Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

13 września 2019

Pierwsze dni „Małych Sówek”. Dzieci rozpoczęły przedszkolną przygodę

fot. pow.

fot. pow.

Wrzesień rozpoczął się na dobre, a z nim nowe przedszkolne przygody. Dla grupy „Małe Sówki” z nakielskiego „Słoneczka” początek września to nowy etap w ich życiu.

To właśnie od paru dni dzieci włączają się w społeczność przedszkolną. Choć nie minęło jeszcze dużo czasu, maluchy mogą pochwalić się już wieloma osiągnięciami.

Przedszkolaki uczestniczyły już w pierwszych zajęciach, z zaciekawieniem i wielkim zapałem rozwiązywały zadania przygotowane przez Panie, stworzyły kodeks zachowania w grupie, obchodziły urodziny swojego kolegi Mikołaja.

Po zajęciach był również czas na zabawę na placu przedszkolnym, gdzie można było zauważyć jak tworzą się pierwsze przyjaźnie. Kiedy pogoda nie sprzyjała wyjściom, dzieci poznawały swoją salę, zabawki a także samych siebie. Był również czas na odpoczynek, podczas którego „Małe Sówki” smacznie śniły o nowych przygodach.

Materiał: Anna Jeruzal

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)