Rada Kobiet w rolnictwie z nowymi członkiniami. Uroczyste wręczenie powołań

fot. Ministerstwo Rolnictwa
Przed rozpoczęciem V posiedzenia Rady Kobiet w rolnictwie odbyło #się uroczyste wręczenie powołań nowym członkiniom tego organu pomocniczego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rada Kobiet powstała z potrzeby ich szerszego zaangażowania się w sprawy kobiet z terenów wiejskich.
Zgodnie z zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kadencja Rady rozpoczęła się 8 marca 2022 r. i będzie trwała 3 lata. Wsparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi umożliwi Radzie Kobiet w rolnictwie w rolnictwie szybsze i skuteczniejsze reagowanie na wiele spraw dotyczących kobiet z terenów wiejskich.
Zadania Rady Kobiet w rolnictwie
Do zadań tego organu należą m.in.:
- analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie problemów;
rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli kobiet na obszarach wiejskich i ich aktywizacji;
- przeciwdziałanie dyskryminacji, w szczególności kobiet ze szczególnymi potrzebami (z niepełnosprawnościami);
- inicjowanie i wspieranie akcji społecznych, szkoleń, debat, konferencji oraz programów i kampanii społecznych, podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet;
- opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących obszarów bezpośrednio lub pośrednio związanych z równouprawnieniem oraz sytuacją kobiet i dziewcząt;
- współpraca z komórkami organizacyjnymi w MRiRW oraz jednostkami podległymi Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub przez niego nadzorowanymi w zakresie działań na rzecz równości i respektowania praw kobiet, w tym dotyczących polityki rodzinnej, dostępności opieki zdrowotnej, profilaktyki zdrowia psychicznego, ochrony przed przemocą, aktywizacji zawodowej i równouprawnienia we wszystkich dziedzinach życia.
Na członkiniach Rady spoczywa zatem ogromny obowiązek i odpowiedzialność.
Nowe członkinie. Do Rady Kobiet powołania otrzymały:
Monika Duszyńska: Pochodzi z rodziny rolniczej. Jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Od 2004 r. prowadzi własne gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną. Należy do Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona”.
Danuta Lebioda: Przez ponad 20 lat prowadziła gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Obecnie gospodarstwo jest prowadzone przez jej córki. Jej bunt i chęć działania w celu zmiany wizerunku mieszkańców wsi, a przede wszystkim kobiet, rozpoczął się już w okresie szkoły średniej. Dotyczy to wielu dziedzin życia, m.in. edukacji, dostępu do służby zdrowia, ubezpieczeń społecznych czy zmiany infrastruktury wiejskiej.
Alina Ojdana: Przewodnicząca Związku Zawodowego Rolnictwa KORONA, zaangażowana w problematykę polskiego rolnictwa i rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Jest przedsiębiorcą rolnym w woj. podlaskim, w gminie Hajnówka. Należy do Podlaskiego Porozumienia Rolniczego przy Podlaskiej Izbie Rolniczej. Członek Zespołu ds. opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego powołanego przy MRiRW. Jest przedstawicielem Strony Społecznej w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, reprezentującym Rolnicze Związki Zawodowe. Należy do Stowarzyszenia Polskich Mediów.
Danuta Pilarska: Prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Jest sekretarzem kujawsko-pomorskiej Rady NSZZ RI „Solidarność”, prezesem Związku Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu. Działaczka Porozumienia Rolniczego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP oraz Złotą odznaką Zasłużony dla NSZZ RI „Solidarność”.
Bogumiła Robak: Społeczniczka i samorządowiec. Mieszkanka wsi Postękalice w gminie Bełchatów. Pełni funkcję radnej gminy Bełchatów, jest również członkinią Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Bełchatowie. Aktywnie działa na rzecz organizacji pozarządowych, w tym Kół Gospodyń Wiejskich, i wspiera wiele społecznych inicjatyw. Jest przewodniczącą Gminnej Spółki Wodnej w Bełchatowie i członkiem zarządu kilku organizacji pozarządowych.
Justyna Drażba: Rolnik, przedsiębiorca, samorządowiec. Od zawsze związana z terenami wiejskimi. Prowadzi wypożyczalnię kajaków, desek SUP, organizuje spływy kajakowe rzeką Rospudą. Drugim filarem jej działalności jest pozyskiwanie finansowania dla rolników, funduszy na rozpoczęcie i rozwój biznesu. Wspiera kobiety w rozwoju i samorealizacji, pomaga dzieciom mającym utrudniony start w edukacji i przedsiębiorczości.
Bożena Łozowicka: Kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku. Jest specjalistą z zakresu chemii analitycznej, bezpieczeństwa żywności, rolnictwa ekologicznego i szeroko pojętej ochrony roślin. Autorka ponad 500 prac naukowych, kierownik i wykonawca szeregu projektów wnoszących nową wiedzę do sektora rolniczego. Współpracuje z wieloma regionalnymi i krajowymi instytucjami rolniczymi, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem. Od wielu lat umiejętnie integruje świat nauki ze środowiskiem rolniczym. Jest także mamą i żoną.
Anna Paluch: Wraz z mężem Jarosławem prowadzi gospodarstwo sadownicze. W latach 2006–2014 radna oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Koprzywnicy. Od 2009 r. jest przewodniczącą KGW w Błoniu, które powstało jako pierwsze w gminie Koprzywnica. Jest członkiem Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Sandomierzu. Delegat Świętokrzyskiej Izby Rolniczej powiatu sandomierskiego w latach 2007–2011 oraz 2015–2019. Jest druhną OSP KSRG w Ciszycy, obecnie sekretarzem zarządu. Pełni funkcję zastępcy dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Kielcach. Od 30 lat szczęśliwa mężatka, matka dwóch zamężnych córek, babcia dwóch wnuków.
Katarzyna Rzepecka-Andrzejak: Od 2016 r. pełni funkcję kierownika Placówki Terenowej KRUS w Koninie, gdzie rozwija swoją działalność na rzecz rolnictwa. Jej pasją jest działalność społeczna i polityka. Z uwagi na miejsce zamieszkania znane jej są problemy i potrzeby kobiet wiejskich z regionu. Ściśle współpracuje z KGW, jednostkami OSP oraz z samorządem terytorialnym i lokalnymi stowarzyszeniami.
Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka: Rolnik, menedżer bankowości, społecznik, samorządowiec. Obecnie pełni funkcję wicestarosty średzkiego. Absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, posiada dyplom MBA Wyższej Szkoły Usług i Handlu w Poznaniu. Odznaczona przez Prezesa Rady Ministrów Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Honorowy Ambasador Średzkich Amazonek, odznaczona okolicznościowym Łukiem Amazonek za wspieranie Towarzystwa i pracę na rzecz kobiet chorujących na raka piersi. Od lat zawodowo i rodzinnie związana z rolnictwem. Wychowała się na wsi, gdzie mieszka oraz razem z mężem Maciejem prowadzi gospodarstwo rolne.
Monika Wojcieszak-Zbierska: Pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Autorka i współautorka ponad 60 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych i krajowych. Jej zainteresowania badawcze dotyczą w głównej mierze zagadnień z zakresu ekonomii społecznej, w tym m.in. przedsiębiorczości kobiet na terenach wiejskich, funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych i agroturystycznych oraz finansowania działań realizowanych na obszarach wiejskich w ramach PROW 2014–2020.
Materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Galeria







Czytaj również
- Dofinansowanie w obszarze nawadniania i zielonej energii. Wnioski od 31 stycznia
- Bezpłatne internetowe webinarium. "Dotacje dla rolnictwa”
- ARiMR prosi rolników o informacje dotyczące zbóż. Do kogo telefony?
- Zmiany w programie azotanowym. Co wprowadza projekt rozporządzenia?
- KGW muszą rozliczyć się z przyznanej pomocy. Czas do końca miesiąca
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!
(czytaj więcej)Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.
(czytaj więcej)Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!
(czytaj więcej)Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.
(czytaj więcej)
Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad
Kolejne pisowskie stołki w Polsce w ruinie , w dniu 14-07-2022 09:46:49 napisał:
odpowiedz
prawdziwszy patriota, w dniu 14-07-2022 14:46:06 napisał:
odpowiedz
Obywatel, w dniu 14-07-2022 19:28:12 napisał:
odpowiedz
do pojechanego parioty, w dniu 15-07-2022 21:53:11 napisał:
odpowiedz
JK, w dniu 16-07-2022 22:32:34 napisał:
odpowiedz
BMS, w dniu 19-07-2022 20:11:58 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!