Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

03 września 2015

Nowe prawo nie wszystkim się podoba

Obowiązujące od dwóch miesięcy nowe prawo budowlane jest dla wielu udogodnieniem, jednak nie wszyscy są zadowoleni.

Od czerwca br. wiele obiektów, a przede wszystkich domki jednorodzinne buduje się na tzw. "zgłoszenie". Jacek Kwasigroch, dyrektor wydziału architektury i budownictwa nakielskiego starostwa uważa, że to złagodzenie przepisów wcale nie wpłynie na zwiększenie ilości nowobudowanych domów.

Przypomnijmy, nowelizacja prawa budowlanego znosi konieczność pozyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę, czy też przebudowę domu jednorodzinnego.

Takie rozwiązanie jest obowiązujące dla budynków, które nie sprawiają uciążliwości sąsiadom. Dlatego też, właściciel zamiast wniosku o pozwolenie, na którego uzyskanie musił czekać do 90 dni, składa obecnie zgłoszenie. Poza tym, niezbędne będą dokumenty wymagane podobnie jak w trybie pozwolenia.

Zgodnie z nowymi przepisami, starostwo ma 30 dni na sprzeciw wobec budowy domu, w przypadku kiedy dojdzie do stwierdzenia, iż projekt jest niezgodny z prawem. Skrócony został także czas oczekiwania na tzw. „milczącą zgodę na użytkowanie" (to brak sprzeciwu administracji). Został on skrócony z 21 do 14 dni, a dotyczy obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia. Do zgłoszenia budowy należy dołączyć, 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz wymaganymi dokumentami. Odstąpiono od konieczności uzyskania warunków zaopatrzenia w media (energia, woda, kanalizacja, gaz) i możliwości połączenia działki z drogą publiczną (za wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich). Nadal, wymagane jest ustanowienie kierownika budowy, prowadzenie dziennika budowy, zgłoszenia rozpoczęcia oraz zakończenia robót. W nowych przepisach ustawodawca pozostawił także inwestorowi możliwość wystąpienia o zezwolenie na realizację tych inwestycji w dotychczasowym trybie wydania decyzji pozwolenia na budowę.

Co ważne, rozszerzona została także lista obiektów, które wymagają tylko zgłoszenia. Dotyczy to budowy garaży (wolnostojących) i przydomowych ganków o pow. zabudowy do 35 mkw., a także zbiorników na ścieki (szamba) o poj. do 10 m sześciennych oraz jazdów na drogę (z wyjątkiem dróg krajowych). Także budowa instalacji wewnątrz budynku (za wyjątkiem gazowych) nie wymaga już pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Na nakielskim podwórku nowelizacja prawa budowlanego nie wpłynęła znacząco na czas oczekiwania na decyzję. - Dotychczasowy średni czas oczekiwania na wydanie decyzji pozwolenia na budowę wynosił około 34 dni (dotyczy to wszystkich rodzajów inwestycji). W przypadku budowy domów jednorodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków decyzje były wydawane w terminie krótszym niż 30 dni. Opóźnienia w dominującej liczbie przypadków wynikały ze słabo opracowanych projektów budowlanych oraz braków wymaganych dokumentów – powiedział Jacek Kwasigroch, dyrektor wydziału architektury i budownictwa nakielskiego starostwa powiatowego.
Krytyczne głosy w sprawie zmian w prawie budowlanym wskazują, że 30-dniowy okres może nie być wystarczający do rzetelnej weryfikacji dokumentacji. Jacek Kwasigroch informuje: - W przypadku prawidłowo i solidnie opracowanej dokumentacji projektowej oraz załączenia wszystkich wymaganych dokumentów 30-dniowy termin jest wystarczający do zweryfikowania dokumentacji. W przypadku braków formalnych lub konieczności uzupełnienia zgłoszenia, wydawane jest postanowienie, które przerywa bieg 30-dniowego terminu do czasu właściwego uzupełnienia dokumentacji.

Jednakże urzędnik krytycznie ocenia nowe prawo: - Myślę, że ustawodawca nie wykorzystał szansy na uproszczenie obowiązujących procedur. Wprowadzone zmiany mają oczywiście dobre strony – np. dzięki rozszerzeniu zakresu robót wymagających zgłoszenia bez projektu (garaże, ganki do domów, szamba, zjazdy z dróg) inwestor nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę tych obiektów i zlecać projektu budowlanego. Zwolniono w ogóle z obowiązku uzyskania pozwolenia i zgłoszenia budowy i przebudowy instalacji w budynkach (za wyjątkiem gazowych). Jednak najbardziej „podnoszone” w mediach zmiany są ograniczone właściwie do domków jednorodzinnych. Wydawanie pozwoleń na budowę tych obiektów odbywało się możliwie szybko i nie było ograniczeniem dla inwestorów – podkreśla.

- Konieczność załączenia części wymaganych dokumentów była działaniem w interesie inwestora, mimo że wymagała z pewnością większego nakładu pracy. Inwestor miał już na etapie planowania inwestycji pewność, że jego budowa zostanie prawidłowo zakończona i będzie mógł użytkować budynek. Teraz „środek ciężkości” został przesunięty na etap realizacji. Poza tym wprowadzone zmiany nie zmieniają zasadniczo sposobu realizacji tych inwestycji (wymagany jest zarówno projekt, jak i kierownik budowy, dziennik budowy, zgłoszenie zakończenia). Zainteresowanie nowym trybem uzyskania zgody na budowę w formie „zgłoszenia z projektem budowlanym” jest ograniczone (około połowy wniosków na budowę domów jednorodzinnych jest składane w tym trybie). Ponadto ustawodawca wraz z nowelizacją nie przygotował wymaganych rozporządzeń wykonawczych, w związku z czym powstaje szereg pytań i wątpliwości. Z pewnością, wbrew opiniom lansowanym w mediach, wprowadzone zmiany nie spowodują, że dzięki nim zostanie wybudowany choćby jeden budynek mieszkalny jednorodzinny więcej niż byłby wybudowany przy wcześniej obowiązujących przepisach. Ograniczeniem dla tych inwestycji jest jedynie w małym zakresie brak miejscowych planów zagospodarowania i konieczność uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Przede wszystkim przyczyną są ograniczone możliwości finansowe Polaków (w tym możliwości kredytowe). Bez poprawy statusu materialnego, w szczególności młodego pokolenia, nie uda się w sposób znaczący podnieść liczby budowanych domów i niestety żadne zmiany formalne w obowiązujących przepisach tego nie spowodują – tak na temat nowego prawa wypowiedział się Jacek Kwasigroch.

 

Oceń artykuł: 39 72

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (15)

    nakielanin, w dniu 03-09-2015 20:44:03 napisał:

    no jasne że urzędasom się nie podoba bo kawkowanie się skończyło i trzeba zap..e..rd...alać

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (9)

    biala, w dniu 03-09-2015 21:16:25 napisał:

    Jak zwykle marna redaktorzyna.. na pozwolenie nigdy się nie czekało 90dni tylko do 65 dni. Jak o czymś piszesz to pisz prawdę a nie udawaj że wiesz..

    odpowiedz

    • 6 (6)

    czarna, w dniu 03-09-2015 22:56:11 napisał:

    Artykuł zawiera błędy rzeczowe :(. Ciekawe jak statystycznie prezentuje się szczególnie jednen z urzedników w tym wydziale,jego średnia tempa pracy jest z pewnością dużżżżżo niższa. Byle nie trafić na tego pana, bo wówczas czas oczekiwania jest wydłużony do maximum. Wiecie może kogo mam na myśli?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Zajęcia lotnicze. Sprzyjające warunki pogodowe

Od kilku dni sprzyjające warunki pogodowe umożliwiły przeprowadzenie #zajęć lotniczych w JRS Kowalewko.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)