Dziś mamy 22 maja 2019, środa, imieniny obchodzą:

09 sierpnia 2018

"Ofiary zbrodni". Ekspozycja na Rynku nawiązuje do antypolskiej operacji NKWD

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 9-16 sierpnia 2018 r. zapraszamy do zapoznania się z wystawą: „Ofiary zbrodni. # Operacja antypolska NKWD 1937-1938”, która jest prezentowana na Rynku w Nakle nad Notecią.

Ekspozycja została przygotowana przy współpracy Bydgoskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

Operacja antypolska NKWD była jedną ze zbrodniczych akcji przeprowadzonych w ZSRS według kryteriów narodowościowych w okresie Wielkiego Terroru lat 30. Represjami objęto Polaków mieszkających w Związku Sowieckim. Operacja rozpoczęta została rozkazem nr 00485 Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRS Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 r. Zaplanowana została na 3 miesiące, jednak masowe represje wymierzone w „polskich szpiegów” trwały niemal do końca 1938 r. Wciąż nie znamy ostatecznej liczby ofiar. Szacuje się, że represje objęły co najmniej 139 835 osób, z czego zamordowano nie mniej niż 111 091 osób (najczęściej strzałem w tył głowy), a kolejne 28 744 osoby skazano, m.in. na pobyt w łagrze. Działaniom tym towarzyszyły masowe deportacje rodzin ofiar. (Fragment wstępu)

Autorami wystawy są Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, Sergiusz Kazimierczuk i dr Paweł Rokicki. Projekt graficzny: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

materiał: powierzony 

Oceń artykuł: 10 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • -13 (29)

  as54, w dniu 09-08-2018 19:11:44 napisał:

  a kogo to obchodzi,do muzeum z tym........

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (13)

  Pol-AK-47, w dniu 09-08-2018 22:36:43 napisał:

  Teraz wiadomo dlaczego kawiarenki na Rynku nie ma .

  odpowiedz

  • -1 (15)

  anty, w dniu 10-08-2018 11:10:38 napisał:

  PiSowska kampania samorządowa rozpoczęta....

  odpowiedz

  • 6 (14)

  Gospodarz, w dniu 10-08-2018 11:25:49 napisał:

  Tylko skończony idiota może wiązać tego typu wystawę z kampania PiS. Przecież to jest kolejna wystawa IPN z Bydgoszczy, w mało znanej sprawie, że Polaków mordowano na masową skalę w ZSRR już od roku 1937.

  odpowiedz

  • 2 (16)

  Krytyk Społeczny, w dniu 10-08-2018 13:28:03 napisał:

  Czy młode pokolenie,współczesne cokolwiek to obchodzi-? Historia jest ważna owszem,ale epatowanie nią,lub zakłamywanie faktów,babranie się nimi wieki całe młode pokolenie zniechęca.Ile można wysłuchiwać o Bitwie Pod Grunwaldem,czy rzezi Wołyńskiej,pozostawiając gdzieś na boku współczesną historię Polski.Zapytajcie młodego pokolenia czym Oni żyją,z jakimi problemami się zmagają i jaki mają stosunek do tak agresywnego eksponowania wątpliwych faktów prehistorycznych.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (8)

  Roman, w dniu 10-08-2018 22:21:35 napisał:

  Jeszcze trochę i będą pomnik stawiać PiSmaki. Pediatrę w weekend niech zorganizują a nie pierdołami się zajmują.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  pieszy, w dniu 13-08-2018 19:27:48 napisał:

  Kto to ustawiał? Idąc chodnikiem przy rynku po stronie pizzerii czyli tym najbardziej uczęszczanym widać stojaki i jasne plandeki. Teraz widać, że to obrazy. Może warto byłoby to trochę inaczej ustawić.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Lipoliza injekcyjna
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Botox zmarszczki lwie
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Zabiegi odmładzające
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)