Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 lipca 2015
Czy bez nerek można żyć?

O chorobach i profilaktyce chorób nerek

fot. pow.

fot. pow.

Ogólnopolska kampania społeczna dla zdrowia nerek - NEFROTEST rozpoczyna się w Nakle. Przed nami wakacje, będziemy mieć więcej czasu. Doktor Renata Naruszewicz – nefrolog, kierownik Stacji Dializ B. Braun Avitum w Nakle, przekonuje by znaleźć chwilę by pomyśleć o nerkach.

Pani doktor czy to prawda, że nerki nie bolą?

- Groźne choroby nerek niestety bardzo często przebiegają bez bólu i co więcej w ogóle bez wyraźnych objawów. Bolesne są np. zapalenia dróg moczowych i kamica nerkowa, lecz choć upośledzają one czynność nerek jeśli są nieleczone i często powracają, to z przewlekłą chorobą nerek, mają niewiele wspólnego. To właśnie przewlekła choroba nerek jest dziś groźną chorobą cywilizacyjną.

Czy wiemy ilu Polaków choruje na nerki?

- Na podstawie ogólnopolskich badań w kampanii społecznej NEFROTEST, w której za darmo przebadaliśmy ponad 40 tysięcy chętnych, szacujemy,  że schorzenia  nerek występują w Polsce u ponad 9% osób dorosłych, co daje niepokojącą liczbę prawie czterech milionów osób. Problem w tym, że większość chorych nawet nie domyśla się, że  choruje.

(…) większość chorych nawet nie domyśla się, że choruje

 Kiedy nerki całkowicie przestają funkcjonować czy dla pacjentów jest jakiś ratunek?

- Zaawansowane stadium przewlekłej choroby nerek to choroba, która w krótkim czasie doprowadza do zgonu. Ratunkiem są tylko przeszczep (pacjent otrzymuje zdrową nerkę od innej osoby) lub stałe dializy (funkcje nerek przejmuje aparat). Chciałabym w tym miejscu opowiedzieć o sukcesie zespołu naszej stacji. Dializujemy młodą kobietę, która w zaszła w ciążę i przez cały ten okres poddawana była u nas dializom (były to codzienne zabiegi ze względu na dobro dziecka). Ta kobieta, mimo poważnej  choroby, urodziła zdrowe dziecko, a dializuje się u nas dalej, oczekując na przeszczep.

Jak wiele osób na stałe dializuje się w Polsce i powiecie nakielskim?

- W Nakle B.Braun  Avitum prowadzi stację dializ od 2006 roku. W ciągu prawie 10 lat firma zainwestowała 2, 5 miliona złotych w najnowszy sprzęt medyczny i podwyższenie standardu placówki, co wyraźnie odczuli nasi pacjenci, a przewinęło się ich w tym okresie ponad 200 osób z ostrą niewydolnością nerek.

Dziś w Polsce z programu dializ korzysta ponad dwadzieścia tysięcy pacjentów. W naszej stacji, obejmującej z grubsza biorąc powiat, na stałe dializujemy 65 chorych. Nasi pacjenci mieszkają w Nakle, Szubinie, a nawet  Żninie. Wszyscy oni bez dializ przeżyliby kilka do kilkunastu dni. Chciałabym też wspomnieć, że współpracujemy ze szpitalami w Nakle, Bydgoszczy, Szubinie i Więcborku. Pacjenci z tych szpitali zostają do nas przywożeni na tzw. „ostre dializy”, czyli nagłe przypadki, kiedy dializa ratuje ich życie.  Blisko 1000 osób w całym kraju czeka też na przeszczep nerki, wśród nich jest 6 pacjentów naszej stacji. Jedną osobę przygotowujemy do przeszczepu rodzinnego. W 2014 roku 3 naszych pacjentów przeszło zabiegi transplantacji.  Chciałabym bardzo mocno podkreślić, że znakomitej większości tych przypadków można by uniknąć, gdyby choroba była dostateczne wcześnie wykryta.

(…) większości tych przypadków można by uniknąć, gdyby choroba była dostateczne wcześnie wykryta

Co jest zatem pierwszym objawem, który powinien nas skłonić do przebadania się?

- To  dyskretne objawy np. obrzęki, szczególnie kiedy widoczne są rano po obudzeniu się, pienienie się moczu, krwiście, lub  różowo podbarwiony mocz, częste  jego oddawanie (zwłaszcza w nocy), narastające zmęczenie, nadciśnienie tętnicze u osób młodych lub trudności w leczeniu nadciśnienia. Obecność białka i/lub krwinek czerwonych w moczu wymagają koniecznie wizyty u nefrologa.

Kto powinien się zgłosić na badania w pierwszej kolejności?

- To przede wszystkim osoby, u których w rodzinie występowały  schorzenia nerek. Regularnie powinni badać się chorujący na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, schorzenia kardiologiczne, częste infekcje dróg moczowych, kamicę nerkową, palacze oraz osoby, które zmagają się z nadwagą.  O nerkach powinni również pamiętać seniorzy. Oni, chociażby z racji wieku, są narażeni na różnego typu nieprawidłowości. Warto jednak zaznaczyć, że choroba nie wybiera; w naszej stacji mamy młodego pacjenta (31 lat), jak i  90.letnią seniorkę.

(…) badania są tanie, bezbolesne i łatwo dostępne

Jak często zatem powinniśmy się badać, by nie dopuścić do rozwoju choroby?

- Dorosłe osoby powinny badać się raz do roku. Mam tu na myśli wykonanie prostego badania ogólnego moczu i badanie krwi oceniające wydolność nerek. Oba badania są tanie, bezbolesne i łatwo dostępne. Żeby przekonać do ich przydatności mieszkańców powiatu zaproponujemy darmowe testy poziomu kreatyniny i eGFR we krwi za darmo w ramach kampanii NEFROTEST już jesienią tego roku. Przebadamy wtedy bezpłatnie kilkuset mieszkańców. Może ta pierwsza w Nakle akcja spowoduje, że każdego roku we wrześniu, po wakacjach, będziemy badać  nerki.  Gorąco o to apeluję do mieszkańców Nakła i powiatu.

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)