Oszustwo na policjanta i prokuratora. Seniorki straciły ponad 78 tys. zł

fot. pixabay.com
Sprawcy podszywając się pod policjantów okradli# wczoraj trzy bydgoszczanki na ponad 78 tysięcy złotych. Kobiety straciły pieniądze po tym jak odebrały telefon od „fałszywych” policjantów. Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom podającym się za policjantów. To oszuści!
Wczoraj (17.01.2022) policjanci z bydgoskiego Błonia otrzymali zgłoszenia dotyczące trzech oszustw metodą na tzw. policjanta. Okazało się, że sprawcy kontaktując się telefonicznie z 72-latką podali się za funkcjonariusza Policji oraz prokuratora i pod legendą wypadku drogowego z udziałem jej córki, nakazali przekazanie kurierowi pieniędzy, co też pokrzywdzona uczyniła. Straciła w ten sposób 40 tysięcy złotych. To nie jedyna oszukana wczoraj seniorka.
Również 71-letnia bydgoszczanka padła ofiarą „fałszywych” policjantów. Telefonujący do kobiety mężczyzna podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji i pod legendą zagrożonych pieniędzy na koncie nakłonił seniorkę do dokonania przelewu na wskazane konto. Bydgoszczanka uwierzyła w tę historię i wykonała przelew na ponad 18 tysięcy złotych.
Natomiast 78-latka z Błonia odebrała telefon od oszusta, który podał się za funkcjonariusza Policji i pod legendą rzekomego włamania do mieszkania, nakazał przekazanie bezpośrednio w domu nieumundurowanemu policjantowi posiadanych przez kobietę środków pieniężnych. Zgłaszająca po przybyciu mężczyzny do domu przekazała pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych.
Wszystkie trzy pokrzywdzone po pewnym czasie zorientowały się, że zostały oszukane i wówczas zgłosiły ten fakt Policji.
Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.
Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.
Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.
Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.
• Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
• 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.
Materiał: kom. Lidia Kowalska - Zespół Prasowy KWP w Bydgoszczy
Czytaj również
- Dachowanie skody. 4 osobowa rodzina przetransportowana do szpitala
- 18-letni kierowca stracił prawo jazdy. Zapłaci 2 tys. zł mandatu
- 7 zastępów straży walczyło z pożarem. 2 osobom udzielono pomocy medycznej
- Przywłaszczył portfel z pieniędzmi i dokumentami. Długo się nim nie cieszył
- Wyrzucił odpady w Gorzeniu. Sprawca został namierzony i ukarany
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.
(czytaj więcej)Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!
(czytaj więcej)Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.
(czytaj więcej)Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.
(czytaj więcej)
Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad
miglanc, w dniu 18-01-2022 12:29:22 napisał:
odpowiedz
B52, w dniu 18-01-2022 13:33:31 napisał:
odpowiedz
Prorok, w dniu 18-01-2022 13:49:34 napisał:
odpowiedz
***** ***, w dniu 18-01-2022 14:28:55 napisał:
odpowiedz
czytelnik, w dniu 18-01-2022 15:49:25 napisał:
odpowiedz
Im, w dniu 18-01-2022 16:28:26 napisał:
odpowiedz
zorka5, w dniu 18-01-2022 16:36:57 napisał:
odpowiedz
Rencista-emeryt, w dniu 18-01-2022 17:02:04 napisał:
odpowiedz
Aldona, w dniu 18-01-2022 21:39:29 napisał:
odpowiedz
Obserwator z pisowskiego bagna, w dniu 18-01-2022 22:31:24 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!