Dziś mamy 1 grudnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

27 października 2020

Organizacje młodzieżowe wspierają seniorów. Jak zostać wolontariuszem?

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Jedną z najważniejszych zasad w czasie pandemii – oprócz bezwzględnego# stosowania się do wytycznych sanitarnych – jest solidarność społeczna. – Właśnie dlatego uruchomiliśmy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Chęć niesienia pomocy osobom starszym zadeklarowało już blisko 50 organizacji młodzieżowych, za co serdecznie dziękuję – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów powstał po to, by umożliwić osobom starszym pozostanie w domu, poprzez zapewnienie im m.in. dostarczenia zakupów spożywczych czy środków higieny. Osoba starsza dzwoniąc pod numer 22 505 11 11 może poprosić o taką pomoc. Konsultant przyjmie zgłoszenie – adres i numer telefonu – i przekaże je do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej. Najbliższy ośrodek pomocy społecznej skontaktuje się z osobą, która potrzebuje pomocy, i ustali z nią wszelkie szczegóły.

Zadanie realizowane jest przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami. W pomoc włącza się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

– To jednak nie wszystko. Do tej pory chęć pomocy w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zadeklarowało już blisko 50 organizacji młodzieżowych. To m.in. Młodzi dla Polski, Studenci dla Rzeczypospolitej, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. I wiele, wiele innych. Pragnę pochwalić i gorąco podziękować naszej drogiej młodzieży, która okazała się niezwykle wrażliwa na potrzeby innych, na potrzeby najbardziej zagrożonych dzisiaj osób starszych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak podkreśla szefowa MRiPS, zaangażowanie młodych ludzi najlepiej dowodzi, że solidarność międzypokoleniowa to nie jest puste hasło, to realne działania.

Chcesz zostać wolontariuszem?

Ci, którzy indywidualnie chcieliby włączyć się w pomoc osobom starszym w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, mogą to zrobić poprzez stronę internetową www.wspierajseniora.pl. Można również zgłosić się osobiście do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Materiał: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Botox
Meble młodzieżowe systemowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Oczyszczanie twarzy
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Sprzedaż opon
MEBLE PIOTR PASIEKA
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)