Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 czerwca 2022

Przedsiębiorcy zapominają o składaniu deklaracji rozliczeniowych. Od stycznia obowiązek powrócił

fot. pow.

fot. pow.

Jeszcze do końca ubiegłego roku większość przedsiębiorców niezatrudniająca #pracowników, była zwolniona z comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowej. Od stycznia ten obowiązek powrócił. Mimo to wielu płatników zapomina złożyć dokumenty rozliczeniowe do ZUS.

Bardzo wielu przedsiębiorców nie wywiązuje się z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych, mimo że ZUS wysyła informacje o braku dokumentów za dany miesiąc. Właścicielom firm, którzy nie przekażą dokumentów za dany miesiąc,
ZUS utworzy automatycznie wymiar składek z urzędu, co może skutkować błędnym rozliczeniem - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Polski Ład wprowadził wiele zmian w tym również zmiany dotyczące ustalania wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. A to wpłynęło na konieczność comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Obowiązek składania dokumentów dotyczy również osób prowadzących działalność gospodarczą opłacających składki na własne ubezpieczenia lub osób
z nimi współpracujących. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko duchowni, osoby składające dokumenty za nianie oraz osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu
i rentowemu na podstawie art. 7 ustawy systemowej –wyjaśnia rzeczniczka.

Dla większości płatników zmienił się także termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych
i opłacania składek. Tylko dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych termin pozostał bez zmian, czyli do 5. dnia następnego miesiąca. Dla pozostałych płatników termin zależy od tego czy posiadają osobowość prawną, czy też nie. Na przykład dla spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji jest to termin do 15. dnia następnego miesiąca, a dla pozostałych płatników składek, m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej do 20. dnia następnego miesiąca.


Materiał: Krystyna Michałek /regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 9 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    czytelnik, w dniu 15-06-2022 21:51:36 napisał:

    A duchowni są nietykalni

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 16-06-2022 07:47:30 napisał:

    To wina wirusa

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Gonia, w dniu 18-06-2022 00:48:41 napisał:

    Niech dadzą spokoj i sobą się zajma

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)