Dziś mamy 23 stycznia 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

04 grudnia 2019

Propozycja poprawy bezpieczeństwa. Czy zarządca zamontuje „Minutniki" ?

fot. archiwum

fot. archiwum

Wyjątkowo często na skrzyżowaniu ulicy Mroteckiej w Nakle z DK nr 10 dochodzi do różnych kolizji#, a nawet wypadków. Po raz kolejny padła propozycja, aby przy sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu zamontować wyświetlacze czasu z informacją o tym, ile sekund pozostało do zmiany świateł. Co na to zarządca drogi?

Ostatnio kwestię tę podjął radny powiatowy Adam Piszczek. W złożonej interpelacji tłumaczył, dlaczego na tym skrzyżowaniu jest tak niebezpiecznie oraz wyszedł z propozycją, pytaniem do zarządcy drogi. – Czy jest możliwość zamontowania przez zarządcę drogi dodatkowego oznakowania, tzw. minutnika? Proponowane rozwiązanie, biorąc za przykład miasta, na ulicach których sygnalizacje świetlne wyposażone są w minutniki, zwiększy bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu – uważa radny.

Co na to zarządca drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad? Dyrekcja jest zdania, że to nie do końca dobre rozwiązanie. Przede wszystkim, jak tłumaczy zastępca dyrektora bydgoskiego oddziału GDDKiA Przemysław Antoniak, zamontowanie liczników skraca czas reakcji kierowców w przypadku, kiedy już miałoby dojść do kolizji. Przy normalnej sygnalizacji kierowca ma sekundę czasu na reakcję, a po sugestii liczników właśnie tej sekundy brakuje, a akurat niekiedy może być ona decydująca o tym czy dojdzie do zderzenia, czy nie.

Poza tym zdaniem GDDKiA takie rozwiązanie rozprasza kierowców, którzy uporczywie patrzą w liczniki czasu zamiast koncentrować się na sytuacji na drodze. – Sygnalizatory w swej prostej budowie mają być rozumiane przez ogół kierowców, nawet daltonistów, którzy czytają tylko sekwencje sygnałów. Sygnalizacja dla kierowców ma być pomocna, a nie zagadkowa, kierujący mają z niej korzystać w sposób czytelny i prosty, a nie uczyć się jej zachowań – uważa Antoniak, który podkreśla, że zainstalowana na tym skrzyżowaniu sygnalizacja ma funkcję akomodacji, czyli że zmiana świateł odbywa się zależnie od natężenia ruchu, jaki na nim panuje. GDDKiA przedstawiła swoje argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu, a jednocześnie podkreśliła, że takie rozwiązanie jest przede wszystkim stosowane w miastach, gdzie się sprawdza. – Obecnie na sieci dróg GDDKiA w województwie nie planuje się montażu wyświetlaczy czasu przy sygnalizatorach – stwierdza zastępca dyrektora oddziału.

Nie będzie minutników, GDDKiA w najbliższym czasie nie planuje także budowy tam ronda. Pozostaje więc tylko apelować do kierowców o zachowanie ostrożności. Można liczyć się z tym, że skrzyżowanie ul. Mroteckiej z krajową „dziesiątką" jeszcze długo będzie jednym z newralgicznych i najbardziej niebezpiecznych kolizyjnych miejsc na drogowej mapie całego powiatu.

A co Państwo sądzą na ten temat? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie!

Ankieta

Czy minutniki przy sygnalizatorach pomogłyby zwiększyć bezpieczeństwo na skrzyżowaniu

 • Tak
 • Nie
 • Nie mam zdaniaOceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (18) Zgłoś naruszenie zasad

  • 16 (20)

  dobre mame, w dniu 04-12-2019 15:28:39 napisał:

  zielone światło dla jednego kierunku tak aby można było pojechać w lewo, prawo i na wprost bez kolizyjnie i to na pewno upłynni przejazd i poprawi bezpieczeństwo no ty skrzyżowaniu. Chodzi mi oczywiście tylko o przejazd z nakła do mroczy i na odwrót. W Holandii tak się poprawia bezpieczeństwo a u nas tylko kombinują gdzie kamery założyć i na tym kasę zarobić. to rozwiązanie będzie o tyle dobre bo od kiedy jest zakaz dla pojazdów ciężarowych te od strony mroczy blokują skrzyżowanie bo są zmuszane do skrętu w lewo.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 11 (15)

  Gość, w dniu 04-12-2019 16:04:01 napisał:

  Za to las znaków wcale nie rozprasza kierowcy i pozwala się skupić na sytuacji na jezdni . Sami geniusze w GDDKiA

  odpowiedz

  • 3 (13)

  Ona, w dniu 04-12-2019 16:19:05 napisał:

  Sekundnik raczej... kto tam pracuje? Bierzecie kogo popadnie czy jak? Jak nie pomyłka z nazwa drogi to z czym innym. Ludzie dajcie tekst przed publikacja do sprawdzenia, bo aż wstyd

  odpowiedz

  • 12 (12)

  Kierowca , w dniu 04-12-2019 18:23:51 napisał:

  Bzdury jakich mało. Główny argument jest jeden : kasa! Przypuszczam, że dziennie z tego skrzyżowania jest od kilku do kilkunastu tysięcy złotych zysków z mandatów.

  odpowiedz

  • -3 (3)

  Nakielanka, w dniu 04-12-2019 19:27:39 napisał:

  Powinny być na dwóch skrzyżowań i na Staszica powinno być inaczej ta sygnalizacja co było prędzej pisane. Nie bespieczny skręt w Paderewskiego od miasta

  odpowiedz

  • 4 (8)

  kierowca, w dniu 04-12-2019 20:04:56 napisał:

  Od bezpieczeństwa są przepisy,których należy przestrzegać.

  odpowiedz

  • 7 (11)

  mieszkaniec, w dniu 04-12-2019 20:52:00 napisał:

  To skrzyżowanie z zainstalowaną sygnalizacją to maszynka do zarabiania pieniędzy.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  nie dziwi nic, w dniu 04-12-2019 20:53:10 napisał:

  Skręcanie w lewo na tym skrzyżowaniu jadąc od strony Nakła lub Mroczy to loteria i nie wiemy kiedy skończy się mandatem ,sekundnik znacznie pomógłby kierowcom ale ograniczyłby wpływy z mandatów i tu jest pies pogrzebany. Liczy się kasa, a nie bezpieczeństwo

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Mops, w dniu 05-12-2019 00:07:48 napisał:

  Należy zbudować rondo.Nie wiem kiedy panowie i panie zarządu drug krajowych zrozumieją że dużo ludzi zginie!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Maxxxi, w dniu 05-12-2019 00:22:37 napisał:

  To dlaczego minutniki działają z powodzeniem w Toruniu? Jadąc tam w ruchu miejskim ja wiem, że mogę jechać bo mam 10 sekund, albo nie mogę widząc z daleka, że mam ich 3. Ta tzw. dyrekcja to coś tu ściemnia. Nie logiczne te interpretacje. Pozdrawiam.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Obywatelka, w dniu 05-12-2019 07:32:23 napisał:

  Czegoś tu nie rozumiem, GDDKiA mówi że "takie rozwiązanie jest przede wszystkim stosowane w miastach, gdzie się sprawdza". A jak mamy się dowiedzieć czy u nas się sprawdza skoro nie mamy ani jednej takiej instalacji. Może jednak by spróbować???

  odpowiedz

  • 3 (3)

  waw, w dniu 05-12-2019 09:12:27 napisał:

  Minutnik za wszelką cenę jadąc przez to skrzyżowanie nie wiadomo co nacisnąć, gaz czy hamulec .

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Kierowca, w dniu 05-12-2019 12:40:23 napisał:

  Co za bzdury piszą,w innych miastach są minutniki,i super się jedzie,widzisz ile masz czasu,tu chodzi,o pieniądze,nie będzie takiego dochodu z mandatów. Z kierowców zrobiono sobie krowy dojne,do latania dziury w budżecie.a jak się jedzie w Nakle,i kupa neonów wieczorem,las znaków,wbiegający ludzie bez zastanowienia w przejścia dla pieszych,to nie rozprasza????!!! Tylko jeden minutnik zaważy na życiu ludzkim? Czy ilości mandatów z kamer???

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Ronin, w dniu 05-12-2019 15:41:14 napisał:

  Bzdura totalna poprzedzając do tego skrzyżowania cała uwagę kieruje czy nie zapali się żółte światło Nigdy nie wiem kiedy się zapali . Widząc ile zostało sekund zatrzymuje się i wszystko A tak uwaga skierowana cały czas na swiatła nagłe hamowanie i bęc z tyłu. Jak mam dostać mandat i punkty to wole by ktoś w du... mi wjechał

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mieszkaniec, w dniu 05-12-2019 17:27:43 napisał:

  Podpisuje się pod komentarzem „dobre mame” !! Lekcja ruchu drogowego tez by się przydała tym co „zdali prawo jazdy „ dla niektórych skręcić w lewo lub prawo na tej sygnalizacji to problem. Najlepszym rozwiązaniem osobne pasy.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanka, w dniu 05-12-2019 21:45:43 napisał:

  Przez skręcające ciężarówki w kierunku Bydgoszczy nie można wjechać do Nakła!! Czeka się czasem po 15-20 minut!! Nie ułatwia się kierowcom - mieszkańcom Nakła, tylko znowu się kombinuje, jak udać, że się coś poprawiło i zaoszczędzić na kosztach, bo rozwiązanie powinno być inne, no ale szkoda, że nikt nie pomyślał o tym w momencie projektowania i budowania tego skrzyżowanie i nadal nie chce rozwiązać problemu!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Budowa magazynów
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Elzab K10
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Botox
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)