Dziś mamy 28 stycznia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

21 lipca 2019

Pijackie spotkania w altankach. Walka z wiatrakami

fot. MM

fot. MM

Osoby bezdomne często szukają schronienia w miejscach, które zapewnią im# dach nad głową i uchronią przed żarem lejącym się z nieba lub opadami deszczu. Jednym z takich miejsc są altanki śmietnikowe, niektórym służące jako miejsce spotkań przy alkoholu.

Z obecnej sytuacji, jaka panuje na nakielskim Osiedlu B. Chrobrego niezadowoleni są jego mieszkańcy, a szczególnie ci z bloków nr 5 i 6. – Z jednej strony jestem wyrozumiały i nie mam do nich pretensji, jeśli rzeczywiście przebywają tam wyłącznie w celu schronienia się przed opadami deszczu czy śniegu – powiedział mieszkaniec bloku nr 5. – Najczęściej jednak powód tych wizyt jest zupełnie inny, a główną rolę odgrywa wówczas alkohol. To jest altanka śmietnikowa i wiadomo, że pachnieć tam nigdy nie będzie, ale jeśli ta woń zmiesza się z zapachem alkoholu to ci bardziej wrażliwi mogę mieć nawet odruchy wymiotne. Pomijam fakt, że w tym samym miejscu te osoby potrafią nawet załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Im to nie przeszkadza, ale za to nam bardzo. Nie wyrażamy zgody na takie zachowanie i domagamy się natychmiastowego i przede wszystkim skutecznego działania ze strony władz gminy – dodał. O sprawie zostały poinformowane władze gminne i straż miejska, która miejsce to objęła specjalnym nadzorem. Do Spółdzielni Mieszkaniowej Chrobry w Nakle, do której należy miejsce spotkań pijących alkohol biesiadników skierowano pismo z nakazem wyeliminowania tego zjawiska.

Czy da się zwalczyć to zjawisko? Mieszkańcy częstsze kontrole strażników miejskich dostrzegają, ale zdają sobie sprawę, że walka z nieproszonymi gośćmi na śmietnikach nie będzie łatwa. – Raz widziałam, jak rzeczywiście interweniowali i skutecznie wygonili te osoby z altany. Parę dni był spokój, ale oni wracają tutaj jak bumerang – powiedziała mieszkanka bloku nr 6. – Trudno znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu, bo obecne działania to jak walka z wiatrakami, na dłuższą metę nie ma to większego sensu. Może trzeba zamykać altanę na kłódkę? Nie mam pojęcia. Nie mniej jednak cieszy mnie to, że problem jest zauważony i straż miejska próbuje coś z tym zrobić – podsumowała.

O problemie wie również prezes SM Chrobry Tomasz Kielak. – My to miejsce regularnie czyścimy i dezynfekujemy. W miarę możliwości sami wyganiamy tych ludzi i dzwonimy po straż miejską. Dostałem informacje, że teraz ten teren jest objęty specjalną kontrolą i bardzo dobrze – powiedział Kielak. – Potrzeba jak największej aktywności strażników miejskich, bo to leży w ich gestii, by utrzymywać porządek. Jeśli chodzi o zamykanie altanek na kłódkę, to obecnie żadnej nie zamykamy i zamykać ich nie będziemy. Poza tym to jest wręcz niemożliwe na tak dużym osiedlu. Mamy w tym temacie doświadczenia z przeszłości, gdyż „przetrenowaliśmy” już zamykanie altanek wiele lat temu na górnym tarasie na ul. Kazimierza Wielkiego. Po miesiącu z tego zrezygnowaliśmy, bo kończyło się na tym, że rozwalane były drzwi albo mieszkańcy, którzy zapomnieli kluczy, stawiali bądź rzucali swoje śmieci przed altankę. Sytuacja była wówczas taka, że mieszkańcy sami do nas przyszli i prosili o zlikwidowanie kłódek, bo nie zdało to kompletnie egzaminu. Na Osiedlu Chrobrego mieszka bardzo dużo rodzin i zapewniam, że skończyłoby się to identycznie. Jedyny skuteczny sposób to wzmożona współpraca ze strażą miejską. Na tę chwilę trudno ten problem całkowicie rozwiązać. Potrzebna jest regularna kontrola, inaczej sytuacja z przesiadującymi w altanie śmietnikowej osobami będzie się ciągle powtarzać – dodał.

Oceń artykuł: 7 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (30) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (11)

  ZochaZgazowni, w dniu 21-07-2019 14:24:06 napisał:

  Zamykać na klucz, na pewno pomoże .

  odpowiedz

  • -2 (6)

  Nakło , w dniu 21-07-2019 17:56:10 napisał:

  Tak na klucz ciekawe kto da za darmo tyle kluczy dla mieszkańców Chrobrego.. Widać ile bałaganu się robi już weekend przy budce segregacji śmieci w koszu i obok wystarczy wiatr wszystko rozwiane

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 12 (18)

  Mieszkaniec, w dniu 21-07-2019 18:31:34 napisał:

  Tylko zamykanie na stałe rozwiąże problem. Największy bałagan robią szukający puszek rozrywają worki,wyrzucają śmieci i przez to jest smród nie do opisania. Niech Kielak przeniesie altankę śmietnikową pod budynek spółdzielni ,to może poczuje problem !. Zamykać albo ją przenieść w inne miejsce. A jak nieudolny prezes nie wie jak to zrobić , to niech spyta kolegów prezesów z Bydgoszczy gdzie na wszystkich osiedlach altanki są zamykane. Najlepiej powiedzieć że lokatorzy robią bałagan i będą gubić klucz! Prezes do roboty bo ci parasol ochronny z gminy nie pomoże !

  odpowiedz

  • 18 (20)

  bagieta , w dniu 21-07-2019 20:14:27 napisał:

  Prezes to sam jest jedną wielką pomyłką ocieplanie bloków byle jak byle było w mieszkaniach wilgoć wchodzi na balkonach stoi woda po deszczu a farba z bloków odpada. Teraz zawory i rury zardzewiałe i Gaz wyłączony! Bo gazownia dosyć już miała przyjazdów ciągle wycieki zabezpieczać. No ale po co robić przeglądy jak spółdzielnia woli wysłać dziadków z spółdzielni co nie mają pojęcia zielonego żeby stwierdzić że wszystko jest w porządku i jakoś to będzie. Szkoda słów na Pana panie Kielak! Kiedy w końcu coś będzie robione w sprawie parkingu? Bo jeszcze trochę to samochód będę przed Pana szlabanem stawiała. Ludzi przybywa i samochodów również trzeba coś z tym zdziałać jeśli w Pana głowie nie ma pomysłów dobrze to niech Pan sprzedaje miejsca parkingowe chętnie kupię! Druga sprawa kiedy zrobicie porządek z tymi Gratami na osiedlu gdzie stoją parę dobrych lat ? Słupki potraficie wkopać ale złomu z drogi przeciw pożarowej to już problem wielki ? 3 pytanie kiedy ktoś się zajmie tą patolą na chorbrego co załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne po klatkach schodowych jak i przed blokami popijając alkoholem ? I dla relaksu rysując komuś auto ? Bo na policję nie ma co liczyć własnego cienia się boją !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 4 (4)

  Pawel, w dniu 21-07-2019 21:16:28 napisał:

  Pan pan Kielak to ma chyba problem z pamiecia bo na tarasie gornym przy Kaz Wielkiego altany byly kluczone na calym osiedlu przez wiele lat przestaly byc kluczone gdy powstaly PSZOKI anie przez miesiac a co do smieci nie bylo tak zle w koncu ci panowie co sprzataja mieli zajecie a po co pan klamie ze ludzie przychodzili zeby zdjac klodki chyba ze znajomi z dzialek bo nie mogli jak kukulki podrzucac smieci a teraz maja ulatwione w rzucanie do naszych kotenerow prosze nie klamac bo cos u pana z pamiecia nie tak

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Mieszkaniec os.Chrobry, w dniu 21-07-2019 22:41:41 napisał:

  Panie Prezes co Pan bredzi o jakiejś dezynfekcji nigdy jej nie było niech Pan podejdzie do śmietnika koło Spółdzielni przy bloku 12 to zobaczy Pan jaki tam smród. Na ulicy Ks.Skargi 7a śmietnik jest zamykany i jest porządek.Można można ale Spółdzielnia Chrobry woli nic nie robić i niem mieć roboty.Żule ryją w śmietnikach bo są pootwierane i zapraszają. Śmieci przywożą ludzie z okolicznych domów a my Płacimy.Co Pan na to ..

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Lokatorka, w dniu 21-07-2019 22:47:22 napisał:

  Przy bloku ks.Skargi śmietniki są zamykane można można i u nas jest tak jak powinno być .Nikt obcy nie wejdzie.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Longin, w dniu 22-07-2019 09:24:51 napisał:

  Odwołać ten cały zarząd w cholerę , czas na zmiany !!!!

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Twój ulubiony NAKLOK , w dniu 22-07-2019 10:22:24 napisał:

  Jednak Nakło to jest stan umysłu. Na co dzień mieszkam w Poznaniu na jeszcze większym osiedlu niż Chrobry i nie ma tam problemu żeby każdy miał swój kluczyk. Fakt zdarzy się że ktoś zapomni klucza wiemy jak jest ale zaraz idzie drugi sąsiad ze swoimi śmieciami i wrzuci ten worek co jest przed altanką. Samemu zdarzyło mi się zapomnieć klucza jak i wrzucić śmieci przed furtką, które nie były moje. Ale znamy dobrze mentalność ludzi z Nakła mogli by się przewrócić o czyjeś śmieci niż je wrzucić.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Krzysztof, w dniu 22-07-2019 11:39:32 napisał:

  za takie coś odpowiada Straż Miejska.......ja się pytam co Panowie robią z osobami bezdomnymi w Nakle??? Tylko Policja i Staż Miejska ma prawo coś zrobić......ale niestety nic nie robią......

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Szymon, w dniu 22-07-2019 13:03:36 napisał:

  ja sie pytam Pana Staroosty dlaczego Straż Miejska nic nie robi z bezdomnymi osobami w Nakle ? śpia na klatkach! dlaczego Gmina sie tym nie zajmuje?????

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Krytyk spoleczny, w dniu 22-07-2019 13:27:28 napisał:

  Tempe dzidy, zapytajcie MGOPS w jaki sposób pomaga bezdomnym. Niech paniusie zrobią coś dla nich. To ich zadanie. Straż miejska może tylko bezdomnego zawieźć na dechy do wytrzeźwienia lub do szpitala gdy zagrożone jest jego życie. Pomoc społeczna, to z nazwy i ustawy należy do MGOPS.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Moris , w dniu 22-07-2019 13:28:41 napisał:

  Każdy może wybrać taki stan, nie jest zabronione być,, bezdomnym,, tylko że ci ludzie w większości przypadków maja miejsce zamieszkania, to jest sposób na życie, ludzie dają jeść, ludzie wspomoga grosikiem, we fontannie się ochlodzą. Ludzie kwiaty, nikt im nie może zabronić stylu, po prostu altanki zamykać, klatki schodowe na kod. Każdy ma prawo wyboru,, demokracja,,.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Dziękujemy, w dniu 22-07-2019 13:44:25 napisał:

  W mojej altance? ,Idźcie sobie proszę na murek do parku koło Tesco, to tak dla humoru xd

  odpowiedz

  • 4 (6)

  ja spadam, w dniu 22-07-2019 14:24:47 napisał:

  Wszyscy łącznie z prezesem wyniesli sie z Chrobrego. Oni juz dobrze wiedzieli co sie bedzie działo z tymi starymi blokami. Jest taki syf że szkoda słów, stare rury,potem rury kanalizacyjne będą robić bo wiem i z tego wszystkiego instalacja prądowa tez pójdzie bo to wszystko ma swoje lata,a ba koncu to wszystko się rozpadnie. Można im pisać i mówić a oni nie reagują i tak. Najlepiej to spadać stąd. Pozdrawiam

  odpowiedz

  • 3 (3)

  nakielanin, w dniu 22-07-2019 14:45:14 napisał:

  Tak to jest,jak wolność,demokracja utożsamiana jest z przysłowiem"wolność Tomu....w swoim domku?Przecież na cały majątek SM składają się czynsze mieszkaniowe.Widocznie za mało płacimy,podatki dotyczą mundurowych i zarządów SM.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Skargi-pocztowa, w dniu 22-07-2019 14:51:42 napisał:

  .... nasze "żule" w ten weekend popłyneli tak ze muza je.bala do 1 w nocy, nie mowiac ze byly tez bitwy

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Anka, w dniu 22-07-2019 16:01:06 napisał:

  Jak ludzie chcą miec syf to niech mają.W tych czasach to na elektroniczne karty się wchodzi.Jak jeden z drugim przypilnują,żeby ludzie wrzucali do pojemników i zamykali ,to porządek będzie.A z drugiej strony,po coś ta nasza straż miejska jest,nie tylko od mandatów za parkowanie.Niech patrolują ,to się intruzom odechce tam siedzieć.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  mm, w dniu 22-07-2019 16:06:56 napisał:

  ludzie , piszecie ale na zebrania walne do spółdzielni to nikt nie chodzi- wystarczyłoby ażeby z bloku mieszkalnego poszła wystarczająca ilość mieszkańców -członków spółdzielni - których głosy się liczą wtedy może byście coś z tym zrobili a tak wszystko jest już przygotowane dla proformy głosowania no i dalej Oni znowu są panami na włościach. W tej całej spółdzielni to powinni wymienic tez niektóre panie bo uprzejmością nie grzeszą a dzwoniąc lub idąc coś załatwić to aż nieraz szkoda czasu

  odpowiedz

  • 2 (6)

  1234, w dniu 22-07-2019 17:15:52 napisał:

  A na Chrobrego przy bloku nr 7 to dopiero jest żulostwo całe noce drą mordy pod blokiem chleją ćpają i się biją a policja i straż miejska nic nie robią a jak kiedyś byli w trakcie bójki to mówią tak my was grzecznie prosimy o spokój i na tym się kończy żenada

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Dobre, w dniu 23-07-2019 07:56:52 napisał:

  https://www.smchrobry.pl/zarzad_i_rada.html Zarząd i Rada Nadzorcza Spółdzielni. Sami wybraliście

  odpowiedz

  • 0 (0)

  A, w dniu 23-07-2019 08:06:16 napisał:

  § 104 1. Statutu Spółdzielni Za udział w posiedzeniach Rady Nadzorczej oraz komisjach Rady Nadzorczej jej członkowie otrzymują wynagrodzenie w formie miesięcznego ryczałtu w wysokości: - Przewodniczący Rady Nadzorczej 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, - Członkowie Prezydium Rady Nadzorczej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, - pozostali członkowie Rady Nadzorczej 25% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Botox i kwas hialuronowy
Narożniki
Wypożyczalnia samochodów
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Metkownica SATO JUDO 26
sugerowana cena producenta: 184,50PLN
Sprawdzanie geometrii kół
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)