Dziś mamy 27 marca 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 marca 2023

"Posiłek w szkole i w domu". Dwa razy wyższe kryterium dochodowe

fot. MM

fot. MM

Rząd odgórnie podwyższył kryterium dochodowe w programie "Posiłek w szkole i w domu". Ostatnio, radni #Rady Miejskiej w Nakle przyjęli uchwałę ustalającą jego wysokość oraz zasady zwrotu przez osoby, które korzystają z tego programu.

„Posiłek w szkole i w domu" to rządowy program, który zapewnia pomoc żywnościową osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Gminy otrzymują pieniądze na udzielanie wsparcia w formie posiłków, zasiłków na żywność i przekazywanie produktów żywnościowych. Rząd ustalił, że na ten rok obowiązuje wyższe kryterium dochodowe. Zostało podniesione o 100% od dotychczasowego i wynosi 1550 zł dla osoby samotnie gospodarującej, z kwoty 1164 zł oraz 1200 zł na osobę w rodzinie, a była to kwota 900 zł. Wyższe kryterium dochodowe pozwoli na korzystanie z pomocy żywnościowej większej liczbie osób. Radni Rady Miejskiej w Nakle przyjęli uchwałą wyższe kryterium uprawniające do korzystania z rządowego programu.

Zwrot za większe dochody

Poza tym, ustalono zasady zwrotu w przypadku osób, które korzystają z tego programu, ale przekraczają wspomniane kryterium dochodowe. Osoby te będą otrzymywały niższą pomoc, zgodnie z kryteriami zawartymi w gminnej uchwale. W przypadku dochodów powyżej 1200 zł do 1440 zł zwrot ustalono w wysokości 10% od przyznanego świadczenia dla osób samotnie gospodarujących i 20% dla osoby w rodzinie. Powyżej 1440 zł do 1500 zł na osobę zwrot określono w wysokości 20% dla osób samotnych i 50% dla osób w rodzinie. Powyżej 1500 zł do 1800 zł dochodu wysokość zwrotu wynosi od 30% w przypadku osób samotnych i połowy świadczenia w przypadku gospodarstw domowych, liczących więcej niż jedną osobę. Zasady te liczone są od początku roku. Dzięki temu, ze świadczeń będzie mogło skorzystać więcej osób, które przekraczają kryterium dochodowe w wysokości ustalonej i zapisanej w ustawie o pomocy społecznej.

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (9)

    hans, w dniu 19-03-2023 17:58:24 napisał:

    nie ma to jak wymyślać kryteria Każde dziecko powinno mieć możliwość posiłku w szkole, bez względu na to jaki teoretyczny dochód jest w domu Podkreślam teoretyczny !!! bo potem okazuje się że rodzice pracują na czarno. Polacy są mistrzami w sprawie podziałów wśród swoich obywateli a krew mnie zalewa jak rodak potrzebuje pomocy i nic nie dostanie a taki z UA dostaje

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Budowa hal
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)