Dziś mamy 18 września 2020, piątek, imieniny obchodzą:

22 stycznia 2020

O dobrych i złych stronach internetu. Wtorkowy wykład dla słuchaczy UTW

fot. L. Bembnista

fot. L. Bembnista

O tym, że mamy na przełomie XX i XXI wieku do czynienia z rewolucją informatyczną, wie chyba każdy.

Wszechobecne komputery, towarzyszące nam praktycznie na wszystkich stanowiskach pracy, w szkołach, w domach, w miejscach rozrywki, a nawet chodzące z nami krok w krok w postaci procesorów wbudowanych w telefony komórkowe – są owocem tej właśnie rewolucji. Informatyka decyduje dziś o tym, jak pracujemy i jak odpoczywamy, a jej rola we wszystkich dziedzinach, w których jest stosowana wciąż rośnie.

W szczególności internet jest czymś więcej, niż po prostu jeszcze jednym środkiem komunikacji. Korzystając z niego na co dzień nie myślimy o zagrożeniach czyhających w cyberprzestrzeni, a już z pewnością nie zakładamy, że nasze bezpieczeństwo zostanie w ten czy inny sposób naruszone.

Podczas wtorkowego wykładu dr Elżbieta Okońska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, mówiła o zagrożeniach płynących z korzystania z sieci ale również o dobrych stronach internetu. Słuchacze okazali duże zainteresowanie zwłaszcza punktem dotyczącym bezpieczeństwa przetwarzania danych. Po wykładzie padło jeszcze wiele pytań, na które dr Okońska chętnie odpowiedziała.

Kolejny wykład po przerwie semestralnej 11 lutego o godz. 16:00. Zapraszamy!

Materiał: L. Bembnista

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Sycąca, aromatyczna i smaczna. Przepis na krem z dyni z czerwoną soczewicą

Rozgrzewająca zupa krem z dyni to jesienny klasyk na naszych stołach.# Sycąca, aromatyczna i niezwykle smaczna.

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)