Dziś mamy 26 maja 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

16 maja 2019

Ocalić od zapomnienia. Uczniowie w Miejscach Pamięci Narodowej

fot. pow.

fot. pow.

15 maja br. uczniowie klasy VII C oraz gimnazjaliści z klas # III D i III E Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle n. Not. odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej w Potulicach i Paterku.

Wycieczka zaczęła się w Bydgoszczy. Na Wyspie Młyńskiej oraz katedrze św. Marcina i św. Mikołaja uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się o historycznych początkach miasta oraz roli Brdy i Kanału Bydgoskiego w jego rozwoju.

Przed pomnikiem ofiar faszyzmu na rynku zapoznano uczniów z wydarzeniami „krwawej niedzieli” z 03.09.1939 roku. 

Następnie uczniowie odwiedzili cmentarz w Potulicach i zapalili znicze pamięci. Przekazano najważniejsze informacje o rodzinie Potulickich oraz historii obozu pracy dla Polaków Lebrechtsdorf w latach 1941 – 1945 oraz Centralnego Obozu Pracy dla Niemców w latach 1945 – 1950.

Wyjazd szlakiem pamięci zakończył się na Piaśnicy w Paterku - miejscu eksterminacji dokonywanej przez zbrodniczą organizacji Selbstschutz w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektów realizowanych przez nauczycieli języka niemieckiego „Miejsca Pamięci Narodowej w mojej okolicy” oraz nauczycieli historii „Śladami przeszłości”

materiał: Michał Wiśniewski 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 16

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)