Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 września 2018

O pojednaniu Polaków i Niemców. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą

fot. MM

fot. MM

W tym miesiącu mija dokładnie 20 lat od pojednania Polsko-Niemieckiego więźniów #obozu w Potulicach. Z tej okazji zorganizowano wyjątkowe uroczystości, które rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową w pobliżu Gorzenia.

Liczne delegacje reprezentujące m.in. szkołę w Potulicach, władze samorządowe, a także stowarzyszenia „Misja Pojednania” i „Potulice-Historia-Teraźniejszość-Przeszłość”, punktualnie o godz. 9:30 zgromadziły się pod tablicą pamiątkową nieopodal Gorzenia. W uroczystości wzięła udział także młodzież z partnerskiego, niemieckiego miasta Elsterwerda oraz inicjator pojednania dr. Gustav Bekker – to właśnie on wspólnie ze Stanisławem Gapińskim, równo 20 lat temu rozpoczął rozmowy o pojednaniu, w wyniku których zakopano „topór wojenny” między zwaśnionymi narodami.

Uroczyste złożenie wiązanek pod pomnikiem poprzedziło odegranie hymnów narodowych Polski oraz Niemiec. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, krótką modlitwę odprawił ks. Manfred Deselaures. Drugą część uroczystości zorganizowano na potulickim cmentarzu

Oceń artykuł: 9 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    ja, w dniu 16-09-2018 09:05:09 napisał:

    A kiedy zmienią napis na tablicach, bo nie ma na nich ani słowa o niemcach, z treści umieszczonych na tablicach wynika, że od 1939 do 1945 byli tu (jacyś, nieokreśleni, bez narodowości ) naziści, a należy dopisać "niemieccy naziści".

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (7)

    s, w dniu 16-09-2018 09:25:10 napisał:

    Będąc w UE niemcy nadal nas r***ają, a my cały czas się im dajemy...

    odpowiedz

    • 0 (0)

    ona, w dniu 16-09-2018 14:43:37 napisał:

    jacy nazisci.../bo teraz słysze tylko o polskich od inteligentnej opozycji ktora reprezentuje interes innych panstw tylko nie Polski...najpierwreparacje nie maaktu prawnego który zwolni Nien=mcy z tego a pózniej pojednanie

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Klara, w dniu 16-09-2018 15:18:18 napisał:

    A ja nie mialam zadnego pojednania dlaczego _

    odpowiedz

    • -4 (8)

    obserwator, w dniu 16-09-2018 20:29:25 napisał:

    Czas na zmiany, czas odsunąć antypolskie ugrupowania od władzy. Dość wchodzenia Niemcom w tyłek. Gdyby nie PiS, Polska byłaby już Niemiecka!

    odpowiedz

    • 2 (2)

    tomek, w dniu 17-09-2018 10:41:21 napisał:

    W latach 1941-1945 w obozie straciło życie 1291 osób, w tym 581 dzieci w wieku do 5 lat.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    stary partyzant, w dniu 17-09-2018 11:13:44 napisał:

    Gdy są winni to naziści a gdy maja sie pojednać to niemcy.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Budowa magazynów
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)