Dziś mamy 23 stycznia 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

05 grudnia 2019

O profilaktyce i wspieraniu rozwoju. Funkcjonariusze edukują uczniów

fot. Sylwia Widźgowska

fot. Sylwia Widźgowska

Czy bez emocji da się przeżyć? Co emocje mają wspólnego z naszym zachowaniem? #Jak sobie radzić kiedy się złościmy? Co złość ma wspólnego z agresją? Jakie mogą być konsekwencje agresywnych i przemocowych zachowań? Czy można wyrządzić komuś krzywdę w wirtualnym świecie? Na te i szereg innych pytań funkcjonariuszka z potulickiej jednostki penitencjarnej udzieliła odpowiedzi uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy.

Zajęcia profilaktyczne

W Szkole Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy odbyły się zajęcia profilaktyczne. Poruszono tematykę związaną z emocjami i konstruktywnymi sposobami ich wyrażania. Młodzież miała także okazję przeanalizować ilość godzin spędzanych w świecie wirtualnym w ciągu doby i poznania czyhających tam zagrożeń.  

Dlaczego o emocjach?

Dzięki nim potrafimy się bronić, cieszyć, mieć poczucie bezpieczeństwa. Pomagają wykryć otaczające nas zagrożenia i odnaleźć sens naszego postępowania… ale najpierw należy je zrozumieć. Dlaczego to takie ważne? Od emocji wiele się zaczyna, to one w dużej mierze warunkują nasze zachowanie. Potrzebujemy zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji. Pozytywne dostarczają energii do działania, do podejmowania wyzwań, przyczyniają się zatem do wzrostu. Obok nich są także nie mniej ważne – emocje negatywne takie jak złość, gniew, smutek. Nie wolno od nich uciekać, a wręcz przeciwnie należy nauczyć się z nimi efektywnie radzić i wykorzystywać do własnego rozwoju. Każdy z nas doświadcza negatywnych emocji i każdy ma możliwość odczuwania i doświadczania ich, ale różnimy się tym, co z nimi robimy – dlatego tak ważne jest już na wczesnym etapie edukowanie i modelowanie sposobów radzenia sobie z trudnymi w przeżyciu emocjami.

Zagrożenia w Internecie

O tym, że dzisiejsze młode pokolenie biegle odnajduje się w wirtualnej rzeczywistości nie trzeba przekonywać. Faktem jest, że dostęp do internetu poszerza nasze możliwości, otwiera nowe horyzonty. Jednak czy młody wiek, kształtująca się odpowiedzialność, ale i też ciekawość poznawcza pozwala na zachowanie odpowiednich granic? Rozmowa przybliżająca tematykę związaną z zagrożeniami w cyberświecie wpisała się także w prowadzone zajęcia profilaktyczne.

Serdecznie dziękujemy za Waszą aktywność podczas zajęć i stworzenie miłej atmosfery.

materiał: chor. Justyna Sejdowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)