Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2018

Od nawałnicy minęło kilka miesięcy. W Nadleśnictwie Szubin praca wre

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Mija 5 miesięcy odkąd przez powiat przeszła nawałnica, która wyrządziła ogromne #szkody. Część z nich już została usunięta, ale wiele prac potrwa jeszcze miesiącami. W dużym stopniu uszkodzone zostały lasy. Zapytaliśmy więc nadleśniczego o postęp prac.

- Ogrom pracy zostało wykonanej – mówi nadleśniczy Grzegorz Gust – W sumie w naszym nadleśnictwie 500 tys. metrów sześciennych drewna zostało przewróconych w ciągu tych 15 minut. W tej chwili mamy prawie 200 tys. wyrobionych – dodaje.

W nadleśnictwie sukcesywnie usuwane jest drewno. Codziennie z lasu wyjeżdża kilkadziesiąt samochodów - Każdy, kto przyjeżdża z Nakła do Szubina czy z Szubina do Nakła widzi ogromne połacie bez drzew z wielkimi stosami drewna, to drewno sukcesywnie wyjeżdża, staramy się je zagospodarować najszybciej, jak tylko możemy, staramy się w tej chwili już oczyszczać te powierzchnie, z których drzewa zostały uprzątnięte, by jak najszerzej wejść, żeby można było te powierzchnie sukcesywnie orać i wprowadzać nowy las – tłumaczy nadleśniczy.

Dużo prac zostało wykonanych, ale cały czas pozostało wiele do zrobienia - Ogrom prac jeszcze przed nami. Udało nam się znaleźć wykonawców na rok 2018 Dziennie wyjeżdża z lasu około 30 samochodów z drewnem, więc też to drewno jest sukcesywnie zagospodarowywane przez przemysł drzewny, staramy się nie dopuścić do tego, żeby uległo zgniciu, zniszczeniu – mówi Grzegorz Gust.

W wyniku działań prowadzonych po nawałnicy w dużej mierze ucierpiały drogi. Przyczyniły się do tego również zeszłoroczne opady, które utrudniały wyjazd z lasu. - Największym problemem i największym kosztem były i są drogi, które w tej chwili próbujemy utrzymać w przejezdności, bo przy takiej pogodzie, jaka jest, to jest praca niekończąca się. Szczególnie w okolicach Studzienek, gdzie samochody porozjeżdżały te drogi – mówi nadleśniczy. Ponadto poinformował, że nadleśnictwo wspólnie z gminą Kcynia ma w planach naprawę dwóch dróg gminnych w najgorszym stanie

Co warto dodać, nadleśnictwo sprzedaje drewno firmom. Transport, który przyjeżdża nie jest własnością lasów państwowych, lecz firm lub prywatnych mieszkańców, które to drewno kupują.

Zakaz wstępu do lasu nadal obowiązuje

- Nadal utrzymuje zakaz wstępu do lasu poza dwoma leśnictwami: Pszczółczyn i Laskownica. Jeżeli tylko w którymkolwiek z leśnictw uda nam się uprzątnąć te szkody, to będę cofał zakaz wstępu do lasu – informuje Grzegorz Gust - Problem jest taki, że tam, gdzie są największe szkody, tak jak leśnictwo Wieszki, czy Nakło, to są olbrzymie połacie i tam dużą powierzchnię można uprzątnąć w stosunkowo krótkim czasie, tam, gdzie są te szkody rozproszone, tam nie ma sensu wpuszczać dużego sprzętu i trzeba to robić w dużej części pilarkami, a przez to czas tej pracy wydłuża się –tłumaczy.

Kiedy leśnictwa Nakło i Wieszki mogą najwcześniej zostać uprzątnięte? – Nakło i Wieszki to leśnictwa, w których postęp prac jest mocno zaawansowany, ale i szkody są największe i przez to my przewidujemy do końca tego roku uprzątnąć wszystko we wszystkich leśnictwach. Im szybciej nam się uda w poszczególnych leśnictwach, tym szybciej będziemy cofać zakaz wstępu do lasu. Plan jest taki, widzę, że jest coraz bardziej realny do zrealizowania – informuje nadleśniczy.

Oceń artykuł: 7 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (7)

    Wiewiór, w dniu 11-01-2018 11:30:05 napisał:

    Cofnąć zakaz wstępu do lasu można tylko lasu ni ma.

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Anonim, w dniu 11-01-2018 11:34:58 napisał:

    a czas leci i leci

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Zdzichu, w dniu 11-01-2018 21:49:18 napisał:

    Nie było nas-był las, nie będzie nas-będzie las.Ważne aby przyszłe pokolenia mogły także cieszyć się tym naszym wspólnym dobrem jakim jest las.Bo las to nie tylko drewno, to życie i sposób na życie...Myślę, że w pełni te słowa zrozumie ktoś, kto kocha to co nas otacza.Pozdrawiam wszystkich użytkowników LP.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 2 (4)

    Ahmed, w dniu 11-01-2018 23:55:34 napisał:

    Co za bzdura z zakazem wstępu. Jeszcze rozumiem z powodu suszy i ryzyka pożaru. Ale tu? Toć jeśli jest niebezpiecznie i wchodzę to robię to na własną odpowiedzialność. Kolejny przykład hodowania społeczeństwa jak owce. A ja i tak gdy najdzie mnie potrzeba to do lasu się wybiorę. Bo las jest zdrowy. A guza można nabić sobie nawet chodząc w kasku.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Mieszkanak nadleśnictwa Szubin, w dniu 12-01-2018 10:46:01 napisał:

    Trzymam burmistrza Szarugę i leśniczego za słowo. Drogo w sołectwach Studzienki i Sipiory są ZDEWASTOWANE przez sprzęt ciężki i nikt nie ma nad tym kontroli. Jeden zrzuca na drugiego!!!!! Ludzie, mamy XXI wiek. Drogi dojazdowe to priorytet! Ani karetki, ani dzieci do szkoły na rowerach, samochody co miesiąc u naprawy... nikt nie traktuje nas poważnie!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 0 (0)

    Bil, w dniu 12-01-2018 19:39:51 napisał:

    Na jakim etapie jest inwentaryzacja w lasach prywatnych lasy w Paterku?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)