Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 listopada 2022

Pierwsze w powiecie ze sztandarem. KGW w Ślesinie ma już 65 lat!

fot. MM

fot. MM

Miniona sobota była szczególnym dniem dla członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Ślesinie oraz całej lokalnej społeczności. #To właśnie wtedy zorganizowano bowiem oficjalne obchody jubileuszu 65–lecia wspomnianego Koła, połączone z nadaniem mu sztandaru. Co warte podkreślenia, KGW Ślesin jest pierwszym Kołem w powiecie nakielskim, które weszło w posiadanie własnego sztandaru!

Nabożeństwo w kościele i uroczystość w Wiejskim Domu Kultury

Pierwszą częścią obchodów 65–lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Ślesinie była msza święta odprawiona w miejscowej parafii pw. św. Mikołaja przez proboszcza ks. Sławomira Bednarka. Po zakończeniu nabożeństwa, dalsza część obchodów przeniosła się w mury Wiejskiego Domu Kultury. Członkinie KGW Ślesin oficjalnie powitały wszystkich zaproszonych gości, m.in. przedstawicieli lokalnych władz samorządowych oraz zaprzyjaźnionych KGW z terenu gminy Nakło.

Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, przewodnicząca KGW Ślesin Sylwia Fac poprosiła wybranych gości – fundatorów sztandaru o wbicie pamiątkowych 18 gwoździ na drzewcu sztandaru. W dalszej kolejności ks. Sławomir Bednarek dokonał poświęcenia sztandaru, a następnie burmistrz Nakła Sławomir Napierała oficjalnie ofiarował go na ręce przewodniczącej Sylwii Fac. – Niniejszym uroczystym aktem w imieniu fundatorów przekazujemy sztandar KGW Ślesin jako symbol najwyższej wartości, honoru i tradycji, jako zobowiązanie do wspólnego działania i służenia innym w potrzebie. Chlubne tradycje Koła są powodem do zasłużonej dumy oraz zobowiązaniem do patriotycznej postawy. Niech ten sztandar będzie symbolem jedności, niech wiedzie do nowych osiągnięć i niech trwa po wsze czasu – mówił nakielski włodarz. Na zakończenie, przewodnicząca KGW Ślesin przekazała sztandar pocztowi sztandarowemu w składzie: Marlena Dymińska, Danuta Kowalska i Jadwiga Szamlewska.

Sztandar robi wrażenie

Sztandar KGW Ślesin ma kształt kwadratu. Płat sztandaru stanowi tkanina satynowa o wymiarach 100x100cm. Przymocowany jest on do drzewca wykonanego z ciemnego drewna zakończonego głowicą w formie srebrnego orła w złotej koronie. Sztandar obszyto złotą taśmą i wykończono złotymi frędzlami. Główna strona sztandaru – awers – posiada tło w kolorze écru. Centralne miejsce wyszyte na niebiesko logo Koło Gospodyń Wiejskich w Ślesinie. Dodatkowo w każdym narożniku znajdują się wyszyte hafty krajeńskie w kolorach niebieskich. Rewers sztandaru jest w kolorze zielonym. Na tym tle w centrum umieszczono wizerunek św. Marty – patronki gospodyń. Święta ubrana jest w zieloną suknię z narzutką w kolorze czerwonym. W lewej ręce trzyma pochodnię, a w prawej księgę.. Nad wizerunkiem św. Marty – na półokręgu – widnieje napis „Święta Marto, miej nas w opiece”. Napis wyhaftowano złotymi nićmi. W każdym narożniku znajdują się kłosy zboża w kolorze złotym.

Tego dnia przeprowadzono również ślubowanie, w którym wzięły udział wszystkie członkinie KGW Ślesin. Treść ślubowania odczytała Sławomira Mitłaszewska. – Skupiając wokół siebie ludzi, którzy mają wspólne cele i chęć bezinteresownego działania dla innych osób, uroczyście ślubujemy na sztandar naszego Koła Gospodyń Wiejskich w Ślesinie i na naszą patronkę św. Martę – żyć uczciwie, chronić życie w rodzinie i służyć innym w potrzebie. Ślubuję być dobrym przykładem, postępując roztropnie, sprawiedliwie, umiarkowanie i godnie. Podtrzymywać nasze narodowe tradycje oraz z dumą promować naszą małą Ojczyznę. Ślubujemy – tak nam dopomóż Bóg – powiedziała.

Przewodnicząca Sylwia Fac o historii i przyszłości KGW Ślesin

– 65 lat temu, 25 listopada 1957 roku rozpoczęło działalność nasze koło pod przewodnictwem ówczesnej nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Ślesinie pani Marii Łapkiewicz. Dzisiaj już pani Maria nie może cieszyć się naszą uroczystością, bowiem podzieliła los wielu osób, które zachorowały i niestety przegrały walkę o życie ze straszliwą chorobą Covid–19 (…) Jednak są jeszcze w naszych szeregach seniorki – panie Eugenia Adamczyk, Czesława Sałagan, Jóżefa Okraska i Regina Kryza. To one pomagały 65 lat temu tchnąć w to koło przysłowiowego ducha. Zrobiło to tak dobrze, że teraz możemy obchodzić tak zacny jubileusz. Nie sposób zliczyć wszystkich spotkań towarzyskich, wycieczek, kursów, zabaw i szkoleń, które się odbyły, a także imprez o zasięgu gminnym, wojewódzkim czy nawet ogólnopolskim, na których godnie reprezentowałyśmy nasz region. Ta wszechstronność działań była możliwa dzięki zaangażowaniu zarówno wszystkich członkiń, jak i przez wspaniałe przewodnictwo pań: Marii Łapkiewicz–Ostrowskiej, Stanisławy Kowalskiej, Władysławy Jędrzyńskiej, Ireny Kowalskiej, Teresy Mitłaszewskiej, Marii Skrzypińskiej, Gertrudy Maćkowiak i Aliny Fac, które na przestrzeni lat zawsze starały się wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom gospodyń. Nie zdobyłybyśmy wielu umiejętności, gdyby nie wsparcie KPODR w Minikowie, Partnerstwa dla Krajny i Pałuk, instruktorek i instruktorów, z którymi współpracowało nasze koło, a które dziś za wszystko dziękuje i żywi nadzieję na dalszą współpracę. Pragniemy się rozwijać i działać na rzecz społeczności lokalnej przy wsparci finansowym z ARiMR razem z innymi organizacjami, których przedstawiciele są dziś z nami w sali. W imieniu wszystkich członkiń chciałabym z tego miejsca podziękować władzom samorządowym, fundatorom sztandaru, sponsorom i sympatykom naszego koła. To dzięki wam możemy realizować marzenia. Takim był właśnie sztandar, który jest symbolem najwyższych wartości i tradycji, znakiem wspólnoty i szacunku. Jeszcze bardziej podkreśli on wyjątkowość i prestiż związany z byciem członkiem Koła Gospodyń Wiejskich – powiedziała. Przewodnicząca KGW Ślesin Sylwia Fac. – Drogie koleżanki z KGW Ślesin. Wam szczególnie dziękuję za to, że zawsze potraficie działać razem, by dawać radość sobie nawzajem oraz mieszkańcom naszej małej ojczyzny. W dniu naszego jubileuszu życzę wam wszystkiego najlepszego, aby nasze wspólne plany i marzenia się ziściły, byśmy miały jeszcze więcej powodów do domu z naszych wspólnych osiągnięć. Wierzę, że czeka nas jeszcze wiele tak wspaniałych chwil, jak ta dziś. Dziękuję! – dodała.

Oceń artykuł: 16 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (12)

    Dorota R, w dniu 27-11-2022 13:14:01 napisał:

    Śmietanka sie wybawiła, a nowa patelnia dla KGW gdzie?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)