Dziś mamy 29 listopada 2023, środa, imieniny obchodzą:

25 września 2023

Prelekcja Krzysztofa Krygiera. Podróżnik opowiadał o Izraelu

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

Prelekcja Krzysztofa Krygiera w #nakielskiej bibliotece była okazją do zapoznania się z tematyką dotyczącą Izraela i Zachodniego Brzegu Jordanu.

Podróżnik opowiadał o swojej podróży do Ziemi Świętej. Wśród miejsc, które odwiedził nie mogło zabraknąć największych miast w tym Tel-Awiwu oraz Jerozolimy – świętego miasta trzech religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Na przykładzie tego miasta, Krzysztof Krygier przybliżył uczestnikom skomplikowane relacje między Żydami a Arabami zamieszkującymi wspólnie te tereny. Polityczny konflikt między tymi nacjami doprowadził do wybudowania przez Izrael muru, oddzielającego tereny żydowskie od arabskich. Sam mur stanowi ogromne utrudnienie w życiu codziennym i jest przysłowiową „kością niezgody”.

Izrael jawi się Europejczykom jako państwo pełne kontrastów. Zmilitaryzowane – i jednocześnie próbujące normalnie żyć. Ultrakonserwatywne i ortodoksyjne (jak choćby wspomniane przez prelegenta miasto Safed), a jednocześnie liberalne i nowoczesne – przykładowo Tel-Awiw.

Unikatową rzeczą, która dotyka tylko tego miejsce jest tzw. „syndrom jerozolimski”. Zaburzenie  to wywoływane jest nagromadzeniem olbrzymiej ilości miejsc związanych z religią i historią i doprowadza część turystów do psychicznego szoku oraz utożsamiania się z biblijnymi postaciami.

Podczas prelekcji w bibliotece gościliśmy również grupę uczniów klasy IV z nakielskiego LO z wychowawcą – p. Andrzejem Kindermannem.

Materiał: Mariusz Skoczek / PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Apel o rozwagę. Policjanci rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe

Wczoraj nakielscy policjanci przyłączyli się do obchodów# Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Mundurowi podczas prowadzonych kontroli apelowali do uczestników ruchu o rozsądek i rozwagę.

(czytaj więcej)
0

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

(czytaj więcej)