Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2018

Przedstawiciele powiatów wzięli udział w wycieczce po okolicy. Pogoda i humory dopisywały

fot. M. Oleś, T. Miłowski

fot. M. Oleś, T. Miłowski

W sobotę, 28 lipca br. przedstawiciele zaprzyjaźnionego powiatu Elbe-Elster z Niemiec oraz Powiatu # Nakielskiego wybrali się na dłuższą wycieczkę po okolicy.

Delegacja z partnerskiego Elbe-Elster z Christianem Heinrichem-Jaschinskim na czele wraz ze Starostą Nakielskim – Tomaszem Miłowskim rozpoczęła dzień aktywnie od rajdu rowerowego, który prowadził od Przystani Powiat Nakielski, przez budowane Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku, miejscowość Weronika, aż do śluzy w Gromadnie. Następnie z tego punktu grupa udała się na powrotny rejs rodzimą „Jadwigą”. W grupie naszych zachodnich przyjaciół znalazł się pracownik wydziału promocji Dieter Jagode, Bernhard Woite, tłumacz Aneta Imhof oraz duet muzyczy, który otwierał koncertową część VII edycji Przystani w kolorze blue - Robby Fuchs i Sebastian Pöschl.

Uczestnicy rajdu dowiedzieli się od Starosty Nakielskiego, że na miejscu dawnej „białej szkoły” powstać ma centrum integracji dla osób wykluczonych społecznie przez choroby bądź niepełnosprawność, klub seniora oraz świetlica środowiskowa. Opowiedziano także o trudnym, ale wyjątkowym historycznym znaczeniu tego miejsca, bowiem to właśnie przy ulicy Wyzwolenia 13 w Paterku w 1939 r. w piwnicach niemieckie władze okupacyjne torturowały mieszkańców, nauczycieli i przedstawicieli duchowieństwa.

Kolejnym przystankiem w ten słoneczny dzień była niezwykle urokliwa miejscowość o nazwie – która została nadana na cześć łotewskiej księżniczki Melde – Weronika. Wieś ta jest szczególna również ze względu na pozostawione przez Niemców w czasie II wojny dziedzictwo w postaci szeregowych budynków – niektóre z nich do dzisiaj zachowały, tak charakterystyczny dla zabudowy pruskiej, ceglany klimat. Warto wspomnieć, że już niebawem droga do Weroniki – dzięki zwiększeniu środków w budżecie Powiatu Nakielskiego na remonty dróg w powiecie w wysokości ok. 340 tys. zł – będzie zmodernizowana o nową nawierzchnię oraz ścieżkę rowerową!

Etapem zamykającym wycieczkę na rowerach był rejs Notecią do Przystani Powiat Nakielski. Podróż rozpoczęła się na śluzie w Gromadnie. Na tej, powstałej w 1914 roku, zaporze funkcjonuje elektrownia wodna umiejscowiona na jazie północnym stopnia piętrzącego. Pogoda dopisała, humory również. Racząc zmysły niesamowitymi widokami nadnoteckiej przyrody rozmawiano o szlakach wodnych, w które włączona jest Noteć – chodzi tu m.in. o Wielką Pętle Wielkopolski oraz projektowaną trasę MDW E70. Międzynarodowy szlak wodny MDW E70 prowadzi od Rotterdamu przez naszą Noteć aż po Kłajpedę (Litwa) – włączenie nakielskiej przystani do tej wodnej ścieżki niesie wiele możliwości dla naszego regionu.

materiał: Monika Oleś

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)