Dziś mamy 10 grudnia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

14 listopada 2019

Nowa Rada ds. Polityki Senioralnej powołana. Henryka Tkacz będzie reprezentowała nasz powiat

fot. Szymon Zdziebło

fot. Szymon Zdziebło

Dziś (14 listopada) marszałek Piotr Całbecki wręczył powołania nowo wybranej Wojewódzkiej Rady #ds. Polityki Senioralnej. Szesnastoosobowe gremium będzie wspierać gospodarza regionu przez najbliższe pięć lat w realizowaniu projektów w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia seniorów. Inauguracja działalności rady II kadencji zbiega się z obchodzonym dziś Ogólnopolskim Dniem Seniora.

W skład radcy wchodzą przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych:

Henryka Tracz
Brała udział w tworzeniu „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w Nakle nad Notecią, które początkowo jako fundacja, a obecnie jako stowarzyszenie stanowi lokalną grupę działania. Organizacja ta realizuje szereg inicjatyw na rzecz różnych grup mieszkańców powiatu nakielskiego, w tym osób starszych. Od 2008 roku pełni w LGD funkcję sekretarza, a ponadto współpracuje także z lokalnymi kołami gospodyń wiejskich, które realizują cykliczne działania na rzecz seniorów.

Czesław Zarzeczny
Jest aktywnym włocławskim społecznikiem. Był współtwórcą Kujawskiego Stowarzyszenia Seniorzy Razem, zrzeszającego organizacje senioralne z Włocławka i okolic. Angażuje się w działalność Włocławskiej Rady Seniora (gdzie jest wiceprzewodniczącym), Stowarzyszenie Włocławski Uniwersytet Seniora, jest także członkiem Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Angażuje się także w inne sprawy Włocławka, szczególnie osiedla Zazamcze. Jest zapalonym szaradziarzem.

Henryk Szczepański
Jest członkiem Gminnej Rady Seniorów w Barcinie (powiat żniński) i osobą bardzo znaną w lokalnej społeczności. Przez lata aktywnie działał na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej „Kujawy” w Barcinie, piastując między innymi funkcję prezesa zarządu. Powadził także własne firmy.

Wiesława Taranowska
Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Ciechocinku i wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, była przewodnicząca Związków Zawodowych Uzdrowiska Polskie. Opiniowała akty prawne dotyczące polityki rodzinnej, emerytalnej i senioralnej, uczestniczyła w komisjach sejmowych i senackich. Pani Wiesława Taranowska angażowała się w wiele przedsięwzięć ukierunkowanych na seniorów zarówno w środowisku lokalnym jak i krajowym. Od 1972 roku ciechocinianka z wyboru, do 2000 r. pracowała w Przedsiębiorstwie Uzdrowisko Ciechocinek.

Paweł Kaźmierczak
Jest przewodniczącym klubu seniora „Malwa” w Pruszczu (powiat świecki). Angażuje się w rozwiązywanie problemów i potrzeb osób starszych. Podejmuje różnego rodzaju działania i przedsięwzięcia zmierzające do polepszenia jakości życia seniorów.

Lidia Chmielewska
Posiada czteroletnie doświadczenie w działalności społecznej w Grudziądzkiej Radzie Seniorów, gdzie pełni funkcję przewodniczącej. Inicjatorka licznych programów na rzecz seniorów m.in. „Biblioteka Przyjazna Seniorom”, „Dni Seniora”, „Zdrowy Senior” przy współpracy ze Szpitalem Regionalnym w Grudziądzu, „E-senior” przy współpracy z Młodzieżową Radą Miasta, „Bezpieczny Senior” przy współpracy z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Alina Strzelczyk
Jest aktywnym słuchaczem Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy w Filii w Pakości (powiat inowrocławski), ponad trzydzieści lat pracowała w miejscowym Ośrodku Pomocy Społecznej, dzięki czemu dysponuje bogatym doświadczeniem pozwalającym poznać problemy środowiska osób starszych.

Barbara Sosnowska
Działa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy w Filii w Koronowie. Pani Barbara Sosnowska współpracuje ze środowiskiem senioralnym i zabiega o programy prozdrowotne dla seniorów. Posiada ponad czterdziestoletnie doświadczenie zawodowePracowała między innymi jako sekretarz gminy Koronowo.

Ireneusz Frelichowski
Jest jednym z najbardziej znanych działaczy na rzecz seniorów w kraju. Od 1993 r. pełni funkcję prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniora z siedzibą w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest prawnikiem, pracował między innymi jako wykładowca w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

Ludwik Śliwiński
Jest aktywnym działaczem na rzecz seniorów w Chełmży. Był przewodniczącym lokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Seniorów Miasta Chełmży.

Henryk Sobczak
Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy od 1996 r. Samorządowiec uczulony na sprawy socjalno-bytowe mieszkańców obszarów wiejskich. Aktywny działacz związku i rolników zrzeszonych w Kółkach Rolniczych i Kołach Gospodyń Wiejskich.

Ewa Zbelicka
Przewodnicząca samorządu Artystycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Agora Nestora” w Bydgoszczy. Członek Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, delegatka wszystkich kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Współzałożycielka UTW przy WSG w Bydgoszczy. Od lat pomaga osobom starszym „starzeć się aktywnie”. Konsekwentnie buduje i podtrzymuje lokalne więzi między regionalnymi UTW.

Krystyna Żejmo-Wysocka
Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Radna Miasta Torunia.

Marcin Swaczyna
Kierownik Biura ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Joanna Chaberska
Starszy inspektor ds. programów polityki zdrowotnej w Departamencie Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Iwona Wełnicka
Kierownik Działu Analiz i Programowania w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu.

Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim było zarazem ostatnim posiedzeniem rady I kadencji, jak i pierwszym II kadencji. Członkowie rady omówili działania wypracowane w przeciągu pięciu lat funkcjonowania gremium. Podczas posiedzenia wybrano także prezydium rady. Przewodniczącą została Krystyna Żejmo-Wysocka, jej zastępcą Ewa Zbelicka, zaś sekretarzem Czesław Zarzeczny.

Powołana po raz pierwszy w 2014 roku Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest organem opiniodawczo-doradczym wspierającym działania samorządu województwa w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia seniorów. Samorząd województwa realizuje program polityki senioralnej, który obejmuje między innymi tworzenie dziennych domów pobytu, centrów usług środowiskowych, projekt teleopieki, sieć dziennej opieki domowej, system pomocy sąsiedzkiej, infolinię dla seniorów, gospodarstwa opiekuńcze na wsi, bezpłatne badania profilaktyczne.

materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (2)

  Iza, w dniu 14-11-2019 17:24:22 napisał:

  Gratulacje dla pani Tracz

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Grzegorz, w dniu 14-11-2019 19:11:40 napisał:

  Osoba kompetentna z dużym doświadczeniem.Gratuluje..

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Znajoma, w dniu 14-11-2019 20:41:44 napisał:

  Proszę... Poprawię nazwisko. Gratuluję Pani Heniu. Brawo.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rolery - mezoterapia skóry
Bon upominkowy
DATECS Maluch E.ko
sugerowana cena producenta: 1351,77PLN
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Tonery Directions
27PLN
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)