Dziś mamy 29 listopada 2023, środa, imieniny obchodzą:

19 listopada 2023

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

fot. Rzecznik Praw Pacjenta

fot. Rzecznik Praw Pacjenta

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

Nie bagatelizujmy swojego złego samopoczucia, które może objawiać się w różny sposób - od chronicznego zmęczenia po niespokojny sen czy uczucie ciągłego napięcia. Warto zadbać o siebie i znaleźć chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem, a także być wrażliwym na potrzeby innych. Kryzys psychiczny czy choroba nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać sygnały i wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Długotrwałe izolacje i stresujące sytuacje, które towarzyszyły nam przez ostatnie lata, pozostawiają trwały ślad na psychice. Dlatego teraz, kiedy świat wraca do normy, jest to dobry czas, aby zastanowić się nad profilaktyką zdrowia psychicznego. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową dietę, wypoczynek, zdrowy sen, a także aktywność fizyczną i utrzymywanie więzi społecznych.

Choć są to hasła znane i powtarzane od lat, w dzisiejszych czasach bardzo trudno zadbać o wszystkie te elementy na raz. Mimo, iż okres pandemicznych restrykcji mamy już za sobą, nadal możemy odczuwać skutki izolacji społecznej czy lęku związanego z ciężką chorobą. Tym bardziej niezwykle ważne jest, aby w codziennej gonitwie znaleźć czas dla siebie i poświęcić chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem. Nie zapominajmy również o osobach w naszym otoczeniu, które mogą wymagać pomocy. Bądźmy uważni na drugiego człowieka, bo kryzysu psychicznego czy choroby przecież nie widać.

A co powinniśmy zrobić, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy? Przede wszystkim nie bagatelizujmy naszego złego samopoczucia. W przypadku pogorszenia się zdrowia psychicznego należy zgłosić się do specjalisty – psychologa lub psychiatry. Warto w tym miejscu przypomnieć, że do lekarza psychiatry nie potrzebne jest skierowanie. Natomiast w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, należy udać się na izbę przyjęć przy szpitalu posiadającym w swojej strukturze oddział psychiatryczny.

Wsparcia można także szukać w licznych organizacjach zajmujących się pomaganiem osobom w kryzysie psychicznym. Listę takich organizacji można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  słuchacz, w dniu 19-11-2023 11:26:54 napisał:

  zbyszek eska bydgoszcz strona internetowa super 3 nowe miasta w kujawsko pomorskie starocie modne do dziś jedynka co w bydgoszczy graliscie jacek lech troche dobrze troche żle ch norman starocie super i z d bohlen jak modern talking midnight lady słucham dla was gram super słucha sie miły pan robert super podoba bogdan borkowski dawne milano wokalista patrze na staroste tytuł przeboje dla oldboyów starszych nastolatków k gizowska i paweł stasiak urodziny rafał brzozowski szubin koncert podoba mniej znany gentelman the ride znane tak trzymac

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Martynka stara panna po 30, w dniu 19-11-2023 11:27:06 napisał:

  Bo w życiu trzeba myśleć ja mieszkam u rodziców nie bawię się w dzieciaki ani gachów daje matce 500zl co miesiąc a resztę wypłaty mam dla siebie matka sprząta robi wszystko tatuś tez pomaga i to jest życie bez stresów a mam dopiero 32 lata.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  słuchacz, w dniu 19-11-2023 11:45:54 napisał:

  robert chyba rick astley słyszy to wyśmienity wokalista pop i inny pop dawno ide robert prowadził i słuchali grał kim wilde starocie you came modern talking do you wanna podoba gram smokie żyjąc u drzwii z alicją na nowy europe oczekuje nie sam p collins nie słyszał operacje i słyszał rick astley słyszy ja wywiad z r brzozowski joanna

  odpowiedz

  • 0 (0)

  słuchacz, w dniu 19-11-2023 12:01:59 napisał:

  lina xzasu jeden tydzien w kinie tak blisko może podobac rafał brzozowski wywiad niezła nispodzianka w kościele rafał brzozowski zaczeka tyle podoba k prońko w niedziele po 19:00 spodobała

  odpowiedz

  • 0 (0)

  słuchacz, w dniu 19-11-2023 15:08:30 napisał:

  w internecie zdjęcie starosty i o przebojach sprzed lat eska w starostwie dawno słuchano robert po południu prowadził i pamiętam mamy weekend nie dla wszystkich pop grał bon jovi christmas polecają eska strona wczoraj sam czytam nigdzie do powaitu nie pisałem w jakim obcym domu k prońko jacek grał i spodobała sam na staroste głosowałem dawno w pawlak w senacie udało podobał robert takze

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Anna , w dniu 20-11-2023 06:46:38 napisał:

  Słuchaczu, błagam...zmień dilera

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Apel o rozwagę. Policjanci rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe

Wczoraj nakielscy policjanci przyłączyli się do obchodów# Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Mundurowi podczas prowadzonych kontroli apelowali do uczestników ruchu o rozsądek i rozwagę.

(czytaj więcej)
0

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

(czytaj więcej)