Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

05 grudnia 2021

Ponad 8 mln na pokrycie deficytu. Już jest projekt budżetu!

fot. pow.

fot. pow.

Jest już projekt budżetu powiatu nakielskiego na 2022 rok#. Z planów wynika, że w przyszłym roku powiat czekają spore wydatki. zaprojektowany budżet ma spory deficyt, który w dużej części zostanie pokryty obligacjami.

Ten rok powoli się kończy, a samorządy przygotowują plany finansowe na 2022 rok. Został opracowany projekt budżetu powiatu nakielskiego na przyszły rok. Kondycja finansowa powiatu ma ulec pogorszeniu w przyszłym roku. Dochody zostały zaplanowane w kwocie niecałych 112 mln zł. To prawie 5 mln więcej niż w uchwalonym na ten rok budżecie. Wyższe mają być jednak wydatki. Tegoroczny budżet, został uchwalony z wydatkami na poziomie ponad 110 mln zł. W 2022 roku, wydatków ma być już ponad 126 mln 400 tys. zł. Powstanie więc spory deficyt budżetowy wynoszący ponad 14 mln 600 tys. zł. Z czego ma zostać pokryty? W części, a właściwie w kwocie ponad 5,5 mln zł z tzw. wolnych środków. Powiat ma jednak w planach emisję obligacji na kwotę 8 mln 300 tys. zł, aby pokryć deficyt. Dawno nie było budżetu z tak dużym deficytem. W tym roku, deficyt powiatu został uchwalony na poziomie nieco ponad 3 mln, a żeby go pokryć powiat nie emitował papierów wartościowych ani nie zaciągał kredytów w innych formach.

Prawie 20 mln zł na inwestycje
Warto jednak podkreślić, że na przyszły rok zaplanowano wielomilionowe inwestycje. Ich łączna kwota przekracza 19,5 mln zł. W tym roku, wydatki na inwestycje zostały zaplanowane w wysokości niecałych 14 mln zł, a więc w przyszłym roku wydane zostanie więcej. Procentowo, inwestycje w tegorocznym budżecie to 12,6%, a w przyszłym roku mają one wynieść ponad 15% całego budżetu. Ze wspomnianej kwoty ponad 19,5 mln zł, ze środków własnych w budżecie ma zostać wydane ponad 7 mln zł. Kwota 8 mln 300 to pieniądze z obligacji przeznaczone na realizowanie inwestycji. Z dofinansowań z różnych źródeł powiat ma otrzymać bądź otrzymał niecałe 4 mln zł.

W 2022 roku szykuje się wiele inwestycji drogowych. Na realizację czekają remonty dróg powiatowych szczególnie w gminie Kcynia. Chodzi o drogę między Kcynią a Słonawkami, drogę w Dziewierzewie czy między Dębogórą a Stalówką. W planach za niecały milion jest przebudowa newralgicznego odcinka drogi powiatowej w rejonie ul. Olszewskiej w Nakle. Poza tym, ma zostać przygotowana dokumentacja na przebudowę drogi między Samsiecznem a Ślesinem, ulic Polnej i Pobożnego w Kcyni, czy między Mroczą a Witosławiem.

Poza inwestycjami drogowymi, realizacji doczeka się termomodernizacja budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle oraz zakończony zostanie remont nakielskiego internatu. Poza tym, zaplanowano za kwotę 420 tys. zł modernizację wind w budynku szpitala w Nakle, a za 250 tys. zł ma zostać wykonany remont elewacji budynku DPS w Nakle. Rozpocznie się również budowa centrum archiwizacji i cyfryzacji w powiecie, na którą powiat otrzymał 3,6 mln zł ze środków z rządowego programu Polski Ład. Inwestycje obejmą także szkoły. Rozpocznie się modernizacja infrastruktury sportowej przy zespole szkół im. St. Staszica w Nakle oraz zakończona zostanie przebudowa pomieszczeń warsztatowych w nakielskiej Żegludze.

Wynagrodzenia w górę
W przygotowanym projekcie, umieszczono wiele zapisów, które świadczą o tym, że w 2022 roku wzrośnie wiele wydatków. Na przykład, na ten rok wydatki na wypłaty diet dla radnych oraz na funkcjonowanie biura rady zostały oszacowane na kwotę 426 tys. zł. W przyszłym roku, ma być to już kwota wynosząca 668 tys. zł. Więcej zaplanowano także na wynagrodzenia dla urzędników. W budżecie na 2021 rok zaplanowana była kwota na tzw. wydatki osobowe w wysokości niecałych 6,5 mln zł. W 2022 roku ma być to już 7 mnl 145 tys. zł. Średnio wynagrodzenie dla urzędników i pracowników starostwa ma wzrosnąć o kwotę 300 zł na etat. Spadną za to wydatki na promocję powiatu. W tym roku była to kwota ponad 402 tys. zł, a w przyszłym na promocję ma zostać wydane 366 tys. zł. Mocno w górę pójdą za to wydatki na utrzymanie szkół. W budżecie na ten rok zabezpieczona była kwota w wysokości ponad 39 mln zł, a w przyszłym roku będzie to ponad 43,6 mln zł. Wzrosną również koszty utrzymania Domu Pomocy Społecznej, z niecałych 5 mln zł na ponad 6 mln zł. Podobnie, powiat wyda więcej na działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Wydatki na wynagrodzenia oraz zakupy dla tej instytucji mają pochłonąć kwotę ponad 2 mln zł, a w tym roku zaplanowano wydatki na poziomie 1 mln 770 tys. zł. Te i pozostałe wydatki przyczynią się do wzrostu zadłużenia powiatu. Zakłada się, że na koniec tego roku ma wynieść ono prawie 34,5 mln zł. Zakłada się, że na koniec 2022 roku całkowite zadłużenie ma podskoczyć do prawie 40 mln zł. - Mając na uwadze bezpieczeństwo finansów powiatu w roku 2022 oraz latach następnych wszystkie zapisane dochody i wydatki budżetowe będą wymagały wysokiej dyscypliny w zarządzaniu posiadanymi zasobami - czytamy w projekcie przyszłorocznego budżetu. Jest to jednak formuła, która pojawia się w projektach budżetu każdego roku. Wydatki rosną z roku na rok, z dochodami jest pod tym względem znacznie gorzej.

Źródło: 

Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Matematyk, w dniu 05-12-2021 18:15:38 napisał:

  Czyli prosto licząc - koszt wynagrodzeń dla bezradnych +50% koszt wynagrodzeń pracowników + 10%. I tak trzymać!

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Kcyniak, w dniu 05-12-2021 19:03:44 napisał:

  Duda dziękujemy za drogę do Stalówki

  odpowiedz

  • 0 (2)

  JK, w dniu 05-12-2021 20:36:47 napisał:

  Kiedy wreszcie zostanie coś zrobione w sprawie budowy drogi z Rościmina do Zabartowa. Jest to trasa Nakło przez Witosław do Zabartowa.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  M, w dniu 06-12-2021 01:10:23 napisał:

  Skoro unas birmistrz ma zarabiać prawie 20 tyś zł, to co tu mówić. Prezydent całego kraju ma 25 tyś.zł.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  nakielanka, w dniu 06-12-2021 07:27:07 napisał:

  modernizacja windy w szpitalu?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)