Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

04 grudnia 2019

Propozycja poprawy bezpieczeństwa. Czy zarządca zamontuje „Minutniki" ?

fot. archiwum

fot. archiwum

Wyjątkowo często na skrzyżowaniu ulicy Mroteckiej w Nakle z DK nr 10 dochodzi do różnych kolizji#, a nawet wypadków. Po raz kolejny padła propozycja, aby przy sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu zamontować wyświetlacze czasu z informacją o tym, ile sekund pozostało do zmiany świateł. Co na to zarządca drogi?

Ostatnio kwestię tę podjął radny powiatowy Adam Piszczek. W złożonej interpelacji tłumaczył, dlaczego na tym skrzyżowaniu jest tak niebezpiecznie oraz wyszedł z propozycją, pytaniem do zarządcy drogi. – Czy jest możliwość zamontowania przez zarządcę drogi dodatkowego oznakowania, tzw. minutnika? Proponowane rozwiązanie, biorąc za przykład miasta, na ulicach których sygnalizacje świetlne wyposażone są w minutniki, zwiększy bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu – uważa radny.

Co na to zarządca drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad? Dyrekcja jest zdania, że to nie do końca dobre rozwiązanie. Przede wszystkim, jak tłumaczy zastępca dyrektora bydgoskiego oddziału GDDKiA Przemysław Antoniak, zamontowanie liczników skraca czas reakcji kierowców w przypadku, kiedy już miałoby dojść do kolizji. Przy normalnej sygnalizacji kierowca ma sekundę czasu na reakcję, a po sugestii liczników właśnie tej sekundy brakuje, a akurat niekiedy może być ona decydująca o tym czy dojdzie do zderzenia, czy nie.

Poza tym zdaniem GDDKiA takie rozwiązanie rozprasza kierowców, którzy uporczywie patrzą w liczniki czasu zamiast koncentrować się na sytuacji na drodze. – Sygnalizatory w swej prostej budowie mają być rozumiane przez ogół kierowców, nawet daltonistów, którzy czytają tylko sekwencje sygnałów. Sygnalizacja dla kierowców ma być pomocna, a nie zagadkowa, kierujący mają z niej korzystać w sposób czytelny i prosty, a nie uczyć się jej zachowań – uważa Antoniak, który podkreśla, że zainstalowana na tym skrzyżowaniu sygnalizacja ma funkcję akomodacji, czyli że zmiana świateł odbywa się zależnie od natężenia ruchu, jaki na nim panuje. GDDKiA przedstawiła swoje argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu, a jednocześnie podkreśliła, że takie rozwiązanie jest przede wszystkim stosowane w miastach, gdzie się sprawdza. – Obecnie na sieci dróg GDDKiA w województwie nie planuje się montażu wyświetlaczy czasu przy sygnalizatorach – stwierdza zastępca dyrektora oddziału.

Nie będzie minutników, GDDKiA w najbliższym czasie nie planuje także budowy tam ronda. Pozostaje więc tylko apelować do kierowców o zachowanie ostrożności. Można liczyć się z tym, że skrzyżowanie ul. Mroteckiej z krajową „dziesiątką" jeszcze długo będzie jednym z newralgicznych i najbardziej niebezpiecznych kolizyjnych miejsc na drogowej mapie całego powiatu.

A co Państwo sądzą na ten temat? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie!

Ankieta

Czy minutniki przy sygnalizatorach pomogłyby zwiększyć bezpieczeństwo na skrzyżowaniu

 • Tak
 • Nie
 • Nie mam zdaniaOceń artykuł: 9 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (18) Zgłoś naruszenie zasad

  • 16 (20)

  dobre mame, w dniu 04-12-2019 15:28:39 napisał:

  zielone światło dla jednego kierunku tak aby można było pojechać w lewo, prawo i na wprost bez kolizyjnie i to na pewno upłynni przejazd i poprawi bezpieczeństwo no ty skrzyżowaniu. Chodzi mi oczywiście tylko o przejazd z nakła do mroczy i na odwrót. W Holandii tak się poprawia bezpieczeństwo a u nas tylko kombinują gdzie kamery założyć i na tym kasę zarobić. to rozwiązanie będzie o tyle dobre bo od kiedy jest zakaz dla pojazdów ciężarowych te od strony mroczy blokują skrzyżowanie bo są zmuszane do skrętu w lewo.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 11 (15)

  Gość, w dniu 04-12-2019 16:04:01 napisał:

  Za to las znaków wcale nie rozprasza kierowcy i pozwala się skupić na sytuacji na jezdni . Sami geniusze w GDDKiA

  odpowiedz

  • 3 (13)

  Ona, w dniu 04-12-2019 16:19:05 napisał:

  Sekundnik raczej... kto tam pracuje? Bierzecie kogo popadnie czy jak? Jak nie pomyłka z nazwa drogi to z czym innym. Ludzie dajcie tekst przed publikacja do sprawdzenia, bo aż wstyd

  odpowiedz

  • 12 (12)

  Kierowca , w dniu 04-12-2019 18:23:51 napisał:

  Bzdury jakich mało. Główny argument jest jeden : kasa! Przypuszczam, że dziennie z tego skrzyżowania jest od kilku do kilkunastu tysięcy złotych zysków z mandatów.

  odpowiedz

  • -3 (3)

  Nakielanka, w dniu 04-12-2019 19:27:39 napisał:

  Powinny być na dwóch skrzyżowań i na Staszica powinno być inaczej ta sygnalizacja co było prędzej pisane. Nie bespieczny skręt w Paderewskiego od miasta

  odpowiedz

  • 4 (8)

  kierowca, w dniu 04-12-2019 20:04:56 napisał:

  Od bezpieczeństwa są przepisy,których należy przestrzegać.

  odpowiedz

  • 7 (11)

  mieszkaniec, w dniu 04-12-2019 20:52:00 napisał:

  To skrzyżowanie z zainstalowaną sygnalizacją to maszynka do zarabiania pieniędzy.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  nie dziwi nic, w dniu 04-12-2019 20:53:10 napisał:

  Skręcanie w lewo na tym skrzyżowaniu jadąc od strony Nakła lub Mroczy to loteria i nie wiemy kiedy skończy się mandatem ,sekundnik znacznie pomógłby kierowcom ale ograniczyłby wpływy z mandatów i tu jest pies pogrzebany. Liczy się kasa, a nie bezpieczeństwo

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Mops, w dniu 05-12-2019 00:07:48 napisał:

  Należy zbudować rondo.Nie wiem kiedy panowie i panie zarządu drug krajowych zrozumieją że dużo ludzi zginie!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Maxxxi, w dniu 05-12-2019 00:22:37 napisał:

  To dlaczego minutniki działają z powodzeniem w Toruniu? Jadąc tam w ruchu miejskim ja wiem, że mogę jechać bo mam 10 sekund, albo nie mogę widząc z daleka, że mam ich 3. Ta tzw. dyrekcja to coś tu ściemnia. Nie logiczne te interpretacje. Pozdrawiam.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Obywatelka, w dniu 05-12-2019 07:32:23 napisał:

  Czegoś tu nie rozumiem, GDDKiA mówi że "takie rozwiązanie jest przede wszystkim stosowane w miastach, gdzie się sprawdza". A jak mamy się dowiedzieć czy u nas się sprawdza skoro nie mamy ani jednej takiej instalacji. Może jednak by spróbować???

  odpowiedz

  • 3 (3)

  waw, w dniu 05-12-2019 09:12:27 napisał:

  Minutnik za wszelką cenę jadąc przez to skrzyżowanie nie wiadomo co nacisnąć, gaz czy hamulec .

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Kierowca, w dniu 05-12-2019 12:40:23 napisał:

  Co za bzdury piszą,w innych miastach są minutniki,i super się jedzie,widzisz ile masz czasu,tu chodzi,o pieniądze,nie będzie takiego dochodu z mandatów. Z kierowców zrobiono sobie krowy dojne,do latania dziury w budżecie.a jak się jedzie w Nakle,i kupa neonów wieczorem,las znaków,wbiegający ludzie bez zastanowienia w przejścia dla pieszych,to nie rozprasza????!!! Tylko jeden minutnik zaważy na życiu ludzkim? Czy ilości mandatów z kamer???

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Ronin, w dniu 05-12-2019 15:41:14 napisał:

  Bzdura totalna poprzedzając do tego skrzyżowania cała uwagę kieruje czy nie zapali się żółte światło Nigdy nie wiem kiedy się zapali . Widząc ile zostało sekund zatrzymuje się i wszystko A tak uwaga skierowana cały czas na swiatła nagłe hamowanie i bęc z tyłu. Jak mam dostać mandat i punkty to wole by ktoś w du... mi wjechał

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mieszkaniec, w dniu 05-12-2019 17:27:43 napisał:

  Podpisuje się pod komentarzem „dobre mame” !! Lekcja ruchu drogowego tez by się przydała tym co „zdali prawo jazdy „ dla niektórych skręcić w lewo lub prawo na tej sygnalizacji to problem. Najlepszym rozwiązaniem osobne pasy.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanka, w dniu 05-12-2019 21:45:43 napisał:

  Przez skręcające ciężarówki w kierunku Bydgoszczy nie można wjechać do Nakła!! Czeka się czasem po 15-20 minut!! Nie ułatwia się kierowcom - mieszkańcom Nakła, tylko znowu się kombinuje, jak udać, że się coś poprawiło i zaoszczędzić na kosztach, bo rozwiązanie powinno być inne, no ale szkoda, że nikt nie pomyślał o tym w momencie projektowania i budowania tego skrzyżowanie i nadal nie chce rozwiązać problemu!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rolery - mezoterapia skóry
Budowa stanu surowego
Meble kuchenne - na zamówienie
Elzab Zeta
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Wypożyczalnia samochodów
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Budowa magazynów
Elzab Delta Max E
sugerowana cena producenta: 2950,70PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)