Dziś mamy 16 grudnia 2017, sobota, imieniny obchodzą:
11 sierpnia 2017

Przychody i wydatki. Pod lupę bierzemy nakielskie muzeum

Muzeum Ziemi Krajeńskiej cyklicznie organizuje różne wystawy i lekcje muzealne dla #dzieci. W 2016 roku przychody z tego tytułu wyniosły ponad 3,5 tys. zł. To jednak nie jedyne źródło przychodów muzeum.

Każdego roku placówki publiczne podsumowują swoją działalność, przychody i poniesione koszty. Nakielskie muzeum w 2016 roku przychody własne w kwocie 3 577,87 zł uzyskało ze sprzedaży biletów wstępu na wystawy czasowe i wystawy stałe oraz z prowadzenia lekcji muzealnych. Zgodnie z ustawą o muzeach w niedzielę obowiązuje wstęp wolny dla wszystkich zwiedzających, natomiast na podstawie decyzji dyrektora muzeum w czasie ferii i wakacji, dzieci z Miasta i Gminy Nakło mogą bezpłatnie zwiedzać instytucję, zarówno indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych. Do końca 2016 roku muzeum odwiedziło ok. 4.200 osób, w tym w zorganizowanych grupach ok. 2.900, z czego 2.600 to młodzież szkolna.

Pozostałe przychody muzeum uzyskuje ze sprzedaży towarów – 2 205,73 zł i produktów – 880,38 zł, które stanowią wydawnictwa, płyty oraz drobne pamiątki. Jednostka jest co roku była zaangażowana w organizację Jarmarku św. Wawrzyńca. Opłaty za stoiska od wystawców stanowią jedną z pozycji po stronie przychodów. Muzeum było w 2016 roku również współorganizatorem Nakielskiego Rowerowego Rajdu Niepodległościowego, a opłata uczestników za uczestnictwo w imprezie zasiliła przychody jednostki. Łącznie to kwota 8 236,03 zł. 

W roku 2016 muzeum otrzymało również dotację celową od Muzeum Historii Polski w Warszawie na realizację projektu w ramach Programu Patriotyzm Jutra na kwotę 6.457,00 zł. Pozyskane środki przeznaczono na opracowanie zadań: „Nakło miasto trzech kultur”, „Szlak turystyczny śladem zabytków Nakła nad Notecią”. Wszystkie przychody obrazuje poniższa tabela.

Funkcjonowanie muzeum to jednak nie tylko przychody, są również koszty, na które składają się wynagrodzenia dla pracowników wraz z pochodnymi, odpis na ZFŚS, koszty badań lekarskich i szkoleń pracowników. Obrazuje je szczegółowo tabela.

 

Koszty bezosobowe to prace wykonane na podstawie umów o dzieło (warsztaty starych zawodów, wynagrodzenie dla wykonawców koncertu muzyki kameralnej uświetniający uroczyste otwarcie szlaku turystycznego) oraz ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Na koszty pozostałe składają się wszelkie koszty zakupu materiałów, wyposażenia, energii, usług, opłat i podatków służących prowadzeniu działalności statutowej instytucji. Najważniejsza pozycja w grupie zakup materiałów i wyposażenia to oprogramowanie do obsługi sprzedaży, płac, kadr i księgowości jednostki. Zakupiono 4 licencje (Finanse i Księgowość, Kadry i Płace, E-Box, Handel), które po wdrożeniu w znaczący sposób usprawnią administrowanie jednostką. Zakupiono ponadto dwa komputery przenośne dla pracowników, doposażono lokal w meble oraz piec do wypalani ceramiki, który podnosi atrakcyjność oferty kulturalnej instytucji. Na usługi obce składają się koszty usług stałych: wywóz śmieci, monitoring siedziby muzeum, wynajem pomieszczenia magazynowego; zarządzanie bezpieczeństwem ABI; a także opłaty pocztowe, usługi transportowe itp. Koszty napraw i konserwacji to głównie okresowe przeglądy wyposażenia Muzeum oraz przegląd instalacji alarmowej. W kosztach energii mieszczą się opłaty za wodę i kanalizację, energię elektryczną i energię cieplną z KPEC w Bydgoszczy. Pozostałe koszty stanowią wydatki na delegacje służbowe pracowników, ryczałt samochodowy Dyrektora Muzeum oraz podatki i opłaty. Wydatki majątkowe to zakupy dzieł sztuki i muzealiów do zbiorów, które w muzeach bez względu na wartość stanowią środek trwały.

W 2016 roku pozyskano 247 muzealiów, w tym drogą zakupów 164. Z ciekawszych zakupów warto wymienić centryfugę do mleka, fotografię z pierwszych dni września 1939 roku przedstawiającą niemieckich żołnierzy włamujących się do budynku biurowego L. Baerwalda. Systematycznie powiększa się zbiory ceramiki użytkowej z terenu ziem polskich.

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Excel, w dniu 13-08-2017 12:07:44 napisał:

  Brawo dla planisty i realizujących. Wstrzelić się 100% w realizację planu to mistrzostwo świata. Dalej zaplanować i zrealizować co do grosza ...Możliwe ?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Igor , w dniu 16-08-2017 15:27:30 napisał:

  Te tabelki to totalna bzdura . 100 % realizacji kosztów co do złotówki. ? śmiech na sali. Zresztą Muzeum nie zarabia na siebie . Większość to dotacje .

  odpowiedz

  • 0 (0)

  8409, w dniu 16-08-2017 17:54:13 napisał:

  Zgadza się taki plan to fikcja na papierze zresztą niezgodny z przepisami dla instytucji kultury

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

SYPIALNIE
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
REGAŁY
MEBLE PIOTR PASIEKA
Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Masaż gorącymi kamieniami
Baterie
od 0,90PLN
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Wydatki w gospodarstwach domowych. Na co wydaliśmy najwięcej pieniędzy?

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy zebrał informacje dotyczące wydatków przeciętnych #gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku. Jak dane te różnią się od tych w roku wcześniejszym?

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)