Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

05 grudnia 2019

O profilaktyce i wspieraniu rozwoju. Funkcjonariusze edukują uczniów

fot. Sylwia Widźgowska

fot. Sylwia Widźgowska

Czy bez emocji da się przeżyć? Co emocje mają wspólnego z naszym zachowaniem? #Jak sobie radzić kiedy się złościmy? Co złość ma wspólnego z agresją? Jakie mogą być konsekwencje agresywnych i przemocowych zachowań? Czy można wyrządzić komuś krzywdę w wirtualnym świecie? Na te i szereg innych pytań funkcjonariuszka z potulickiej jednostki penitencjarnej udzieliła odpowiedzi uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy.

Zajęcia profilaktyczne

W Szkole Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy odbyły się zajęcia profilaktyczne. Poruszono tematykę związaną z emocjami i konstruktywnymi sposobami ich wyrażania. Młodzież miała także okazję przeanalizować ilość godzin spędzanych w świecie wirtualnym w ciągu doby i poznania czyhających tam zagrożeń.  

Dlaczego o emocjach?

Dzięki nim potrafimy się bronić, cieszyć, mieć poczucie bezpieczeństwa. Pomagają wykryć otaczające nas zagrożenia i odnaleźć sens naszego postępowania… ale najpierw należy je zrozumieć. Dlaczego to takie ważne? Od emocji wiele się zaczyna, to one w dużej mierze warunkują nasze zachowanie. Potrzebujemy zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji. Pozytywne dostarczają energii do działania, do podejmowania wyzwań, przyczyniają się zatem do wzrostu. Obok nich są także nie mniej ważne – emocje negatywne takie jak złość, gniew, smutek. Nie wolno od nich uciekać, a wręcz przeciwnie należy nauczyć się z nimi efektywnie radzić i wykorzystywać do własnego rozwoju. Każdy z nas doświadcza negatywnych emocji i każdy ma możliwość odczuwania i doświadczania ich, ale różnimy się tym, co z nimi robimy – dlatego tak ważne jest już na wczesnym etapie edukowanie i modelowanie sposobów radzenia sobie z trudnymi w przeżyciu emocjami.

Zagrożenia w Internecie

O tym, że dzisiejsze młode pokolenie biegle odnajduje się w wirtualnej rzeczywistości nie trzeba przekonywać. Faktem jest, że dostęp do internetu poszerza nasze możliwości, otwiera nowe horyzonty. Jednak czy młody wiek, kształtująca się odpowiedzialność, ale i też ciekawość poznawcza pozwala na zachowanie odpowiednich granic? Rozmowa przybliżająca tematykę związaną z zagrożeniami w cyberświecie wpisała się także w prowadzone zajęcia profilaktyczne.

Serdecznie dziękujemy za Waszą aktywność podczas zajęć i stworzenie miłej atmosfery.

materiał: chor. Justyna Sejdowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)