Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 września 2023

Podpisane umowy o dofinansowanie projektów. Kto otrzyma środki?

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa# Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść spotkali się dziś (27 września) z przedstawicielami beneficjentów regionalnego programu operacyjnego i programu rozwoju obszarów wiejskich perspektywy 2014-2020, by przekazać im podpisane umowy o dofinansowanie projektów. Przypieczętowane właśnie wsparcie wyniosło łącznie prawie 14 mln złotych.

- Dofinansowanie na podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej to istotne dla wzrostu gospodarczego naszego województwa projekty, dlatego cieszy nas, że beneficjenci śmiało sięgają po te środki – mówi marszałek Piotr Całbecki.  – Wśród podpisanych dziś umów jest także rekonstrukcja budynku organistówki w Bierzgłowie – to tu po kompleksowej modernizacji powstanie nowe muzeum.

Dzięki środkom RPO w wysokości blisko 5 mln złotych modernizację przejdą drewniana stodoła i wiatrak typu koźlak w Bierzgłowie. Zrekonstruowana zostanie także organistówka, która będzie pełniła funkcje kulturalne i edukacyjne.

Sprzęt medyczny o wartości ponad 2 mln złotych zyska Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, a do funkcjonariuszy policji trafią trzy samochody i urządzenia usprawniające prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Z dofinansowaniem ponad 800 tys. złotych powstanie w Toruniu nowa przestrzeń dla przedsiębiorców branż kreatywnych, m.in. działających w mediach społecznościowych.

Na modernizację przystanków autobusowych, budowę nowych wiat i montaż ławek unijne wsparcie zyskał też samorząd miasta Brodnicy. Dofinansowanie z RPO wyniosło ponad 430 tys. złotych

Lista projektów RPO (pdf)

Podczas spotkania wręczono także umowy o dofinansowanie na podjęcie i rozwijanie działalności gospodarczej. Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) trafią za pośrednictwem lokalnych grup działania do dziewiętnaściorga przedsiębiorców z powiatów: bydgoskiego, chełmińskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego i tucholskiego. Pojedyncze wsparcie wyniosło od 60 do 187 tys. złotych, dotacje dla wszystkich dzisiejszych biznesowych beneficjentów to łącznie ponad 1,6 mln złotych.

Środki PROW umożliwią również m.in. wymianę pokrycia dachu na budynku OSP w Bobrownikach w powiecie lipnowskim i modernizację drogi powiatowej na trasie Kiełpiny-Ostrowite (powiat golubsko-dobrzyński). Nowe place zabaw zyskają dzieci w Nieszawie (powiat aleksandrowski) i Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński). Łączna wartość dofinansowania przekracza 2 miliony złotych.

Lista projektów PROW (pdf)

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)