"Podróże z klasą". Uczniowie Czwórki w województwie lubelskim
fot. powierzone
W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą# "Podróże z klasą", w dniach 23-27.09.2024r. odbyła się wycieczka uczniów z klas 7-8 naszej szkoły. Kierownikiem i pomysłodawczynią wyjazdu była pani Dorota Kamińska, a opiekunami panie: Iwona Koniec, Małgorzata Kwaśniewska i Lucyna Wojciechowska.
Głównym celem podróży było poznanie regionu i szeroko pojętej kultury takich miejsc jak Kazimierz Dolny i Lublin, a także Nałęczów i Puławy.
Już w pierwszym dniu zwiedzano Muzeum Przyrodnicze Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, mieszczącym się w budynku dawnego spichlerza zbożowego z XVI w., do budowy którego użyto opoki, najtwardszej ze skał wapiennych, z której zbudowana jest większość zabytkowych budynków Kazimierza Dolnego. Podczas lekcji muzealnej uczniowie poznali historię i przekrój królowej rzek Polski - Wisły wraz z jej fauną i florą. Tam też mogli zobaczyć dioramę wąwozu lessowego, rekonstrukcję morza kredowego, szklany ul z pszczelą rodziną oraz wiele wypreparowanych zwierząt, których zazwyczaj nie można obejrzeć z bliska. Spacer z przewodnikiem po najciekawszych miejscach Kazimierza Dolnego dopełnił pierwszy dzień wycieczki.
Drugi dzień obfitował w zwiedzanie Zespołu Pałacowo - Parkowego rodziny Zamoyskich w Kozłówce oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Uczniowie zostali zaproszeni również do miejsca, gdzie narodziło się polskie muzealnictwo - Kompleksu Parkowo- Pałacowego w Puławach książąt Czartoryskich wraz ze świątynią Sybilli i jej założycielką, księżną Izabelą z Flemmingów Czartoryską. Następnie spacerowali po Parku Zdrojowym w Nałęczowie i zwiedzili Muzeum Bolesława Prusa. Po przejażdżce po Kazimierzu Dolnym elektrycznymi busami mogli obejrzeć miasto z innej perspektywy oraz odbyć spacer przepięknym wąwozem Korzeniowy Dół.
W czwartym dniu wycieczki zwiedzano z przewodnikiem miasto Lublin wraz z Muzeum Narodowym oraz tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Ostatni dzień wycieczki "Podróże z klasą" to odwiedziny w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Tam uczniowie mieli okazję poznać życie i twórczość renesansowego poety, a tym samym uczniowie klas ósmych przypomnieć w ramach powtórki przed egzaminem takie utwory jak: pieśni, fraszki i treny, które są w kanonie lektur obowiązkowych.
Należy nadmienić, iż noclegi oraz smaczne posiłki miały miejsce w przepięknie położonym Ośrodku "Biały Lew" w Romanówce. Tam też wieczorami odbyły się gry i zabawy integracyjne, dyskoteka z ogniskiem. Dodatkową atrakcją była możliwość skorzystania na miejscu z basenu oraz ZOO z licznymi zwierzętami, w tym też egzotycznymi.
Uczniowie wrócili z wycieczki wzbogaceni w nową wiedzę i ciekawe doświadczenia.
Materiał: Dorota Kamińska
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Spacery tematyczne z profilaktyką zagrożeń. Realizacja projektu
- Szkolny Konkurs Recytatorski. Jury wyłoniło zwycięzców
- Potrawy z darów jesieni. Nie zabrakło ciekawych opowieści
- Zaskakujące smaki. Młodzież zapoznała się z kuchnią gruzińską
- Degustacja i wymiana doświadczeń. Uczniowie przygotowali francuskie dania
Akcja "Szkoła do hymnu". Ostatni dzień na zgłoszenia
Zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe#, a także placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach proponujemy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to piątek, 8 listopada.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)