Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

03 marca 2020

Pierwsze mecze finałowe w NLS za nami. Wszystkie spotkania były bardzo zacięte

W niedzielę 1 marca rozegrano pierwsze mecze rundy finałowej play- off Nakielskiej Ligi #Siatkówki. Wszystkie cztery spotkania były zacięte i zakończyły się w trzech setach. W najważniejszym NTS Juniorzy pokonali Starą Gwardię i są o krok od obrony tytułu sprzed roku.

O VII miejsce
Lupus Team Sicienko – Pol-Ast Bydgoszcz 1:2 (24:26, 25:23, 7:15)

W rywalizacji o uniknięcie ostatniej lokaty na koniec rozgrywek trudno jest wskazać faworyta. Wydaje się, że to zespół z Bydgoszczy jest nieco mocniejszy, acz w tę niedzielę nie wystąpił w najmocniejszym składzie. W pierwszej partii obie ekipy zdobywały punkty seriami, ale to Pol-Ast częściej był na prowadzeniu. Prowadził już 22:18, wówczas Lupus Team zdołał odrobić straty i doprowadzić do gry na przewagi, a w niej nie dał już rady przeciwnikowi. Gracze z Sicienka mimo porażki w pierwszej odsłonie nie zamierzali składać broni. Dzięki dobrej dyspozycji Mateusza Rzepki zanotowali kilkupunktową serię w pierwszej fazie tej partii, jednak w miarę upływu czasu bydgoszczanie zaczęli przejmować inicjatywę. Pol-Ast prowadził już 20:15, ale ich rywale jeszcze powalczyli i po dwóch udanych blokach Damiana Szczęsnego wrócili do gry. Skutecznie rozegrali końcówkę i doprowadzili do tie- breaka. W nim od początku do końca karty rozdawali zawodnicy Pol-Ast, zwyciężyli z dużą zaliczką i są bliżej zajęcia siódmej pozycji na koniec sezonu. W ich szeregach najskuteczniejszy był Paweł Gomulak – 12 oczek, a wśród pokonanych Miłosz Miękczyński – 10.

O V miejsce
Mrocza – Atomowe Byki 1:2 (26:24, 21:25, 14:16)

W meczu rundy zasadniczej między tymi zespołami dość niespodziewanie lepsi okazali się mroczanie. W niedzielę udowodnili, że tamto zwycięstwo nie było przypadkiem i chociaż ostatecznie nie zdołali odnieść wygranej, to mogą być zadowoleni ze swojej postawy. Gracze z Mroczy przez całe spotkanie grali bardzo równo, stabilnie, efektownie w defensywie i bez błędów na zagrywce (przez cały mecz zepsuli tylko trzy serwisy- ich rywale o jeden więcej). W pierwszej odsłonie Atomowe głównie za sprawą niezwykle skutecznego Bartosza Bajerskiego lekko przeważały i częściej były na prowadzeniu. Od stanu 22:19 coś się zacięło w ich grze i straciły całą przewagę. Nie wykorzystały piłki setowej, nie wytrzymały presji w dwóch następnych akcjach i przegrywały 0:1. Nerwowe zagrania we wszystkich elementach były obecne po ich stronie również w pierwszej połowie drugiej partii. Dopiero od stanu po 14 Byki zanotowały serię zapewniającą im przewagę, którą zdołały utrzymać do końca tej odsłony. Tie break był dość dziwny- najpierw to Byki prowadziły 3:0, potem w pole serwisowe powędrował Paweł Smolarz i wyprowadził Mroczę na prowadzenie 6:3. Chwilę później Atomowe zaczęły popełniać szkolne błędy we wszystkich elementach i przegrywały już 7:13 oraz 9:14. Wydawało się, że jest już po meczu, ale wtedy grający dotąd przeciętnie Jan Kwasigroch trudną zagrywką sprawił rywalom wiele kłopotów. Atomowe obroniły pięć meczboli, same wykorzystały pierwszego i uciekły spod topora. Mroczanie chyba jeszcze do teraz zastanawiają się, w jaki sposób mogli to przegrać... Najwięcej punktów zdobył Bajerski – 18 oraz Radosław Kilkowski – 11.

O III miejsce
Trzecia Fala – Orzeł Osiek 1:2 (22:25, 25:18, 7:15)

Mecz, którego stawką był najniższy stopień podium, mimo że trzysetowy, nie był tak zacięty jak dwa poprzednie. W każdej z partii przeważała jedna drużyna. Pierwsza była najbardziej wyrównana- chociaż Fala psuła wiele zagrywek (aż osiem), to utrzymywała się w grze dzięki równomiernemu rozkładowi ataku. Po drugiej stronie siatki większość piłek była kierowana do Wojciecha Wolskiego, który atakował z wysoką skutecznością. Kiedy do błędów serwisowych dołączyły inne, Trzecia Fala straciła argumenty- Orzeł odskoczył i na odrabianie strat było już za późno (25:22). Drugiego seta lepiej Fala zaczęła z większym animuszem i energią. Obudził się Mikołaj Gardyza, a poszanowanie piłki na zagrywce przyniosło wymierne efekty. Osiek ani razu nie wyszedł na prowadzenie, a w szczytowym momencie przegrywał nawet dziewięcioma punktami. Mogło się wydawać, że siatkarze Fali pójdą za ciosem, ale w tie- breaku ponownie przygaśli. Orzeł popracował za to w zagrywce i w bloku i od zmiany stron zdominował przeciwnika. Nie dał wybić się z uderzenia dwiema przerwami na żądanie rywali i pewnie triumfował do 7. Jest w lepszej sytuacji przed rewanżem, ale Trzecia Fala pokazała już, że umie odrabiać straty i doprowadzać do złotego seta. Za dwa tygodnie szykuje się więc ciekawa rywalizacja. Na wyróżnienie zapracował Wolski- 12 oczek, a wśród jego rywali nikt nie uzbierał ich więcej niż 7.

Finał
Stara Gwardia NTS – NTS Juniorzy 1:2 (25:22, 21:25, 11:15)

W pierwszym meczu finałowym zawodnicy obu ekip dostosowali się do poprzedników i również rozegrali tie- breaka. Skład Starej Gwardii na fazę play- off może imponować, bo na każde spotkanie są w stanie uzbierać około dziesięciu zawodników. Juniorzy mają swój żelazny skład z bardzo niewielkimi wahaniami. W pierwszej partii młodsi zawodnicy grali niemrawo, popełniali masę błędów (9 zepsutych serwisów), wskutek czego cały czas musieli gonić rywali. Gwardia spokojnie utrzymywała przewagę i mimo że nie zdobywała za wiele punktów ze swoich akcji, to korzystała z prezentów od przeciwników i kontrolowała boiskowe wydarzenia. Juniorzy próbowali jeszcze w końcówce odrobić straty, ale nie dali rady i przegrali do 22. To podziałało na nich motywująco, a druga odsłona wyglądała zupełnie inaczej. Dobrze rozpoczął i w ataku, i w obronie Hubert Kwiatkowski, a później ciężar gry na swoje barki wziął po raz kolejny Antoni Kwasigroch, do którego kierowana była ogromna większość piłek. Z drugiej strony siatki próbował przeciwstawić się mu dobrze dysponowany Waldemar Wnuk, ale miał zbyt małe wsparcie w kolegach, by powstrzymać Juniorów. Ci dodatkowo przestali psuć zagrywki i przez cały set prawie nie oddawali prowadzenia. Kluczową fazę seta rozegrali spokojnie i zwyciężyli do 21. Tie- break był kontynuacją gry Kwasigroch- Reszta Świata. Do zmiany stron przeważali Juniorzy, potem chwilowy zryw zanotowali ich rywale, ale kilka udanych akcji to było za mało, by myśleć o zwycięstwie. Młodzież nie pozwoliła sobie wydrzeć wygranej, triumfowała do 11 i zyskała przed rewanżem istotny zapas w postaci złotego seta. Nie należy jednak skreślać Starej Gwardii, szczególnie że zespół Juniorów zrobił się zespołem jednego zawodnika - Kwasigroch uzbierał rekordowe 23 oczka, a jego koledzy łącznie 21. Natomiast u pokonanych trzynaście razy punktował Wnuk.

MVP Kolejki: Antoni Kwasigroch (NTS Juniorzy)