Dziś mamy 21 września 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

14 września 2021

Oddali hołd poległym nakielanom. Uroczystości w Boniewie

fot. KP

fot. KP

W sobotę, 11 września, w Boniewie (powiat włocławski) uroczyście# obchodzono 82. rocznicę bitwy pod Szczytnem, w której m.in. walczyli żołnierze BON „Nakło”. Hołd poległym nakielanom oddały delegacje z Nakła.

Do bitwy pod Szczytnem doszło 11 i 12 września 1939 r. Wówczas żołnierze 61 pułku piechoty i Batalionu Obrony Narodowej „Nakło” zatrzymali atak wojsk niemieckich. W zaciętych walkach (które przebiegały pomiędzy dwoma jeziorami Borzymowskim i Szczytnowskim), zginęło blisko 130 polskich żołnierzy, w tym ok. 10 nakielan. Polegli zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Boniewie.

Uroczystości w Boniewie miały bogatą oprawę. Asystowała kompania honorowa, zagrała orkiestra dęta Wojska Polskiego z Torunia oraz wystąpił chór „Medica”.

Nie zabrakło delegacji nakielan z: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle (dyrektor Tomasz Pasieka), nakielskiego Hufca ZHP im. Powstańców Wielkopolskich (kom. Jolanta Maciejewska) oraz Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle. Dyrektor Pasieka odczytał okolicznościowy list burmistrza Nakła oraz podkreślił, że chociaż nakielanie walczyli z dala od swoich domów (ok. 150 km), „to nie była to dla nich obca ziemia”.

Nakielanie uczestniczyli we mszy świętej, a następnie w uroczystym apelu poległych na cmentarzu, gdzie złożyli wiązanki kwiatów na mogiłach żołnierskich. Po części oficjalnej miał miejsce koncert orkiestry dętej i chóru.

Wyjazd był możliwy dzięki transportowi z Urzędu Miasta i Gminy Nakło.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Nowe stylizacje
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Stół z blatem szklanym + krzesła
Elewacje
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)