Dziś mamy 30 marca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

26 marca 2020

Pomagają, jak tylko mogą. Terytorialsi z Torunia oddali krew

fot. 8KPBOT

fot. 8KPBOT

W ramach operacji „Odporna Wiosna” oprócz wielu innych akcji niesienia pomocy potrzebującym, żołnierze# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej masowo oddają krew. Obok podchorążych Uczelni Wojskowych są oni bardzo silnym wsparciem dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Na ten apel z ogromnym zaangażowaniem już odpowiedzieli podlegli żołnierze z 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu. Jako pierwszy w dniu 25 marca br. oddał krew sam dowódca ppłk Marcin Piwowarczyk, który podkreślał, iż „w tym trudnym dla wszystkich czasie nie możemy zapominać o tym, co jest najważniejsze – o wzajemnym wsparciu. Pamiętajmy, że krwi nie możemy wyprodukować ani zgromadzić na długie miesiące czy lata. Ona jest potrzebna ciągle tu i teraz.”

Kolejna akcja oddawania krwi odbędzie się 30 marca br. w dowództwie 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na ul. Warszawskiej 10 w Bydgoszczy.

Od początku operacji „Odporna Wiosna” krew oddało już 821 żołnierzy i podchorążych. Stanowi to wzrost o 397 dawców w ciągu  tylko 48 godzin. Ilość oddanej w tej akcji krwi to już 375 litrów. Tylko w czasie minionego weekendu ilość oddanej krwi wyniosła ponad 183 litrów. W kolejce do pomocy innym, w najbliższych dniach czeka około 1000 zdeklarowanych przyszłych krwiodawców. Pozwoli to „wpompować” w system ratowania życia naszych obywateli blisko 500 litrów krwi.

Wojsko Polskie stanowi strategiczny zasób krwi dla Polski. Potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0”. Obecnie właśnie tacy dawcy poszukiwani są najbardziej. Dzisiaj każda pomoc jest na wagę złota, dlatego Narodowe Centrum Krwi kieruje swój apel:

Jeśli jesteś:
- Honorowym Dawcą;
lub
- jesteś zdrowy i co najważniejsze:
- nie podróżowałeś w ostatnim czasie do innych krajów;
- nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub  kimś objętym kwarantanną;
Zgłoś się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce! Twoja krew może uratować życie! #Zawsze gotowi, Zawsze blisko

Materiał: kpt. dr Diana WARCHOCKA - oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (5)

  Kapitan bomba , w dniu 26-03-2020 17:42:50 napisał:

  W końcu się do czegoś przydali, 5 litrów darmowej krwi z jednego harcerzyka :)

  odpowiedz

  • 6 (8)

  j23, w dniu 26-03-2020 18:06:33 napisał:

  kolejny artykuł z cyklu promuj WOT za wszelką cenę, inni pomagają bez reklamy, prasowego podziwu , żenująca formacja, kolejne laurki niczego nie zmienią

  odpowiedz

  • 0 (0)

  John, w dniu 27-03-2020 11:18:39 napisał:

  Brawo. Postawa godna naśladowania. Zawistne komentarze nie na miejscu. W tym trudnym dla nas czasie trzeba patrzeć na dobro ogółu, a nie tylko narzekać i co gorsza wplątywać w to jeszcze politykę.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Okl, w dniu 27-03-2020 18:13:40 napisał:

  Ktoś już to gdzieś napisał Tertorials to nie wojsko i żeby to było jasne, a że oddają krew to się chwali zresztą jak wielu ludzi o których się tu nie pisze.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Nowoczesne zabiegi laserowe
Nowe stylizacje
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Oprogramowanie KC Firma i KC Market
Drukarki fiskalne Innova
2200PLN PROMOCJAPLN
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)