Dziś mamy 29 stycznia 2022, sobota, imieniny obchodzą:

05 grudnia 2021

Ponad 8 mln na pokrycie deficytu. Już jest projekt budżetu!

fot. pow.

fot. pow.

Jest już projekt budżetu powiatu nakielskiego na 2022 rok#. Z planów wynika, że w przyszłym roku powiat czekają spore wydatki. zaprojektowany budżet ma spory deficyt, który w dużej części zostanie pokryty obligacjami.

Ten rok powoli się kończy, a samorządy przygotowują plany finansowe na 2022 rok. Został opracowany projekt budżetu powiatu nakielskiego na przyszły rok. Kondycja finansowa powiatu ma ulec pogorszeniu w przyszłym roku. Dochody zostały zaplanowane w kwocie niecałych 112 mln zł. To prawie 5 mln więcej niż w uchwalonym na ten rok budżecie. Wyższe mają być jednak wydatki. Tegoroczny budżet, został uchwalony z wydatkami na poziomie ponad 110 mln zł. W 2022 roku, wydatków ma być już ponad 126 mln 400 tys. zł. Powstanie więc spory deficyt budżetowy wynoszący ponad 14 mln 600 tys. zł. Z czego ma zostać pokryty? W części, a właściwie w kwocie ponad 5,5 mln zł z tzw. wolnych środków. Powiat ma jednak w planach emisję obligacji na kwotę 8 mln 300 tys. zł, aby pokryć deficyt. Dawno nie było budżetu z tak dużym deficytem. W tym roku, deficyt powiatu został uchwalony na poziomie nieco ponad 3 mln, a żeby go pokryć powiat nie emitował papierów wartościowych ani nie zaciągał kredytów w innych formach.

Prawie 20 mln zł na inwestycje
Warto jednak podkreślić, że na przyszły rok zaplanowano wielomilionowe inwestycje. Ich łączna kwota przekracza 19,5 mln zł. W tym roku, wydatki na inwestycje zostały zaplanowane w wysokości niecałych 14 mln zł, a więc w przyszłym roku wydane zostanie więcej. Procentowo, inwestycje w tegorocznym budżecie to 12,6%, a w przyszłym roku mają one wynieść ponad 15% całego budżetu. Ze wspomnianej kwoty ponad 19,5 mln zł, ze środków własnych w budżecie ma zostać wydane ponad 7 mln zł. Kwota 8 mln 300 to pieniądze z obligacji przeznaczone na realizowanie inwestycji. Z dofinansowań z różnych źródeł powiat ma otrzymać bądź otrzymał niecałe 4 mln zł.

W 2022 roku szykuje się wiele inwestycji drogowych. Na realizację czekają remonty dróg powiatowych szczególnie w gminie Kcynia. Chodzi o drogę między Kcynią a Słonawkami, drogę w Dziewierzewie czy między Dębogórą a Stalówką. W planach za niecały milion jest przebudowa newralgicznego odcinka drogi powiatowej w rejonie ul. Olszewskiej w Nakle. Poza tym, ma zostać przygotowana dokumentacja na przebudowę drogi między Samsiecznem a Ślesinem, ulic Polnej i Pobożnego w Kcyni, czy między Mroczą a Witosławiem.

Poza inwestycjami drogowymi, realizacji doczeka się termomodernizacja budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle oraz zakończony zostanie remont nakielskiego internatu. Poza tym, zaplanowano za kwotę 420 tys. zł modernizację wind w budynku szpitala w Nakle, a za 250 tys. zł ma zostać wykonany remont elewacji budynku DPS w Nakle. Rozpocznie się również budowa centrum archiwizacji i cyfryzacji w powiecie, na którą powiat otrzymał 3,6 mln zł ze środków z rządowego programu Polski Ład. Inwestycje obejmą także szkoły. Rozpocznie się modernizacja infrastruktury sportowej przy zespole szkół im. St. Staszica w Nakle oraz zakończona zostanie przebudowa pomieszczeń warsztatowych w nakielskiej Żegludze.

Wynagrodzenia w górę
W przygotowanym projekcie, umieszczono wiele zapisów, które świadczą o tym, że w 2022 roku wzrośnie wiele wydatków. Na przykład, na ten rok wydatki na wypłaty diet dla radnych oraz na funkcjonowanie biura rady zostały oszacowane na kwotę 426 tys. zł. W przyszłym roku, ma być to już kwota wynosząca 668 tys. zł. Więcej zaplanowano także na wynagrodzenia dla urzędników. W budżecie na 2021 rok zaplanowana była kwota na tzw. wydatki osobowe w wysokości niecałych 6,5 mln zł. W 2022 roku ma być to już 7 mnl 145 tys. zł. Średnio wynagrodzenie dla urzędników i pracowników starostwa ma wzrosnąć o kwotę 300 zł na etat. Spadną za to wydatki na promocję powiatu. W tym roku była to kwota ponad 402 tys. zł, a w przyszłym na promocję ma zostać wydane 366 tys. zł. Mocno w górę pójdą za to wydatki na utrzymanie szkół. W budżecie na ten rok zabezpieczona była kwota w wysokości ponad 39 mln zł, a w przyszłym roku będzie to ponad 43,6 mln zł. Wzrosną również koszty utrzymania Domu Pomocy Społecznej, z niecałych 5 mln zł na ponad 6 mln zł. Podobnie, powiat wyda więcej na działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Wydatki na wynagrodzenia oraz zakupy dla tej instytucji mają pochłonąć kwotę ponad 2 mln zł, a w tym roku zaplanowano wydatki na poziomie 1 mln 770 tys. zł. Te i pozostałe wydatki przyczynią się do wzrostu zadłużenia powiatu. Zakłada się, że na koniec tego roku ma wynieść ono prawie 34,5 mln zł. Zakłada się, że na koniec 2022 roku całkowite zadłużenie ma podskoczyć do prawie 40 mln zł. - Mając na uwadze bezpieczeństwo finansów powiatu w roku 2022 oraz latach następnych wszystkie zapisane dochody i wydatki budżetowe będą wymagały wysokiej dyscypliny w zarządzaniu posiadanymi zasobami - czytamy w projekcie przyszłorocznego budżetu. Jest to jednak formuła, która pojawia się w projektach budżetu każdego roku. Wydatki rosną z roku na rok, z dochodami jest pod tym względem znacznie gorzej.

Źródło: 

Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Matematyk, w dniu 05-12-2021 18:15:38 napisał:

  Czyli prosto licząc - koszt wynagrodzeń dla bezradnych +50% koszt wynagrodzeń pracowników + 10%. I tak trzymać!

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Kcyniak, w dniu 05-12-2021 19:03:44 napisał:

  Duda dziękujemy za drogę do Stalówki

  odpowiedz

  • 0 (2)

  JK, w dniu 05-12-2021 20:36:47 napisał:

  Kiedy wreszcie zostanie coś zrobione w sprawie budowy drogi z Rościmina do Zabartowa. Jest to trasa Nakło przez Witosław do Zabartowa.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  M, w dniu 06-12-2021 01:10:23 napisał:

  Skoro unas birmistrz ma zarabiać prawie 20 tyś zł, to co tu mówić. Prezydent całego kraju ma 25 tyś.zł.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  nakielanka, w dniu 06-12-2021 07:27:07 napisał:

  modernizacja windy w szpitalu?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)