Dziś mamy 3 sierpnia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2019

Pierwsza przysięga Terytorialsów. Uroczystość już 14 grudnia

fot. kpt. dr Diana Warchocka

fot. kpt. dr Diana Warchocka

W sobotę 14 grudnia br. o godzinie 10.00 na terenie 2 pułku inżynieryjnego w # Inowrocławiu kolejni terytorialsi wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej.

Będzie to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich Terytorialsów zrealizowana w trybie szkolenia podstawowego w inowrocławskim batalionie. Uroczystość będzie miała wymiar historyczny. Będzie to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów w Inowrocławiu.

Ten ważny dla kujawsko-pomorskich Terytorialsów dzień rozpocznie się o godz. 10.00 na terenie 2 pułku inżynieryjnego przy ulicy Dworcowej 56 w Inowrocławiu. Przysięgę na sztandar 2 pułku inżynieryjnego złoży ponad 100 ochotników, którzy ukończą szkolenie podstawowe i rozpoczną tym samym 3-letni okres szkolenia.

Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po zakończeniu części oficjalnej, przybyli goście udadzą się na regionalny poczęstunek oraz grochówkę wojskową. Będzie to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o szkoleniu i wrażeniach, jakie im towarzyszyły.

Wszyscy będą mieli również możliwość obejrzenia wystawy zorganizowanej przez Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego pod tytułem „WOJSKO NA KUJAWACH I POMORZU”.

Dla młodzieży i dzieci przewidzieliśmy również atrakcje takie jak koło fortuny, czy pokaz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 2 pułku inżynieryjnego i 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Składający przysięgę żołnierze TSW zostali powołani 29.11.2019r. i zasilą 82 batalion lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Współorganizatorami uroczystej przysięgi wojskowej jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Inowrocław oraz dowódca 2 pułku inżynieryjnego.

Obecnie w WOT służbę pełni blisko 24 000 żołnierzy, w tym ponad 20 000 ochotników.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

materiał: kpt. dr Diana Warchocka/red

Oceń artykuł: 15 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (12)

  EwaM., w dniu 12-12-2019 11:47:17 napisał:

  Tak ,i w czasie zagrożenia działaniami bojowymi, majtki pełne

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (9)

  krajan, w dniu 12-12-2019 15:41:55 napisał:

  Powtarzam od lat,tylko wojska zawodowe,wysoko wyszkolone mają możliwość obrony kraju,reszta niech się obowiązkowo szkoli w ramach PO w szkołach i na uczelniach.Żaden bezrobotny nie powinien być członkiem WOT.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  ręce i nogi opadają, w dniu 13-12-2019 07:23:20 napisał:

  komandosi obłąkanego

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Sprawdzanie geometrii kół
Oczyszczanie twarzy
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Drukarki kodów kreskowych
899PLN 499PLN
Meble łazienkowe
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)