Dziś mamy 26 marca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

11 maja 2018

Prawo łowieckie głównym tematem. Myśliwi i sołtysi nie kryli oburzenia

fot. MM

fot. MM

Od kwietnia obowiązuje nowe prawo łowieckie. Budzi ono wiele kontrowersji, a jedną z nich #jest fakt, iż to sołtysi mają szacować szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę.

Na ostatnim zebraniu sołtysów w Potulicach głównym tematem rozmów było nowe prawo łowieckie, które uchwalono w sejmie 6 marca. Dla rolników jedną z najważniejszych zmian będzie nowy sposób szacowania szkód wyrządzonych w uprawach przez dziką zwierzynę. W ustawie określono, że rolnik może zażądać odszkodowania od koła łowieckiego za straty wywołane w czasie polowania, a także za te wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dzikie zwierzęta. Takowy wniosek o oszacowanie odszkodowania rolnik składać będzie do urzędu gminy.

Ponadto, szacowanie szkód przeprowadzać będzie komisja, w skład której wejdą: poszkodowany rolnik, przedstawiciel koła łowieckiego oraz sołtys. Oszacowanie szkody przez komisję będzie musiało zostać wykonane w ciągu 7 dni od złożenia przez rolnika wniosku. Komisja w ramach szacowania jest zobowiązana zawrzeć w protokołach informacje na temat zwierzyny wyrządzającej szkodę, a także rodzaj i stan uprawy oraz szacunkowy obszar/masę uszkodzonych płodów rolnych. W protokole z ostatecznego szacowania musi też się znaleźć informacja o procencie zniszczonej uprawy oraz wysokości odszkodowania. Na wypłatę odszkodowania koło łowieckie ma 30 dni.

Sołtysi z gminy Nakło pierwszą część spotkania, któremu przewodniczył sołtys Lubaszcza Kamil Miśkiewicz, poświęcili właśnie temu tematowi. Na zebraniu pojawili się zaproszeni goście: prezes Koła Łowieckiego Nr 113 „Noteć” Jan Łukiewski, łowczy Koła Łowieckiego Nr 113 „Noteć”/członek komisji szacowania szkód łowieckich Jacek Cichocki, kierownik Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Szubinie Krzysztof Gosztyła oraz łowczy Kola Łowieckiego „Sokół” Andrzej Maltański. Zapoznali oni sołtysów ze szczegółami nowych zapisów w prawie łowieckim. Zdecydowana większość sołtysów nie chce szacować szkód łowieckich, ponieważ ich zdaniem będzie to rodziło konflikty – W tej sytuacji sołtys może być nieobiektywny, bo reprezentuje swoich mieszkańców i ich interesy - powiedział jeden z sołtysów. Mówiono o tym, że znaczna część sołtysów nie ma w ogóle doświadczenia w takiej pracy. Dotychczas to myśliwi szacowali szkody łowieckie.

Myśliwi i sołtysi nie kryli oburzenia. Nie brakowało głosów, że przepisy tego aktu prawnego są nieprzemyślane i nieodpowiedzialne. Zgodnie z ustawą, osoby szacujące szkody mają być przeszkolone, jednak nie określono finansowania szkoleń. Na uwagę zasługuje również kadencyjność sołtysów - osoba pełniąca takową funkcję nie musi zostać ponownie wybrana, co będzie rodziło kolejne koszty. Poza tym znaczna część sołtysów pracuje zawodowo, co negatywnie wpływa na ich dyspozycyjność.

Podczas zebrania głos zabrał również dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dzieci Potulic Jacek Kiersznicki, który opowiedział historię powstania Potuli oraz życia i działalności rodziny Potulickich, w szczególności Hrabiny Anieli Potulickiej. Przekazał także informację na temat organizowanych w Potulicach imprez i uroczystości.

W drugiej części spotkania sołtysi rozmawiali o bieżących sprawach swoich sołectw z obecnym na spotkaniu zastępcą burmistrza Piotrem Kalamonem. Wylosowano także miejsca na liście startowej tegorocznego turnieju wsi, który organizowany będzie w Małocinie. Sołectwa przystąpią do turnieju w następującej kolejności: Potulice, Wieszki, Kazin, Chrząstowo, Trzeciewnica, Lubaszcz, Karnowo, Polichno, Gumnowicie, Bielawy, Paterek, Gorzeń, Minikowo, Suchary, Karnówko, Ślesin, Olszewka, Michalin, Małocin, Rozwarzyn i Występ.

Oceń artykuł: 97 46

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (13)

  agent orange, w dniu 11-05-2018 14:03:59 napisał:

  I bardzo dobrze, skończą się wkrótce parady leśnych dziadków z pukawkami po polach, łąkach i lasach. Kultura wraca, karma rowniez.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Psl, w dniu 11-05-2018 15:50:11 napisał:

  Ciekawe jak się zaproszonym sołtysom i władzom podobały zarośnięte trawą Potulice?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -3 (5)

  Rumun, w dniu 11-05-2018 18:50:30 napisał:

  Błąd w artykule, nie ma czegoś takiego jak dzika zwierzyna. Albo zwierzyna albo dzikie zwierzęta...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (1)

  Ona, w dniu 12-05-2018 16:02:23 napisał:

  Ludzie, dajcie spokój z tymi komentarzami, w których pokazujecie tylko ile jest zawiści w stosunku do człowieka w naszym kraju.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Masaż leczniczy
Deska elewacyjna
Szafy przesuwne
Test amortyzatorów
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)