Dziś mamy 31 stycznia 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

23 października 2022

Pogoda nie sprzyjała sadownikom. Jakie straty ponieśli?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Rolnictwo to sektor, który w dużej mierze zależy # od warunków atmosferycznych. Niekorzystne zjawiska mogą wpłynąć na wysokość i jakość plonów. Niestety, w tym roku nie ominęły one rolników i sadowników z gminy Nakło.

Gmina Nakło to rejon przemysłowo-rolniczy. Dominują tu gleby średnie i słabe oraz łąki i pastwiska. Największą powierzchnię upraw w rolnictwie indywidualnym zajmuje pszenica ozima, której uprawie się tysiąc hekatrów w całej gminie, jęczmień jary - 900 hektarów, czy rzepak ozimy na powierzchni 800 hektarów. Jeżeli chodzi o wysokość zebranych plonów, to ich wysokość od lat jest na podobnym lub takim samym poziomie. W porównaniu do 2021 roku, w tym roku szacunkowo wzrosły plony mieszanek zbożowych, owsa, jęczmienia czy pszenicy. Szacuje się spadek plonów kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, czy buraka cukrowego. Spadki te są spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W ubiegłym roku rolnicy zmagali się przede wszystkim z wiosennymi przymrozkami i suszą. Poszkodowanych przez przymrozki zostało pięciu sadowników, a powierzchnia uszkodzonych upraw to ponad 28,7 hektarów. Straty jakie ponieśli w 2021 roku rolnicy oszacowano na prawie 370 tys. zł.

Straty przez przymrozki i suszę
W tym roku, przez wiosenne przymrozki poszkodowanych zostało kilkudziesięciu rolników. Ucierpiały plantacje rzepaku ozimego, jęczmienia ozimego i pszenicy ozimej. Straty jednak nie były duże. Jak przekazał Jarosław Warmke w przygotowanym sprawozdaniu o stanu rolnictwa w gminie Nakło, poszkodowani przez przymrozki rolnicy nie zgłaszali tego do urzędu. Inaczej było w przypadku sadowników. Ich plantacje zostały mocno uszkodzone przez wiosenne mrozy. Aby oszacować poniesione przez nich straty, powołano specjalną komisję, w skład której weszli: Jarosław Warmke, Emilia Fohs, Przemysław Leppert, Halina Mnichowska. Członkowie komisji odwiedzili poszkodowane gospodarstwa. W wyniku tych kontroli stwierdzono, że starty poniosło pięć gospodarstw na powierzchni ponad 36 hektarów, z tego ponad 17 hektarów zostało uszkodzonych w 70% procentach. Liczba gospodarstw poszkodowanych jest taka sama jak rok temu, jednak przymrozki wystąpiły na większej powierzchni. Szacowana wysokość poniesionych strat to ponad 456 tys. zł. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym rolnikom dała się we znaki susza. Na tę chwilę wiadomo, że susza dotknęła uprawy zbóż jarych, rzepaku, kukurydzy, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, roślin strączkowych. W tym roku to rolnicy sami wstępnie szacują szkody i zgłaszają je w aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą". Rolnicy mają czas na składanie wniosków o oszacowanie strat do końca października.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    r-ek, w dniu 24-10-2022 09:15:54 napisał:

    Za dużo źle za malo jeszcze gorzej. Nastepne dotacje za nieróbstwo na nowe kombajny tym razem do dbania o sady. Z dwoch malych drzew 9 skrzyń jablek zebrałem bez szczególnego dbania. Oceńcie to sami.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Budowa hal
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)