Dziś mamy 17 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

03 lutego 2019

Patriotyczny występ i ślubowanie zuchów. W 100. rocznicę wybuchu Powstania

fot. MM

fot. MM

2 lutego w Sadkach zorganizowano gminne obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania # Wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Wojciecha.

Po odprawieniu nabożeństwa przez proboszcza ks. Witolda Korowajczyka, wierni na czele z pocztami sztandarowymi udali się na cmentarz, gdzie apel pamięci odczytała dyrektor Zespołu Szkół Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach Bożena Podemska. W dalszej kolejności liczne delegacje, m.in. służb mundurowych, szkół oraz samorządów złożyły wiązanki kwiatów na grobach powstańców, po czym wszyscy udali się do gminnego centrum administracyjno-kulturalnego, gdzie zorganizowano trzecią i zarazem ostatnią część uroczystości.

Po powitaniu gości, głos zabrał wójt Dariusz Gryniewicz. - Wybuch Powstania Wielkopolskiego był spontaniczny, lecz nie przypadkowy. Przebieg walk udowodnił jego znakomite przygotowanie, zdolności przywódców i oddanie całego społeczeństwa. Gdy przyszła pora, skończył się czas chłodnej kalkulacji, a nastał czas gorącej próby, którą dumni Wielkopolanie wygrali. Ziściły się marzenia o wolności. Dzisiaj żyjemy w wolnym, niepodległym państwie. Nie musimy z bronią w ręku udowadniać swojego przywiązania do ojczyzny. Winniśmy jednak tym, którzy swoje życie położyli na ofiarnym stosie historii – pamięć i cześć. Pochylmy więc głowy nad ich dokonaniami i zjednoczmy się w hołdzie dla nich, mimo dzielących nas spraw. Przekazujmy naszej młodzieży te fakty, aby nie poszły w zapomnienie. My sadkowianie pamiętamy o tamtych wydarzeniach, bo nie rozgrywały się gdzieś daleko od nas. Synowie tej krajeńskiej ziemi także przyjęli wezwanie, aby czynem zbrojnym budzić Polskę do zmartwychwstania. Dzisiaj stoimy nad ich mogiłami i jesteśmy z nich dumni – powiedział.

Kolejnym punktem było wręczenie nagród w konkursie plastycznym pn. „ Portret Powstańca Wielkopolskiego”, na który wpłynęło łącznie 11 prac w 4 kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa w składzie: Iwona Biniak (przewodnicząca), Alicja Stałowska oraz Natalia Gorzyńska-Łuczyk uwzględniając zgodność pracy z tematem konkursu, oryginalność, kreatywność i czytelność przekazu treści, estetykę wykonania pracy oraz walory artystyczne takie jak technika wykonania, kolorystyka i kompozycja, postanowiła nagrodzić następujące osoby:

Dzieci przedszkolne:

1. Julia Siemion

Wyróżnienia: Natalia Przywecka i Michał Krzemkowski

Uczniowie szkoły podstawowej klas I-III:

1. Antonina Wojtczak

Wyróżnienia: Marika Nowak, Natalia Wajer i Maria Przywecka

Uczniowie szkoły podstawowej klas IV-VIII:

1. Maja Iciek

Wyróżnienia: Daniel Apalczyk i Mateusz Góra

Uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych:

1. Agata Koselke

Następnie goście zostali zaproszeni na montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci z Szkoły Podstawowej w Sadkach oraz zespołów „Sadkowianie” i „Jabłoneczka”. Program patriotyczny został przygotowany przez Barbarę Żurek przy wsparciu ze strony Romana Andrzejewskiego i Eweliny Łazińskiej. Przedstawienie bardzo spodobało się publiczności, która w dowodzie uznania nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Ostatnią częścią uroczystości było ślubowanie zuchów z nowo powstałej gromady – Wesołe Jabłuszka. Był to szczególny moment dla dzieci, które złożyły tego wieczoru obietnicę zuchową. Od tego chwili zostały one członkami Związku Harcerstwa Polskiego, a ich drużyna należy do Hufca im. Powstańców Wielkopolskich w Nakle. Książeczki oraz znaczki zuchowe otrzymały następujące osoby: Wiktoria Wójcik, Marysia Piszczek, Alicja Przywecka, Nikola Pawelszczak, Kaja Wegner, Patrycja Kominiak, Hubert Kominiak, Błażej Kominiak, Julia Dorsz, Paulina Osmańska, Bartek Suchoń, Maja Biernat, Liliana Berlik, Alicja Górak, Gabrysia Niedbała. Na zakończenie wszyscy odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Dla uczestników obchodów przygotowano 100 flag i płyt z utworami powstańczymi

Oceń artykuł: 43 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

  • -14 (20)

  Bobi, w dniu 03-02-2019 18:36:58 napisał:

  Nuda, nuda

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Kaja, w dniu 03-02-2019 19:07:57 napisał:

  To przemówienie już gdzieś słyszałam. Czy mi się wydaje ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (8)

  weda, w dniu 03-02-2019 19:37:01 napisał:

  Edkowi nikt kwiatka nie kupił?

  odpowiedz

  • 1 (5)

  tomek, w dniu 03-02-2019 19:51:50 napisał:

  https://opinie.wp.pl/o-czym-nie-pisano-w-podrecznikach-do-historii-w-prl-6126039497963649a

  odpowiedz

  • 3 (13)

  pałecki, w dniu 03-02-2019 21:01:30 napisał:

  W Polsce układ goni układ, jak widzę te aktorskie smutne minki dygnitarzy przy obchodach ku czci ludzi., którzy ginęli w Polsce w imię sprawy, to mnie mdli.

  odpowiedz

  • -1 (17)

  wkurzony, w dniu 03-02-2019 21:45:47 napisał:

  Komuniści, aktywiści lewicowi a teraz udają ''Patriotów'' nie dobrze mi się robi.

  odpowiedz

  • 3 (9)

  Pol-AK-47, w dniu 04-02-2019 00:24:19 napisał:

  tomek i reszta niezadowolonych - chociaż w dniu obchodów Powstania Wielkopolskiego nie sra.. ogniem i nie okazujcie nienawiści.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (8)

  Mamuśka , w dniu 04-02-2019 09:39:09 napisał:

  Troszeczkę przykro, że o obchodach trzeba czytać na portalu nakielskim,a nie na stronie gminy sadki czy goku i te komentarze wstawiane zapewne przez osoby, które nie były na obchodach,niech żałują,bo było uroczyście i pięknie

  odpowiedz

  • 0 (10)

  tomek, w dniu 04-02-2019 10:30:55 napisał:

  PZPR jest jeszcze w modzie

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Historia, w dniu 04-02-2019 10:42:11 napisał:

  Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość

  odpowiedz

  • -1 (5)

  piotrowicz, w dniu 04-02-2019 16:16:46 napisał:

  Widać że oprócz "kopiuj i wklej "nic nie umiesz robić ,przedstawiasz się jako osoba mająca problemy z samym sobą, żałosny obraz ideologii prawactwa. Ludzie bez Twoich podpowiedzi doskonale o tym wiedzą . Niebawem wpisy będą powtórnie usunięte . Pozostaje pytanie ,po co to robisz ?. Polecam przeczytać regulamin komentowania.

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Dc, w dniu 05-02-2019 20:48:33 napisał:

  Takie były emocje że aż komendant policji zasłabł

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Meble pokojowe
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Novitus Deon E
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Makijaż ślubny
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)