sprawiedliwości „Resort Sprawiedliwości Pomaga”. Akcja nakierowana jest na niesienie pomocy potrzebującym placówkom medycznym i opiekuńczym.

W dniu 28 maja przedstawiciele koronowskiej załogi udali się do Lipna (woj. kujawskopomorskie), gdzie na ręce wójta gminy przekazali środki ochrony twarzy w ilości tysiąca sztuk. Jako jednostka samorządowa, wójt wskazał instytucje, do których trafią przekazane przez funkcjonariuszy maseczki. A będą to:

• Urząd Gminy Lipno,
• Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach,
• Zespół Szkół w Karnkowie,
• Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu,
• Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie,
• Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu,
• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wichowie,
• Punkt Przedszkolny w Jastrzębiu oraz
• Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury Gminy Lipno.

Pozostała część z wyprodukowanego asortymentu jest stale magazynowa w celu centralnego wykorzystania i jako wsparcie dla lokalnej społeczności.

3 jednostki – 3 programy resocjalizacji społecznej – jeden szczytny cel

Celem programów resocjalizacji społecznej: "Człowiek z maską", "W maseczce Ci do twarzy", "Załóż maskę", które w ramach działalności penitencjarnej zaproponowano skazanym, jest przede wszystkim uzyskanie przez nich wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych związanych z koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19, utrwalenie odpowiednich nawyków dotyczących higieny osobistej, kształtowanie postaw prospołecznych oraz przeciwdziałanie bezczynności.

Łącznie, w koronowskich jednostkach, 28 ochotniczek i ochotników w ramach wspomnianych programów uczy się także szyć zabezpieczenia twarzy.

„Przygotowanie jednej maseczki to kwestia wprawy, jednym osadzonym idzie szybciej, innym wolniej, wiele osób szycia uczyło się od podstaw” – mówi st. sierż. Sylwester Gracz, współautor programu w Zakładzie Karnym w Koronowie.

„Najbardziej wprawionym osadzonym, a do tej grupy zaliczają się przede wszystkim kobiety pozbawione wolności zabiera to kilka, czasem kilkanaście minut. Ale to nie czas się liczy, tylko zaangażowanie” – podkreśla sierż. Marcin Jakubczak, mł. wychowawca D/P, autor programu w Oddziale tymczasowego zakwaterowania skazanych OSSW w Suchej.

„Koronawirus wielu osadzonym uniemożliwił pracę poza terenem jednostki, zmniejszył liczbę codziennych obowiązków. Swoją bezczynność i obawy obecną sytuacją postanowili przekuć w coś dobrego – zgłosili się do udziału w programie resocjalizacji i zaczęli szyć maseczki dla wszystkich, którzy ich potrzebują” – dopowiada kpt. Anna Kruk, st. wychowawca D/P, współautorka programu w Oddziale Zewnętrznym w Chojnicach.

„Szycie maseczek to dla osób pozbawionych wolności swoista forma terapii. Osadzeni mają zajęcie, wiedzą, że pomagają innym, nie myślą o własnych problemach czy chorobach i mniej się boją – bo przecież troska o zdrowie bliskich osób nie jest im obca” - puentuje st. szer. Justyna Walenczykowska, mł. inspektor terapii zajęciowej D/T Zakładu Karnego w Koronowie, wspierająca umiejętnościami szyjących osadzonych.

Szycie maseczek to forma resocjalizacji

Szycie maseczek to forma działalności więźniów na rzecz społeczności lokalnych. Jej celem jest przede wszystkim wykształcenie w nich nawyków i postaw koniecznych do prawidłowego funkcjonowania w środowisku społecznym, kształtowanie umiejętności nawiązywania poprawnych relacji z otoczeniem czy wzrost predyspozycji psychospołecznych tj.: systematyczność, obowiązkowość, dyscyplina, sumienność czy koleżeństwo.

„W czasach, gdy wszyscy zmagamy się z dużymi trudnościami tym, czego potrzeba najbardziej jest pomoc. Pomoc drugiemu człowiekowi. Udział osób pozbawionych wolności w programach resocjalizacji, (w trakcie których wytworem finalnym jest maseczka chroniąca zdrowie innego człowieka) kształtuje w nich poczucie przydatności, pożyteczności, nabycia
umiejętności współpracy w zespole, sensowności podejmowanego wysiłku czy poczucia bycia docenianym przez innych. Każda aktywność własna osadzonych w trakcie odbywania kary znosi poczucie bezcelowości pobytu w zakładzie karnym oraz pozwala zachować sprawność zawodową, siły fizyczne a także umysłowe” - mówi kpt. Karolina Kozłowska rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie.

Materiał: kpt. Karolina Kozłowska – rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie

Oceń artykuł: 12 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (10)

  ale jaja, w dniu 29-05-2020 17:19:38 napisał:

  A co nas interesuje jakies Koronowo? Karolina nabija statystyk?i ;)

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Szwagier , w dniu 29-05-2020 19:59:12 napisał:

  SzWagier!!!

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Dani KROSS, w dniu 31-05-2020 16:01:53 napisał:

  Dłuuugi artykuł, a tylko o maseczkach. Ta Pani ma lekkie pióro.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  dani alves, w dniu 01-06-2020 23:00:17 napisał:

  koronowowirus stop! -tak wymysliłam ,ze taka nazwa by mogła by być tej akcji

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1099PLN PROMOCJAPLN
Novitus Nano E
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Botox i wypełniacze
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Pokój dzienny/ jadalnia
Narożniki
Sprawdzanie świateł
Mikrodermabrazja
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)