Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 stycznia 2018

"Pamięć o tamtych czasach nie zginie". W rocznicę wyzwolenia obozu

fot. MM

fot. MM

19 stycznia odbyły się uroczyste obchody 73. Rocznicy wyzwolenia obozu Potulice – Lebrechtsdorf.

Obchody rozpoczęto w Zespole Szkół im. Dzieci Potulic, gdzie wszystkich obecnych powitał dyrektor Jacek Kiersznicki. Na sali obecni byli uczniowie szkoły, przedstawiciele władz powiatu, radni, a także byli więźniowie obozu, w tym m.in. Zbigniew Strzelecki. -W obozie przebywałem ponad 3 lata, a przeżyłem dzięki mojej siostrze. Miałem wtedy 12 lat. Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom tej uroczystości, przede wszystkim młodzieży – za pielęgnowanie pamięci o obozie w Potulicach. Mimo, iż osób, które pamiętają tamte czasy jest już niewiele, to dzięki tego typu uroczystościom pamięć o ludziach, którzy żyli w tamtych czasach i byli w tym obozie, nigdy nie zaginie – mówił. Następnie przedstawiono montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów ZSP im. Dzieci Potulic.

Po spotkaniu uczestnicy przeszli do kościoła pw. Zwiastowania NMP, gdzie mszę świętą odprawił ks. proboszcz Maciej Szmytowski. W czasie nabożeństwa ksiądz zwrócił się do zebranych - Hołd i cześć tym, którzy tu - 73 lata temu wyszli przez bramę obozu, ale i tym, którzy tam pozostali. Stojąc tu przed Wami drodzy kombatanci pragnę wyrazić ogromny szacunek i podziw, jakim Was darzę. Gdy msza święta dobiegła końca, poczty sztandarowe wyruszyły w kierunku pamiątkowego kamienia – dawnej bramy głównej obozu, gdzie złożone zostały kwiaty.

Obóz w Potulicach został założony 1 lutego 1941 roku jako obóz zbiorczy dla rodzin polskich. We wrześniu 1942 r. podporządkowano mu obozy Centrali Przesiedleńczej w Smukale i Toruniu. Więźniowie obozu początkowo kierowani byli do prac w gospodarstwach rolnych i dużych zakładach przemysłowych na terenie okręgu Gdańsk – Prusy Zachodnie. Po rozbudowie obozu, na jego terenie powstawały także filie przedsiębiorstw przemysłowych. Na terenie obozu funkcjonował również wydzielony obóz dla dzieci ze wschodu.

Przyjmuje się, że w obozie było więzionych około 25 tys. osób. W ewidencji zgonów odnotowano 1297 osób, w tym 767 dzieci. W dniu 21 stycznia 1945 władze niemieckie zarządziły ewakuację i rozpoczęły niszczenie dokumentacji.

Organizatorami obchodów byli: Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. „Dzieci Potulic” w Potulicach, Parafia pw. Zwiastowania NMP w Potulicach, Zakład Karny w Potulicach, Stowarzyszenie „Potulice - Historia, Teraźniejszość, Przyszłość”.

Oceń artykuł: 13 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    rozważający, w dniu 22-01-2018 09:12:08 napisał:

    Jestem dumny, że mam również w swojej rodzinie żyjące jeszcze cztery osoby, które jako dzieci były więźniami tego obozu i udało się im w nim przeżyć. Cieszy mnie, moją rodzinę i znajomych, że uroczystości te nadal są organizowane i starannie przygotowywane. Widać duże zaangażowanie w ich przygotowaniu szkoły w Potulicach (przede wszystkim grona pedagogicznego i uczniów). Jednak oglądając zdjęcia z tych uroczystości zauważyłem, że chyba nie wszyscy kombatanci w nich uczestniczący siedzieli na pierwszych honorowych miejscach. W ten sposób m.in. powinniśmy oddawać im dzisiaj szacunek. Z relacji od rodziny wiem, że to nie pierwsza uroczystość związana z obozem niemieckim w Potulicach, kiedy to własnie w taki sposób postępuje się z kombatantami (byłymi więźniami tego obozu).

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)