Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

06 września 2021

Piotr Wnuk w nakielskiej bibliotece. Wspomnienia z licznych podróży

fot. pow.

fot. pow.

W pierwszy czwartek września mieszkańcy Nakła i# okolic mieli możliwość spotkać się w nakielskiej bibliotece z Piotrem Wnukiem.

Ten ciekawy Gość odwiedził wiele krajów na różnych kontynentach, a na spotkanie w Nakle zabrał wspomnienia z podróży do Indochin. Uczestnicy spotkania mieli możliwość na chwilę przenieść się do Wietnamu, Kambodży, Laosu i Birmy - poznać przyrodę, kuchnię, tradycję, lokalne wierzenia, niektóre grupy etniczne oraz różne rodzaje tabu. Podróżnik zaprezentował przykłady lokalnej kreatywności, która charakteryzuje się umiejętnością tworzenia z tzw. „niczego” pięknych, i zazwyczaj też przydatnych przedmiotów. Zwrócił również szczególną uwagę na kwestię wyzysku rdzennych mieszkańców, w tym dzieci, przez napływowych biznesmenów oraz proceder wykorzystywania zwierząt do celów turystycznych. Podał przykład „łamania duszy słonia”, która polega na stosowaniu tortur w celu podporządkowania jego woli człowiekowi.

Spotkanie okraszone było pokazem pięknych zdjęć.

Materiał: Jolanta Dąbrowska - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)