Dziś mamy 14 grudnia 2018, piątek, imieniny obchodzą:

10 listopada 2017

O HPV na ostatniej sesji. Prezentację przedstawiła Aneta Okoniewska

Podczas niedawnej sesji rady miejskiej w Nakle wystąpiła Aneta Okoniewska z Powiatowej #Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która opowiedziała radnym o szczepieniach przeciwko wirusowi HPV, prowadzonych na terenie gminy Nakło.

- Rak szyjki macicy zajmuje 7. miejsce, jeśli chodzi o występowanie nowotworów. Sytuacja się trochę poprawiła, ale w Polsce to wciąż duży problem – rozpoczęła swoje wystąpienie.

- Choroba dotyka całą rodzinę. Rak szyjki macicy to cichy i powolny zabójca. Średnio rozwija się około 5-10 lat. Często nie wiadomo, że się coś dzieje, postępująca choroba nie daje żadnych objawów. Gdy kobieta zgłasza się do lekarza, bywa za późno - tłumaczyła Aneta Okoniewska. Ze statystyk wynika, że corocznie w Polsce diagnozuje się około 4 000 przypadków raka szyjki macicy, połowa kobiet umiera. - Podstawowym profilaktycznym działaniem jest cytologia - przypomniała Okoniewska.

Rak szyjki macicy jest o tyle specyficzny, że czynnik go wywołujący został zdefiniowany. - Nowotwór może wystąpić po zakażeniu wirusem HPV. Jak zapobiegać wirusowi? Szczepić - przekonywała w swoim wystąpieniu Aneta Okoniewska.

Szczepionki dostępne są na rynku od 2006 roku. Na świecie podano już około 80 000 000 dawek. W gminie Nakło akcje szczepień po raz pierwszy przeprowadzono w roku 2015. - Cały czas troszeczkę brakuje zaufania do szczepionek. W naszej gminie staramy się szczepić 13-latki. Najlepsze rezultaty odnosi się szczepiąc osoby, które nie miały kontaktu z wirusem, a więc te przed inicjacją seksualną - wyjaśniała Aneta Okoniewska. - W tym roku po raz pierwszy pojawiła się propozycja, by objąć szczepieniem dziewczęta roczników 2004 i 2005 i chłopców, dlatego że mężczyźni są nosicielami wirusa,  a kobiety chorują - wyjaśniła Aneta Okoniewska.

W akcji szczepień, oprócz gminy Nakło udział biorą również inne gminy powiatu - Kcynia, Sadki i Mrocza.

By przekonać rodziców dziewcząt i chłopców z gminy Nakło do szczepień, nakielski sanepid wydał nawet stosowną ulotkę-list. - Powyższe szczepienia ochronne są sfinansowane w całości przez Samorząd Gminy Nakło nad Notecią i są adresowane do dzieci, które są zameldowane na terenie gminy. Celem realizacji powyższych szczepień ochronnych należy udać się do świadczeniodawcy  z  terenu powiatu nakielskiego, do którego zaopcjowane są dzieci lub do innego świadczeniodawcy, który wykona szczepienie i wystawi zaświadczenie o jego wykonaniu. Podjęcie decyzji o powyższych szczepieniach przez Państwo wymaga, tak jak i w przypadku innych  szczepień,  Państwa  zgody  i  poprzedzona  będzie  konsultacją  medyczną  lekarza  uprawnionego  do prowadzenia  szczepień  profilaktycznych,  z  którym  Narodowy  Fundusz  Zdrowia  podpisał  umowę  na świadczenie usług w tym zakresie.

Warto odnotować, że nawet w naszym województwie, są gminy, które nie zdecydowały się na finansowanie szczepionek przeciwko HPV, uzasadniając swoje decyzja kontrowersjami wokół szczepień, o których w ostatnich latach jest coraz głośniej.

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (11)

  Rodzic, w dniu 10-11-2017 19:00:24 napisał:

  A co ze skutkiem ubocznym po podaniu szczepionki nic nie piszecie na świecie wiele dziewczynek zachorowało na dziwne choroby po podaniu szczepionki rodzice zastanówcie się za nim wyraziście zgodę na szczepienie

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Matka, w dniu 10-11-2017 21:12:56 napisał:

  Ja bym nie szczepiła wystarczy systematycznie się badać jak patrzeć potem na chore dziecko po podaniu szczepionki

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Naklok, w dniu 11-11-2017 10:30:41 napisał:

  Wirus HPV to choroba brudasów i cichodajek! Zamiast zatruwać szczepionką nastolatki trzeba im tłumaczyć, by się nie puszczały w młodym wieku, współżyły w jednym związku i w ten sposób maja największą szanse uniknąć zakażenia.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  cozagłupoty, w dniu 12-11-2017 15:43:28 napisał:

  Niestety pewnie wielu rodziców myśląc, że robi dobrze, pójdą i zaszczepią swoje dziecko... NIESTETY. Ta szczepionka nie jest bezpieczna, ba, nie jest konieczna.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Rodzic, w dniu 15-11-2017 22:57:45 napisał:

  Moja córka miała jednego partnera i co zachorowała w młodym wieku diagnoza byla straszna rąk szyjki macicy na szczęście dobrze się skończyło ale nie może mieć dzieci wszystko jej wycieli

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Iou, w dniu 16-11-2017 07:56:00 napisał:

  Tylko Michalak burmistrz Szubina jak ci roku odciął się od akcji szczepień

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pieczątki Colop
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)