Dziś mamy 22 stycznia 2020, środa, imieniny obchodzą:

18 maja 2019

Przygoda z książką i teatrem. Przedszkolaki z wizytą w bibliotece

fot. pow.

fot. pow.

Od 8-15 maja w Filii Dziecięcej przy ul. Bartkowskiego 1 jak co roku trwał # „Tydzień Bibliotek”. Hasłem przewodnim było „#BIBLIOTEKA”.

W zajęciach brały udział dzieci z nakielskich przedszkoli. Dwie grupy: 5 i 6 - latki z Przedszkola „Donald” oraz Trzy grupy: 4,5 i 6-latki; „Motylki”, „Elfiki” i „Misiaczki” z Przedszkola „Wesoła Piątka”.

Zajęcia ph. „Gdzie mieszkają książeczki?”, „Co to jest Mól Książkowy?” oraz „Prośby Książki” były doskonałą okazją do tego, aby odpowiedzieć dzieciom na wszystkie pytania związane z książką i nie tylko. Pomogły w tym również fragmenty wspólnie czytanych opowiadań. Dzieci dowiedziały się z nich o przygodach „Basi w bibliotece”, przekonały się o tym jak „Franklin szanował książki” i o tym jaki pomysł miała Precelka, bohaterka książek dla dzieci na to, żeby się nie nudzić. Oto jej rada:

Pamiętajcie – warto wybrać się do biblioteki!

Nasi najmłodsi mieli również okazję do tego ,aby przekonać się o tym, jak niektórzy czytelnicy nie szanują książek. Po obejrzeniu wystawy zniszczonych i zaczytanych książeczek było im bardzo przykro, że tak mogą obchodzić się z nimi czytelnicy. Przypomnieli sobie, o co prosi książka i obiecali, że będą o nią dbać i ją szanować.

Atrakcją dla dzieci był też „Kamishibai” - papierowy teatr po japońsku kami - papier, shibai – teatr. Jest to teatr obrazkowy, teatr ilustracji wykonanych na kartach i umieszczonych w magicznej drewnianej skrzynce na wzór parawanu. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem.

Teatrzyk Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. Opowieść wychodzi na zewnątrz ekranu a zebrani wokół widzowie wspólnie ją przeżywają. Na zajęciach zaprezentowana była bajka „O panach Palcach” Juliana Brudzewskiego, w której dzieci także miały swój udział wykonując polecenia przekazywane przez lektora.

Na zakończenie każda z grup wykonała kolorowe ilustracje do bajki o „Panach Palcach”, które będą wystawione w oknach naszej Wypożyczalni dla dorosłych przy ul. Dąbrowskiego 20 aby mogli je obejrzeć rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach.

Tydzień ten był również doskonałą okazją do tego, aby zaznajomić dzieci z pracą bibliotekarza i księgozbiorem biblioteki. Przekonać ich również, że biblioteka jest doskonałym miejscem, aby zacząć swoją przygodę z książką, którą warto czytać!

materiał: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)