Przydatne wakacyjne porady. Jak uatrakcyjnić każdą wyprawę?

fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Potrzebujecie przerwy i planujecie krótki urlop? #Jeśli właśnie dopinacie na ostatni guzik swój wypoczynek, podpowiadamy, jakie dane warto pobrać z portalu danych przed wyjazdem, aby być przygotowanym na wszystko i uatrakcyjnić każdą wyprawę!
Szlakiem zabytków
Nie trzeba szukać daleko, aby odkryć nowe, ciekawe miejsca. Wystarczy wybrać się do dowolnej miejscowości w Polsce i ruszyć szlakiem lokalnych zabytków. W ustaleniu trasy pomoże portal dane.gov.pl. W rejestrze zabytków nieruchomych znajdziecie stare pałace, kościoły czy parki, które warto zobaczyć. Być może to Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu, Twierdza Toruń lub Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu okażą się ciekawą, wakacyjną destynacją. Kilkaset inspirujących pomysłów, jak chociażby Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, czy Muzeum Piernika i Etnografii w Kopytowej, znajdziecie natomiast w wykazie muzeów. Pobierzcie potrzebne dane na swoje urządzenie przed wyjazdem, aby mieć je zawsze pod ręką.
Ścieżki kulinarne
Kolejna baza, którą warto mieć przy sobie w wakacje, ucieszy wszystkich smakoszy. Każdy region ma swoje tradycyjne przysmaki. Znamy toruńskie pierniki, czy krakowskie bajgle. Natomiast już plince kaszubskie, graduskie szaraki, czy sodówki mogileńskie mogą brzmieć bardziej enigmatycznie. W bazie produktów regionalnych i tradycyjnych znajdziecie ponad 2000 różnych propozycji, charakterystycznych dla poszczególnych zakątków Polski. Sprawdźcie je przed wyjazdem, aby niczego nie przegapić.
Podręczna baza noclegowa
Mamy też propozycję dla tych, którzy podczas podróży planują spontaniczne noclegi. Aby uniknąć ewentualnych problemów technicznych, warto na wszelki wypadek zabrać ze sobą Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich – plik z adresami i telefonami do prawie 3,5 tys. hoteli. Pobierzecie go z portalu dane.gov.pl. Planując podróż dużej rodziny dodajcie do tego wykaz partnerów programu KDR, aby skorzystać z dodatkowych zniżek nie tylko podczas wypoczynku, ale również innych wakacyjnych atrakcji.
Zabierz aplikacje na wakacje
Dane są coraz częściej używane w programach i aplikacjach. Wiele przykładów ich ciekawego wykorzystania znajdziecie w portalu danych. Na przykład aplikacja Dworce kolejowe w Polsce pokazuje m.in. jak wygląda dobowa wymiana pasażerska na poszczególnych dworcach i pomaga wyszukać interesujące nas miejsca. Aplikacja Moja komenda w razie potrzeby znajdzie dzielnicowego w nieznanym miejscu. Po więcej ciekawych, wakacyjnych inspiracji warto zajrzeć do portalu danych.
Dobre dane
Portal dane.gov.pl skończył w tym roku 10 lat. Został najwyżej oceniony wśród innych europejskich portali danych w europejskim rankingu Open Data Maturity 2023. Zbiera dane o różnorodnej tematyce – kulturalnej, sportowej, czy turystycznej, które mogą przydać się nie tylko w wakacje. Życzymy udanych wakacji z danymi.
Dane.gov.pl to państwowy portal danych, który jest źródłem wiarygodnych, na bieżąco aktualizowanych danych, udostępnianych bezpłatnie przez administrację publiczną oraz podmioty prywatne do ponownego wykorzystywania. Za system odpowiada Minister Cyfryzacji.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Czytaj również
- 100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz
- Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia
- Obowiązkowa składka zdrowotna. 55 % Polaków chciałoby zrezygnować
- Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. W regionie 42,8 tys. osób
- Depresja to poważny problem zdrowotny. Nie bój się szukać pomocy!
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!