Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 maja 2022

Powstało ponad 100 budek lęgowych. Współpraca trwa już kilka lat

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Wczoraj odbyło się spotkanie Dyrektora Zakładu Karnego w# Potulicach, mjr. Piotra Kijewskiego z Nadleśniczym Grzegorzem Gustem, które było efektem trwającej współpracy.

Współpraca

W ramach współpracy z Nadleśnictwem Szubin funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach przeprowadzili program resocjalizacji, którego efektem była budowa ponad 100 budek lęgowych dla ptaków, niebawem zasilą one leśną przestrzeń. To już kolejna partia budek lęgowych przekazana w ręce nadleśnictwa. Współpraca Zakładu Karnego w Potulicach z Nadleśnictwem Szubin trwa już ponad 5 lat. W ramach tej współpracy skazani z potulickiej jednostki są zatrudniani przy wykonywaniu różnych prac porządkowych w lasach, a także biorą udział w oznakowaniu dróg leśnych. Stanowi to jeden z efektów ministerialnego programu „Praca dla więźniów”. Budowa budek lęgowych to tylko jeden z elementów trwającej współpracy, która zostanie rozszerzona.

Program resocjalizacji

Podstawą zrealizowanego programu resocjalizacji "Z ekologią pod jednym dachem" jest trening kształtowania umiejętności społecznych w zakresie nawyków pracy i rozwijania umiejętności manualnych osób z oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo oraz dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy. Program ma przede wszystkim na celu przygotowanie skazanych do codziennej, systematycznej aktywności zawodowej już po opuszczeniu zakładu karnego, a poza tym rozwijania umiejętności manualnych. Celem jest również wyrobienie nawyku pracy, jak i przygotowanie do podejmowania zadań o charakterze zawodowym. Udział w zajęciach może pomóc wykształcić w nich postawę odpowiedzialności, umiejętności kontroli własnych impulsów, umiejętność planowania i organizacji własnych działań, a także podporządkowania się ustalonym normom i zasadom oraz zmniejszyć ryzyko powrotu do przestępstwa. Elementem realizacji celu edukacyjnego i resocjalizacyjnego jest także upowszechnienie ideii czynnej ochrony ptaków. Działania na rzecz środowiska wśród osadzonych są konsekwentnie prowadzone od lat. W dobie troski o środowisko niezbędne jest podnoszenie szeroko rozumianej świadomości ekologicznej, a jednocześnie eliminowanie postaw i działań zmierzających do degradacji przyrody.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)