Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2014

Porady na Święta Wielkanocne

Czas przygotowań do Świąt powinien być niezwykły. Jednak bardzo często jesteśmy zabiegani, mamy wiele spraw do załatwienia, lista zakupów wydłuża się. Właśnie wtedy bardzo łatwo popełnić błąd, a tym samym stać się ofiarą przestępstwa. #Aby ten piękny czas nie zmienił się w koszmar, proponujemy kilka wskazówek, które pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo własne oraz bliskich osób.

Kieszonkowcy:

• Płacąc za zakupy, nie pokazuj przy kasie zawartości portfela.
• Większą kwotę pieniędzy podziel na kilka części i przechowuj w kilku miejscach.
• Zawsze zapinaj torebkę. W ten sposób nie kusisz jej zawartością.
• Klucze od domu, samochodu noś w innym miejscu niż dokumenty.
• W czasie wypłacania pieniędzy z bankomatu nie afiszuj się posiadaną gotówką.
• Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza.
• W miejscach o dużym natężeniu ruchu trzymaj torebkę szczególnie mocno, aby nie zwisała swobodnie, tylko znajdowała się z przodu.
• Kasując bilet w autobusie nie pozostawiaj torebki na siedzeniu bez opieki.
• Rzeczy wartościowych i portfela nie noś w reklamówkach – łatwo je przeciąć.

Włamanie do mieszkania:

• Zawsze staraj się poznać swoich sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujcie się wzajemnie o terminie powrotu. W tym czasie mieszkanie powinno być puste, a ewentualni „goście” na pewno nie byli zaproszeni.
• Poproś aby sąsiedzi opróżniali twoją skrzynkę pocztową z przychodzącej korespondencji oraz zabierali pozostawione na wycieraczce ulotki.
• Pamiętaj aby nie opowiadać obcym o posiadanych dobrach materialnych, oraz miejscach ich przechowywania. Wymagaj tego również od twoich najbliższych, a w szczególności od dzieci.
• Nie zapraszaj do mieszkania przypadkowo poznanych osób.
• Nie pozostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych „tajnych” miejscach.
• Montując kraty na oknach pamiętaj, że ich kształt może ułatwić wejście na wyższe kondygnacje budynku.
• Zwracaj uwagę na osoby przebywające na klatce schodowej, kręcące się przy drzwiach mieszkań bez celu. Staraj się zapamiętać ich wygląd zewnętrzny, szczegóły ubioru, posiadane przedmioty oraz charakterystyczne zachowanie.
• Jeśli to możliwe zainstaluj zamki antywłamaniowe, domofon i inne formy zabezpieczeń.
• Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z sąsiadami system wzajemnej ochrony, wymieniaj informacje o przypadkowych osobach, które obserwują wasze domostwa.
• Pamiętaj o oświetleniu budynku. Zapalone światło pozwoli dostrzec, gdy po zmroku ktoś kręci się w pobliżu twojej posesji.
• Jeśli posiadasz wartościowe przedmioty, oznakuj je w dyskretnych miejscach.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy od nas!

Opracował: asp. sztab. Tomasz Trybuszewski Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 82 70

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)