Dziś mamy 1 czerwca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

02 października 2019

Pamiętać i ocalić od zapomnienia. Rozpoczęcie projektu historycznego

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

01 października br. uczniowie klasy VIII A i VIII C Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w # Nakle n. Not. wraz z wychowawcami p. Małgorzatą Kwaśniewską i p. Michałem Wiśniewskim odwiedzili Muzeum Oświaty w Bydgoszczy.

Przypadające w tym roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i Zbrodni Pomorskiej stały się okazją do realizacji w nowym roku szkolnym projektów klasowych pt. „W 80 rocznicę Zbrodni Pomorskiej. Pamiętać i ocalić od zapomnienia”. Uczniowie na godzinach wychowawczych i lekcjach j. niemieckiego zapoznali się z przyczynami i przebiegiem eksterminacji w ramach „Intelligenzaktion” na terenach byłych Prus Zachodnich i okręgu gdańskiego. 

Podczas lekcji muzealnej w Muzeum Oświaty uczniowie dowiedzieli się o wypadkach „Bydgoskiej Krwawej Niedzieli” z 3 września 1939 oraz pierwszych miesiącach w okupowanym mieście. Na przykładzie osoby Michała Porzycha - kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej im. św. Jana w Bydgoszczy, uczestnicy wycieczki poznali losy bydgoskiej inteligencji, w tym nauczycieli oraz społeczności żydowskiej w ramach eksterminacji dokonywanej przez zbrodniczą organizacji Selbstschutz w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

W ramach projektu uczniowie odwiedzą miejsca mordów w Dolinie Śmierci w Fordonie, Paterku, Sadkach i Górce Klasztornej oraz Izbę Pamięci w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy.

materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)