Dziś mamy 24 maja 2019, piątek, imieniny obchodzą:

16 maja 2019

Ocalić od zapomnienia. Uczniowie w Miejscach Pamięci Narodowej

fot. pow.

fot. pow.

15 maja br. uczniowie klasy VII C oraz gimnazjaliści z klas # III D i III E Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle n. Not. odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej w Potulicach i Paterku.

Wycieczka zaczęła się w Bydgoszczy. Na Wyspie Młyńskiej oraz katedrze św. Marcina i św. Mikołaja uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się o historycznych początkach miasta oraz roli Brdy i Kanału Bydgoskiego w jego rozwoju.

Przed pomnikiem ofiar faszyzmu na rynku zapoznano uczniów z wydarzeniami „krwawej niedzieli” z 03.09.1939 roku. 

Następnie uczniowie odwiedzili cmentarz w Potulicach i zapalili znicze pamięci. Przekazano najważniejsze informacje o rodzinie Potulickich oraz historii obozu pracy dla Polaków Lebrechtsdorf w latach 1941 – 1945 oraz Centralnego Obozu Pracy dla Niemców w latach 1945 – 1950.

Wyjazd szlakiem pamięci zakończył się na Piaśnicy w Paterku - miejscu eksterminacji dokonywanej przez zbrodniczą organizacji Selbstschutz w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektów realizowanych przez nauczycieli języka niemieckiego „Miejsca Pamięci Narodowej w mojej okolicy” oraz nauczycieli historii „Śladami przeszłości”

materiał: Michał Wiśniewski 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)