Przemęczenie – jak sobie z nim radzić?

fot. pow.
Dzisiaj świat stoi przed nami otworem. Towarzyszą nam inteligentne sprzęty domowe, nowoczesne# smartfony oraz szybkie środki transportu. XXI wiek to zdecydowanie czas ogromnych zmian, które mają nam służyć w codziennym życiu. Niestety wielkie możliwości często łączą się z szalonym tempem życia. Praca zawodowa, obowiązki domowe, chęć zasmakowania dobrodziejstw, jakie daje nam świat, to wszystko sprawia, że jesteśmy przemęczeni. Jak sobie z tym poradzić? Zapraszamy do lektury.
Jak wypoczywać ? Zrezygnuj ze spraw nieistotnych
Dla niektórych odpoczynek to strata czasu. Po co spać, skoro można w tym czasie korzystać z dobrodziejstw życia. Jest tyle różnych aktywności, można podróżować, uczyć się nowych rzeczy, spotykać z przyjaciółmi i korzystać z różnych ciekawych form spędzania czasu wolnego od obowiązków. Jest też przecież kariera zawodowa. Dla wielu z nas sukces zawodowy jest bardzo ważny. Nie da się niestety żyć ciągle na wysokich obrotach. Prędzej czy później organizm się zbuntuje. Jeśli chcemy odpocząć, powinniśmy przyjrzeć się naszemu życiu i zobaczyć, co możemy pominąć lub przeorganizować. Dzisiaj jest dostępnych wiele usług, które ułatwiają nam codzienne życie i pozwalają uzyskać trochę wolnego czasu dla siebie. Oprócz nowoczesnych technologii takich jak pralko-suszarki, zmywarki i roboty sprzątające, są także firmy, które np. oferują zakupy spożywcze do domu. Pranie, sprzątanie czy zakupy, to czynności podstawowe, nie możemy z nich zrezygnować, ale da się je usprawnić. Bardzo ważna jest także organizacja czasu. Jeśli jesteśmy w pracy, nie rozpraszajmy się mediami społecznościowymi itp. Robiąc coś, skupmy się na tym, dzięki temu zrobimy daną rzecz szybciej i lepiej. Bardzo ważne jest także, by przed snem nie pić napojów z kofeinę ani nie objadać się. Dzięki temu organizm będzie mógł zająć się odpoczynkiem, a nie trawieniem. Przed zaśnięciem warto też nie patrzeć w monitory. Dobry, ponad 7-godzinny sen, da nam siłę do funkcjonowania. Oczywiście potrzebna jest do tego także zdrowa dieta.
Jak wzmocnić organizm?
Zdrowy sen, zbilansowana dieta, umiarkowany ruch – to niewątpliwie najlepsze co możemy zrobić dla naszego organizmu. Warto też robić regularne badania, by sprawdzić, czy nasze przemęczenie nie wynika z problemów zdrowotnych lub braku witamin. Ludzie bardzo często nadużywają kawy i napojów energetycznych, by szybko się pobudzić. Niestety nie jest to zdrowe. Bardzo dobrym naturalnym sposobem jest np. wyciąg z żeń-szenia, a także letni prysznic. Wiele firm ma w swojej ofercie różnego rodzaju suplementy, które mają na celu dodać nam energii, posiadające np. magnez i witaminy z grupy B. Jednak trzeba pamiętać, że nie należy przyjmować żadnych leków i suplementów bez badań i konsultacji z lekarzem.
Przemęczenie – dlaczego jest groźne?
Długotrwałe przemęczenie nie jest dla nas bezpieczne. Problemy z koncentracją i uwagą sprawiają, że gorzej wykonujemy swoje obowiązki, popełniamy błędy, co może w niektórych wypadkach skończyć się tragicznie. Mamy problemy z pamięcią, stajemy się drażliwi, co ma wpływ na nasze kontakty ze współpracownikami, przyjaciółmi i rodziną. Bardzo często rezygnujemy z odpoczynku, bo nie mamy na niego czasu, a paradoksalnie brak relaksu sprawia, że wiele rzeczy zajmuje nam więcej czasu, gdyż nie możemy się skupić, wydajność mózgu spada. Nie rezygnujmy z odpoczynku. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia i komfortu życia.
Materiał Partnera - Artyku Sponsorowany
Czytaj również
"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.
(czytaj więcej)Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.
(czytaj więcej)Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.
(czytaj więcej)500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.
(czytaj więcej)