Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 lipca 2022

Pomoc na zalesianie lub zadrzewianie śródpolne. 1 sierpnia ostatnim dniem ubiegania się o wsparcie

fot. AdobeStock / www.armir.pl

fot. AdobeStock / www.armir.pl

Tylko do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się o pomoc# finansową na zalesianie lub na tworzenie zadrzewień śródpolnych. Wsparcie to finansowane jest z PROW 2014-2020. Dotychczas do ARiMR wpłynęło 168 wniosków o ten rodzaj pomocy.

Dokumenty należy dostarczyć do biur powiatowych ARiMR osobiście lub przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP albo wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. Istnieje również możliwość złożenia ich przy użyciu aplikacji eWniosekPlus.

O refundację kosztów poniesionych na zalesienie gruntów słabej jakości czy na utworzenie zadrzewień śródpolnych mogą wystąpić rolnicy (osoby fizyczne lub prawne, jak i grupy takich osób), którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub zadrzewienia. Beneficjentami mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Pomoc na zalesianie przyznawana jest do gruntów rolnych, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego są do tego przeznaczone. W przypadku braku takiego planu, zalesienie nie może być sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wnioskujący może też przedstawić decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w której grunt jest przeznaczony do zalesienia. Powierzchnia nasadzeń musi wynosić co najmniej 0,1 ha i mieć szerokość powyżej 20 m. Maksymalna powierzchnia objęta wsparciem to 40 ha. Ponadto teren, na którym planuje się nasadzenia, powinien był położony poza obszarami: Natura 2000, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, parków narodowych lub ich otulin.

W przypadku zadrzewień pomoc udzielana jest do gruntów ornych o powierzchni co najmniej 0,1 ha i nie większych niż 0,5 ha, które mają szerokość od 4 m do 20 m. W składzie gatunkowym nasadzeń mogą być wykorzystywane wyłącznie rodzime drzewa lub krzewy (w tym te biocenotyczne lub miododajne), wskazane w przepisach krajowych – z tym, że gatunki liściaste stanowić powinny co najmniej 90 proc. udziału. Na gruncie przeznaczonym do zadrzewienia nie mogą być stwierdzone usunięcia drzew lub krzewów w okresie 12 miesięcy poprzedzających jego wykonanie. Nowe nasadzenia mogą powstawać w formie szpalerów, pasów drzew lub krzewów.

Oba rodzaje wsparcia mają charakter jednorazowych zryczałtowanych płatności.

Dofinansowanie na zalesianie uzależnione jest m.in. od gatunku sadzonych drzew, rodzaju gruntów, nachylenia terenu czy wyboru sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej i waha się od 8 307 zł/ha do 12 308 zł/ha.

Stawki na założenie zadrzewień śródpolnych zależą od ukształtowania terenu i wynoszą 10 892 zł/ha w przypadku korzystnych warunków oraz 13 664 zł/ha, gdy zadrzewienie ma być wykonane na powierzchni o nachyleniu terenu powyżej 12°.

Dodatkowo refundowane są koszty ochrony sadzonek przed zwierzyną. Za wykonanie ogrodzenia można otrzymać 8,82 zł/mb płotu, za zabezpieczenie drzewek osłonkami – 1488 zł/ha, a za wykorzystanie do tego trzech palików – 1132 zł/ha.

Materiał: ARMiR 

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Haha, w dniu 30-07-2022 22:29:16 napisał:

    ARMiR nie ma takiego czegoś

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Ja, w dniu 31-07-2022 10:03:42 napisał:

    Rolnictwo to uprawa zbóż przede wszystkim itd itp a nie sadzenie drzew leśnictwo jest od tego dociera?Na ziemi słabej jakości siejemy lub sadzimy coś co urośnie na pewno nie drzewa

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)