Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

16 lutego 2022

Pary pod jednym dachem, ale z dwoma kontami. Wyniki ostatniego badania

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Polacy przyrzekają sobie na dobre i na złe, ale nie na# wspólne konto i pełne zaufanie w kwestiach finansowych. W całym społeczeństwie jak i wśród par, zwolenników posiadania osobnych rachunków w związku jest dwa razy więcej (40 proc.) niż przekonanych, że należy mieć jedno wspólne konto (20 proc.). Finanse to trudny temat, a teraz jeszcze komplikuje je pandemia, która w co piątym domu podgrzewa atmosferę prowokując do częstszych sporów – wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Dzielenie mieszkania i życia to jedno, ale konto bankowe to już całkiem co innego. Na to zgodzić się trudniej, dlatego lepiej niech każdy trzyma swoje pieniądze na własnym rachunku, to najczęściej wyrażana opinia Polaków. 40 proc. badanych uznaje, że posiadanie osobnych kont bankowych to w związku najkorzystniejsza opcja. Pogląd ten występuje z porównywalną częstotliwością wśród osób żyjących w parach (39 proc.) jak i wśród pozostałych ankietowanych (40 proc.). Osobne konta, co w pewnym stopniu zrozumiałe, preferują bardziej przedstawiciele związków nieformalnych - 51 proc. niż małżeństw - 35 proc. – wynika z badania Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Czy będąc w związku małżeńskim/partnerskim lepiej mieć wspólne, czy osobne konto bankowe?

Ale nawet w małżeństwach przekonani, że każdy powinien przelać wynagrodzenie na jeden rachunek stanowią mniejszość, bo jest to 29 proc. ankietowanych. Sformalizowanie związku zmienia więc nieco perspektywę na jedno konto, nadal nie motywuje by wszystkie pieniądze były wspólne. Wśród pozostałych par na takie rozwiązanie stawia trzy razy mniej osób (9 proc.). W gronie singli, wspólne konto w związku popiera też niewielu, bo 11 proc. ankietowanych. Podobne poglądy na ten temat mają przedstawiciele obu płci. Różnice są  nieznaczne, nieco chętniej przy oddzielnych kontach pozostaliby mężczyźni niż kobiety (42 proc. vs. 38 proc.) oraz osoby z wykształceniem zawodowym (43 proc.) niż wyższym (36 proc.), a także mieszkańcy dużych miast.

Trzecią opcją, dla 22 proc. ankietowanych jest posiadanie i konta wspólnego i oddzielnego. Częściej jest to pomysł popierany przez kobiety niż mężczyzn (25 proc. vs. 19 proc.). W sumie wśród osób opowiadających się za wspólnym kontem czy to jedynym, czy też jako dodatkowym widać pewną przewagę kobiet, nie wynika ona chyba jednak z przeciążenia wydatkami właśnie tej płci. Statystyki na temat osób z problemami w spłacie rachunków i rat kredytów pokazują, że zdecydowanie częściej nie dają rady terminowo obsługiwać zobowiązań mężczyźni. Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz  bazy informacji kredytowych BIK na trzech niepłacących zobowiązań mężczyzn przypadają dwie kobiety i to do mężczyzn należy aż dwie trzecie z ponad 72 mld zł zaległości.

Sporo osób, bo prawie co piąta, nie ma w ogóle zdania jakie podejście do finansów w związku jest najlepsze. Niepewne tego co należy zrobić, są szczególnie mniej wykształceni, gdzie 34 proc. ankietowanych nie wie jak ustosunkować się do tej kwestii.

- Podział wydatków, wspólne lub osobne konto, stosunek do oszczędzania, inwestycji, ewentualne długi i kredyty to tematy obowiązkowe w każdym związku i to zarówno na początku jak i później, szczególnie gdy pojawi się dziecko. Ustalanie satysfakcjonujących obie strony reguł pozwoli stworzyć solidne podstawy związku na każdym jego etapie. Nie można bowiem zapominać, że finanse, to obok zdrady jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów. Łatwo tu więc o bardzo poważny kryzys – przestrzega Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny BIG InfoMonitor. - Po zawarciu małżeństwa dochodzi też wspólnota majątkowa, która m.in. powoduje odpowiedzialność majątkową obojga za długi. Choć warto tu zaznaczyć, że jeśli jedno z małżonków zaciąga zobowiązanie niezwiązane z zaspokajaniem podstawowych potrzeb rodziny, bez wiedzy żony czy męża i ich formalnego potwierdzenia, to egzekucja długu z majątku wspólnego nie wchodzi w grę. Za dług powinien wtedy odpowiadać w granicach swojego majątku osobistego małżonek, który się zadłużył – dodaje Grzegorz Pietraszkiewicz.

W małżeństwach częściej sprawdzany jest stan konta bez wiedzy partnera

Sposobów zarządzania, dzielenia się pieniędzmi i wydatkami jest kilka i większości par udaje się porozumieć, choć ciekawość jak sobie radzi druga połowa, gdy nie widać wszystkiego na jednym rachunku, niektórym nie daje spokoju. W małżeństwie na konto partnera zagląda bez jego wiedzy ponad 22 proc. badanych, więcej niż w związkach nieformalnych, gdzie jest to niecałe 18 proc. Czy to dowód większego zaufania par bez dokumentów? Nie, raczej bardziej ograniczonych możliwości kontroli - 20 proc. osób w związkach nieformalnych przyznaje, że po prostu nie ma jak sprawdzić partnera, podczas gdy w małżeństwie na ten problem wskazuje 11 proc. Ostatecznie to jednak w parach formalnych więcej osób deklaruje zaufanie do drugiej połowy i dwie trzecie nie widzi potrzeby by ją sprawdzać, w związkach partnerskich odsetek ten jest nieco niższy (62 proc.).

Materiał: InfoWire.pl

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (12)

    ada, w dniu 16-02-2022 08:50:24 napisał:

    Tylko osobne konta. Jak kobieta zobaczy, że się nazbierało na górkę, to od razu wymyśla jakieś remonty, dupere itp itd

    odpowiedz

    • 0 (6)

    Al, w dniu 16-02-2022 09:13:39 napisał:

    Wszystko zależy od zaufania do drugiej osoby. Jestem za wspólnym kontem. Ale wiem że moje dorosłe dzieci mają osobne konta.

    odpowiedz

    • 0 (12)

    daga, w dniu 16-02-2022 09:18:51 napisał:

    bo mlodzi to teraz tacy nie udani niby razem ale osobno nie to co stara szkola

    odpowiedz

    • 0 (6)

    Knab, w dniu 16-02-2022 10:08:54 napisał:

    A co to za badania. Kogo to ile mam kont. Moja sprawa nawet jeśli będę posiadał/posiadała ich 2 ... 5. Osobne konta to wcale nie zaufanie . Poprostu chcę to mam.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (6)

    adam, w dniu 16-02-2022 10:15:36 napisał:

    my mamy wspólne konto a mamy po 25 lat

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)