Dziś mamy 13 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

29 maja 2020

Pakiet antykryzysowy w działaniu. Wojewódzki program wsparcia

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Medyczne środki ochrony osobistej za 10 milionów złotych, pracujący już w szpitalach #nowy sprzęt za 8 milionów złotych, blisko 700 przeprowadzonych testów w kierunku Covid-19 w domach pomocy społecznej w całym regionie, wypłacane pracownikom tych instytucji dopłaty do pensji, udzielane już przedsiębiorcom pożyczki obrotowe i uruchamiane właśnie mikrogranty inwestycyjne – to widoczne już efekty wdrażania naszego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce.

Pracujemy intensywnie nad tym, by założone działania były przeprowadzona tak szybko, jak to możliwe, a przy tym w taki sposób, by w stu procentach trafiły tam, gdzie są najbardziej potrzebne. 

Wsparcie dla szpitali 

Ratująca życie aparatura medyczna wysokiej klasy trafiła do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu (który podczas epidemii funkcjonuje jako jednoimienny szpital zakaźny), Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego i Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. 

Grudziądzka lecznica, poza zakupionymi jeszcze w kwietniu dwiema karetkami transportowymi, otrzymała m.in. respirator i analizator parametrów krytycznych, czyli urządzenie diagnostyczne mające zastosowanie w sytuacji, gdy dla rokowania ważna jest każda sekunda.  

Centrum Pulmonologii wzbogaciło się o system intensywnego nadzoru medycznego z 20 kardiomonitorami, respiratory, pulsoksymetry i urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenem. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny mógł dzięki wsparciu z pakietu antykryzysowego zakupić zaawansowane moduły do ciągłych pomiaru parametrów życiowych. Wojewódzki Szpital Dziecięcy uzupełnił wyposażenie o niezbędne w sytuacji zagrożenia epidemicznego urządzenie do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (czyli unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni) roztworem nadtlenku wodoru.  

Ze wsparcia korzystają wszystkie szpitale w regionie (30 placówek, łączny budżet segmentu wynosi 130 milionów złotych). Uznajemy bowiem, że wszystkie muszą być przygotowane na przyjęcie chorych z Covid-19.  

W ramach pakietu antykryzysowego placówki w całym województwie zakupiły kwalifikowane medyczne środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne wartości 10 milionów złotych. Zorganizowana przez samorząd województwa opieka wytchnieniowa nad personelem medycznym pracującym na pierwszej linii objęła 150 osób, lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy skorzystali z naszych ośrodków wsparcia (noclegi, relaks po pracy, wsparcie psychologiczne) łącznie 420 razy. Koszt funkcjonowania ośrodków zamyka się na razie kwotą 1,2 mln złotych. 

Wsparcie strefy usług społecznych  

Środki ochrony osobistej dla ponad 11 tysięcy osób i dodatkowe wynagrodzenie (1000 zł brutto za maj, czerwiec i lipiec) dla blisko 5 tysięcy pracowników na pierwszej linii, a także zakup 10 tysięcy testów diagnostycznych dla personelu domów pomocy społecznej – tak wygląda wart 41 milionów złotych segment wsparcia systemu usług społecznych.

Przeprowadziliśmy blisko 700 testów w 17 domach pomocy społecznej w 11 powiatach i jesteśmy gotowi do zrobienia kolejnych jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Dodatkowe wynagrodzenie już trafia do pracowników domów pomocy społecznej prowadzonych przez powiaty i miasta na prawach powiatu. Takie same dodatki do pensji otrzymają wkrótce także osoby zatrudnione w podobnych placówkach prowadzących przez inne podmioty (gminy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa społeczne) oraz w zakładach opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i schroniskach dla bezdomnych, a także opiekunki środowiskowe. Z myślą o nich przygotowaliśmy wsparcie w postaci grantów celowych, na wnioski aplikacyjne jednostek prowadzących czekamy do końca czerwca. 

Wsparcie gospodarki 

Segment gospodarczy naszego pakietu antykryzysowego jest wart blisko pół miliarda złotych. Naszym przedsiębiorcom dajemy do dyspozycji:

  • pożyczki obrotowe (do 150 tys. na 2,44-2,84 proc. na 3-5 lat)
  • pożyczki płynnościowe (m.in. na wynagrodzenia, 0,5-1 mln zł na 2,09-2,84 proc. na 6 lat)
  • uruchamiane od 1 czerwca mikrogranty (30-60 tys. zł; dodatkowo 2 tys. zł na zakup filtrów powietrza dla małych sklepów i punktów usługowych) z budżetem 65 mln zł
  • e-bony (do 250 tys. zł), które uruchomimy jeszcze tego lata.

Nasza e-Szkoła 

Informując o wdrażaniu pakietu antykryzysowego nie sposób nie wspomnieć o fenomenie i sukcesie Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Efekty to 750 lekcji w internecie, 1,5 mln odsłon i 14 tys. subskrypcji. Zajęcia prowadzi 33 wybitnych pedagogów. Nakłady wynoszą 1,3 mln złotych. 

Materiał: Piotr Całbecki - Marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
Meble łazienkowe
Meble kuchenne
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)