Dziś mamy 24 października 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

02 października 2019

Pamiętać i ocalić od zapomnienia. Rozpoczęcie projektu historycznego

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

01 października br. uczniowie klasy VIII A i VIII C Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w # Nakle n. Not. wraz z wychowawcami p. Małgorzatą Kwaśniewską i p. Michałem Wiśniewskim odwiedzili Muzeum Oświaty w Bydgoszczy.

Przypadające w tym roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i Zbrodni Pomorskiej stały się okazją do realizacji w nowym roku szkolnym projektów klasowych pt. „W 80 rocznicę Zbrodni Pomorskiej. Pamiętać i ocalić od zapomnienia”. Uczniowie na godzinach wychowawczych i lekcjach j. niemieckiego zapoznali się z przyczynami i przebiegiem eksterminacji w ramach „Intelligenzaktion” na terenach byłych Prus Zachodnich i okręgu gdańskiego. 

Podczas lekcji muzealnej w Muzeum Oświaty uczniowie dowiedzieli się o wypadkach „Bydgoskiej Krwawej Niedzieli” z 3 września 1939 oraz pierwszych miesiącach w okupowanym mieście. Na przykładzie osoby Michała Porzycha - kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej im. św. Jana w Bydgoszczy, uczestnicy wycieczki poznali losy bydgoskiej inteligencji, w tym nauczycieli oraz społeczności żydowskiej w ramach eksterminacji dokonywanej przez zbrodniczą organizacji Selbstschutz w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

W ramach projektu uczniowie odwiedzą miejsca mordów w Dolinie Śmierci w Fordonie, Paterku, Sadkach i Górce Klasztornej oraz Izbę Pamięci w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy.

materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Biotyna. Dobrodziejstwo dla włosów

Biotyna, nazywana potocznie witaminą piękna, ma duży wpływ na wygląd naszych włosów, paznokci i skóry.# Regularnie dostarczana do organizmu, pełni niezwykle ważną funkcję zarówno w metabolizowaniu węglowodanów, jak i tłuszczów. Jej zadaniem jest wytwarzanie hemoglobiny, której rolą jest przenoszenie tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Jak biotyna wpływa na stan naszych włosów i czy warto uzupełniać jej niedobór w organizmie?

(czytaj więcej)
0

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi. Czym jest mammografia?

Warszawa – 21 października, 2019 – w związku z „różowym październikiem”, miesiącem # profilaktyki raka piersi oraz inicjatywą BRA Day, GE Healthcare przypomina, jak ważne dla zdrowia kobiet są badania mammograficzne i zachęca Polki do profilaktyki.

(czytaj więcej)
0

Nowe technologie zmieniają rynek. Warto stawiać na "zieloną" energię

Przyjazne środowisku technologie, umożliwiające pozyskiwanie energii # elektrycznej i cieplnej, stają się coraz popularniejsze. Nie tylko ze względu na rosnący trend proekologiczny, lecz także możliwość wygenerowania długofalowych oszczędności.

(czytaj więcej)
0

Grzybobrania czas. Co powinniśmy wiedzieć?

Tylu grzybów w lasach nie było od lat i świadczy o tym fakt, że niemal każda osoba, która udała się do lasu z koszykiem, wraca z nim wypełnionym aż po brzegi grzybami.# Gorący oraz wilgotny wrzesień spowodował tym samym, że grzybiarze mają dosłownie pełne ręce roboty, jednakże oprócz pracy potrzebna jest też podstawowa wiedza związana z rozpoznawaniem grzybów jadalnych i trujących oraz świadomość, że nawet będąc w lesie można otrzymać... mandat.

(czytaj więcej)