Dziś mamy 17 października 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2018

Przedstawiciele powiatów wzięli udział w wycieczce po okolicy. Pogoda i humory dopisywały

fot. M. Oleś, T. Miłowski

fot. M. Oleś, T. Miłowski

W sobotę, 28 lipca br. przedstawiciele zaprzyjaźnionego powiatu Elbe-Elster z Niemiec oraz Powiatu # Nakielskiego wybrali się na dłuższą wycieczkę po okolicy.

Delegacja z partnerskiego Elbe-Elster z Christianem Heinrichem-Jaschinskim na czele wraz ze Starostą Nakielskim – Tomaszem Miłowskim rozpoczęła dzień aktywnie od rajdu rowerowego, który prowadził od Przystani Powiat Nakielski, przez budowane Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku, miejscowość Weronika, aż do śluzy w Gromadnie. Następnie z tego punktu grupa udała się na powrotny rejs rodzimą „Jadwigą”. W grupie naszych zachodnich przyjaciół znalazł się pracownik wydziału promocji Dieter Jagode, Bernhard Woite, tłumacz Aneta Imhof oraz duet muzyczy, który otwierał koncertową część VII edycji Przystani w kolorze blue - Robby Fuchs i Sebastian Pöschl.

Uczestnicy rajdu dowiedzieli się od Starosty Nakielskiego, że na miejscu dawnej „białej szkoły” powstać ma centrum integracji dla osób wykluczonych społecznie przez choroby bądź niepełnosprawność, klub seniora oraz świetlica środowiskowa. Opowiedziano także o trudnym, ale wyjątkowym historycznym znaczeniu tego miejsca, bowiem to właśnie przy ulicy Wyzwolenia 13 w Paterku w 1939 r. w piwnicach niemieckie władze okupacyjne torturowały mieszkańców, nauczycieli i przedstawicieli duchowieństwa.

Kolejnym przystankiem w ten słoneczny dzień była niezwykle urokliwa miejscowość o nazwie – która została nadana na cześć łotewskiej księżniczki Melde – Weronika. Wieś ta jest szczególna również ze względu na pozostawione przez Niemców w czasie II wojny dziedzictwo w postaci szeregowych budynków – niektóre z nich do dzisiaj zachowały, tak charakterystyczny dla zabudowy pruskiej, ceglany klimat. Warto wspomnieć, że już niebawem droga do Weroniki – dzięki zwiększeniu środków w budżecie Powiatu Nakielskiego na remonty dróg w powiecie w wysokości ok. 340 tys. zł – będzie zmodernizowana o nową nawierzchnię oraz ścieżkę rowerową!

Etapem zamykającym wycieczkę na rowerach był rejs Notecią do Przystani Powiat Nakielski. Podróż rozpoczęła się na śluzie w Gromadnie. Na tej, powstałej w 1914 roku, zaporze funkcjonuje elektrownia wodna umiejscowiona na jazie północnym stopnia piętrzącego. Pogoda dopisała, humory również. Racząc zmysły niesamowitymi widokami nadnoteckiej przyrody rozmawiano o szlakach wodnych, w które włączona jest Noteć – chodzi tu m.in. o Wielką Pętle Wielkopolski oraz projektowaną trasę MDW E70. Międzynarodowy szlak wodny MDW E70 prowadzi od Rotterdamu przez naszą Noteć aż po Kłajpedę (Litwa) – włączenie nakielskiej przystani do tej wodnej ścieżki niesie wiele możliwości dla naszego regionu.

materiał: Monika Oleś

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bezpieczna droga do celu. Wybieramy materiał na modne i funkcjonalne schody

Zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i tych przydomowych schody to codzienny widok.# Ich obecność zawdzięczamy zwykle ukształtowaniu terenu, które sprawia, że zastosowanie płaskiej nawierzchni nie jest możliwe. Aby spełniały swoją funkcję, były bezpieczne, a do tego niezwykle atrakcyjne wizualnie powinny zostać wykonane z przeznaczonych do tego okładzin. Jaki materiał spisze się w tym przypadku najlepiej?

(czytaj więcej)
0

Wyprawa z naszym pupilem. Jak bezpiecznie i komfortowo podróżować samolotem

Domowe zwierzęta coraz częściej traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodzin.# Oznacza to, że podróżują z nami na wakacje czy dłuższe, zagraniczne wyjazdy do pracy. Choć transport psa lub kota drogą lotniczą nie jest już dziś wielkim kłopotem, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

(czytaj więcej)
0

Problemy emocjonalne kobiet w ciąży. Co warto wiedzieć?

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w # życiu kobiety.

(czytaj więcej)
0

Urząd dzwoni do obywatela. Sejm przyjął zmiany

Przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych – to nasz cel. Dzięki przyjętym wczoraj przez Sejm zmianom, które zaproponowaliśmy w ustawie o informatyzacji, będzie szybciej i skuteczniej.

(czytaj więcej)