Dziś mamy 19 listopada 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

20 października 2019

Przejechał dla Zuzi granicami Polski. Warto działać

Ponad 3 tysiące kilometrów w 35 dni. Taki dystans granicami Polski przejechał na rowerze pan Andrzej Błonk w ramach zorganizowanej przez siebie akcji charytatywnej.# Zebrane w ten sposób pieniądze zasilą konto 5-letniej Zuzi, która potrzebuje ich na dalszą rehabilitację.

Andrzej Błonk, mieszkaniec Występu przemierzał kolejne kilometry przy granicach Polski, aby w ten sposób pomóc 5-letniej mieszkance Potulic - Zuzi Mrówczyńskiej. Po narodzinach, u dziewczynki stwierdzon obustronne wrodzone zwichnięcie stawów kolanowych i biodrowych. Dodatkowo wykryto u niej w sercu dwa ubytki przegrody międzyprzedsionkowej, jest leczona kardiologicznie, ale głównie ortopedycznie. I właśnie na tą czasochłonną i kosztowną rehabilitację potrzebne były środki. Pan Andrzej, jako że lubi jeździć rowerem i ma za sobą dalekie wyprawy rowerowe, wpadł na pomysł, aby w ten sposób zebrać potrzebne pieniądze. 1 września o godzinie 04:45 w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej wyruszył z Helu na rowerze. Wrócił w to samo miejsce w sobotę, 5 października. Przez całą podróż szukał kolejnych sponsorów swojej wyprawy – Noclegu szukałem spontanicznie, wieczorami. Zakładałem sobie dzienny budżet w kwocie 50 zł za nocleg. Bywało tak, że kiedy właściciele hoteli czy pensjonatów dowiadywali się, w jakim celu jadę, oferowali mi nocleg za darmo. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze odkładałem na leczenie Zuzi – powiedział nam pan Andrzej. Ludzi dobrej woli na trasie nie brakowało – Spotkałem wiele bardzo fajnych osób. Pamiętam mój pobyt w Gubinie. Zatrzymałem się w jednym pensjonacie, gdzie opłata za nocleg przekraczała mój budżet więc postanowiłem tam tylko zjeść i jechać poszukać czegoś tańszego. Kiedy czekałem na obiad, zaczepiła mnie jedna pani, która ... pomyliła mnie ze swoim zięciem - śmieje się pan Andrzej. – Później chwilę rozmawialiśmy, pani zaoferowała, że pokryje za mnie koszty wyżywienia. Nie zapłaciłem także nic za nocleg i dzięki temu mogłem te pieniądze odłożyć dla Zuzi. W ogóle, spędziłem z tymi ludźmi kilka godzin na fajnej rozmowie – wspomina.

„Miałem swój cel”
Jednak na trasie nie zawsze było tak "kolorowo" – Tego się spodziewałem, że dla mnie najgorsza będzie brzydka pogoda. Kiedy wstawałem i od rana za oknem widziałem, że już pada deszcz dopadało mnie zniechęcenie. Nie raz mówiłem sam do siebie "Andrzej, ale przecież Ty nie musisz. Jedź autobusem, przecież nikt nie będzie widział. Jednak sam czułbym się z tym źle. Dlatego po prostu czekałem aż pogoda się poprawi, albo jechałem w deszczu – przyznał rowerzysta z Występu.
W porównaniu do poprzednich wypraw rowerowych sporo kłopotów sprawił panu Andrzejowi jego 18-letni już rower – Wcześniej mi się to tak często nie zdarzało. Polskie drogi są w kiepskim stanie. Na docenienie zasługują ścieżki rowerowe na wschodzie Polski. Niekiedy asfalt był na nich lepszy niż na drodze dla samochodów. Trzy razy na trasie złapałem „kapcia”, musiałem także wymienić tylne koło, ale nie podłamywało mnie to. Miałem swój cel i go zrealizowałem. Warto działać, czułem, że dobrze robię – powiedział.

Pomoc dla 5-latki płynęła nie tylko od zorganizowanych wcześniej sponsorów. Pojawiło się wiele anonimowych wpłat. – Ludzie widzieli, że mam napisane na koszulce "Jadę dla Zuzi", zaczepiali mnie pytając jak można jej pomóc i kim ona jest. Podawałem więc informacje gdzie można znaleźć numer konta, na które chętni mogą wpłacać pieniądze na jej rehabilitację.
Jakie plany ma teraz przed sobą? – Jeżeli tylko będę mógł w ten sposób pomóc, to bardzo chętnie wezmę udział w kolejnej takiej wyprawie. Jednak tym razem żona zapowiedziała, że jedzie ze mną.
Pan Andrzej wcale nie wygląda na kogoś, kto w ciągu ostatniego miesiąca pokonywał dziennie średnio sto kilometrów na rowerze. – Najkrótszy dystans jaki pokonałem jednego dnia to 47 kilometrów. Wtedy był bardzo brzydki dzień, prawie cały czas padało. Następnego dnia pogoda była lepsza i nadrobiłem to pokonując 170 km. Wcale nie czuję się zmęczony. Na trasie najpiękniejsze były widoki, niektóre zapierały dech. Dobrze, że trafiła mi się w sumie dobra pogoda – przyznał rowerzysta, który w poniedziałek, 7 października wrócił do pracy.

Podczas swojego wyczynu poza tysiącami kilometrów w "nogach", Andrzej Błonk "przywiózł" dla Zuzi...... zł. – Chciałbym podziękować wszystkim sponsorom, osobom, które dokonywały anonimowych wpłat oraz wszystkim ludziom dobrej woli, których spotkałem na trasie – powiedział na koniec pan Andrzej, któremu gratulujemy wytrwałości, a Zuzi życzymy efektywnego i skutecznego leczenia.

 

Oceń artykuł: 31 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Robert, w dniu 20-10-2019 07:13:35 napisał:

  świetna robota.moim marzeniem od dzieciaka jest taka wycieczka.może kiedyś ją zrealizuje.myślę że także połączę ją z jak to się mówi przyjemne z pożytecznym.wycieczka-a przy okazji będę zbierał na jakiś szczytny cel. Myślę że takie akcje powinny być głośniej szerzone i troszkę wcześniej powinny docierać informacje. Życzę z całego serca wytrwałości dla pana Andrzeja i wszystkiego dobrego dla Zuzi.Powrotu do zdrowia.Wytrwałości dla rodziców Zuzi bo czeka ich bardzo ciężki okres rekonwalescencji z Zuzią. Pozdrawiam.Robert

  odpowiedz

  • 2 (2)

  fff, w dniu 20-10-2019 09:10:45 napisał:

  Brawo i szacunek wiecej takich ludzi

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Lolo , w dniu 20-10-2019 09:33:30 napisał:

  Super gość, wszystkiego najlepszego.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Hans, w dniu 20-10-2019 10:37:34 napisał:

  Brawo panie Andrzeju za odwagę

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Lipoliza injekcyjna
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Oczyszczanie twarzy
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Posnet Bingo HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Stół rozkładany + 6 krzeseł
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)