Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

21 kwietnia 2020

Praca po porodzie

Po porodzie dziecka kobiety decydują się na różne strategie dotyczące swojej kariery. Niektóre w pełni oddają się macierzyństwu, inne robią wszystko, by jak najszybciej wrócić, do# wykonywania swojego zawodu. W zależności od preferencji kobiety i potrzeb, jakie ma dziecko, można zdecydować o tym, którą drogę pracownik wybiera.

Praca na drugim planie.

Gdy kobieta decyduje się, na pozostanie z dziećmi, aż te pójdą do zerówki, Praca na etacie zostaje odłożona na około pięć lat. To rozwiązanie jest korzystne dla dzieci, matka może się spełniać w swojej roli. Wadą tego rozwiązania jest to, że niektóre stanowiska nie mogą czekać, aż kobieta zdecyduje się ponownie podjąć pracę. Przez pięć lat sytuacja w firmie może się diametralnie zmienić, także proces powrotu, może być utrudniony. Zdarza się, że pracownica wychodzi z wprawy i nie może już wykonywać swoich obowiązków, na tak wysokim poziomi, jak wcześniej.

Kariera jest najważniejsza.

Gdy kariera jest ważniejsza dla młodej mamy niż pełne poświęcenie macierzyństwu, ma ona kilka opcji. Może wynająć dzienną i nocną nianię, może oddać dziecko do żłobka, poprosić dziadków lub ojca dziecka, by sprawowali nad nim opiekę, gdy ona idzie do pracy. Tego typu rozwiązanie ma pewne wady: matka nie ma czasu, by zżyć się z dzieckiem, w pierwszych latach jego życia, karmienie piersią jest niemożliwe. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybkiego powrotu do pracy, kontynuowanie swojej ścieżki kariery oraz stałe zarobki.

Złoty środek - kariera i dziecko.

Niektóre mamy decydują się na nie popadanie w skrajności, które zapewnia im zadbanie zarówno o karierę, jak i dziecko. Kobieta może wrócić do pracy po odbyciu rocznego urlopu macierzyńskiego, wówczas przerwa od pracy nie jest bardzo długa, a mama może w pełni skupić się na dziecku przez cały rok. Inną metodą jest skorzystanie z możliwości, jakie dają nam oferty pracy zamieszczone na serwisie Pracuj.pl. Znajdziemy tam mnóstwo ofert pracy zdalnej, które możemy wykonywać z domu. Daje nam to możliwość wykonywania pracy w dowolnym momencie, pomiędzy opiekowaniem się dziećmi i wykonywaniem obowiązków domowych.
Dzięki temu rozwiązaniu możemy zarabiać i zdobyć nowe doświadczenie zawodowe nie rezygnując z poświęcania pełnej uwagi swoim dzieciom, nawet przez kilka lat. Oczywiście zawiesimy naszą dotychczasową pracę na długo, jednak w CV nie będziemy mogli pochwalić się nowymi umiejętnościami i doświadczeniem.

Każda kobieta, która urodzi dziecko, powinna mieć możliwość samodzielnego podjęcia decyzji o tym, czy decyduje się na pozostanie z nim w domu, wykonywanie pracy zdalnej, czy szybki powrót firmy, w której dotychczas pracowała.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)