Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie
fot. Rzecznik Praw Pacjenta
Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.
Nie bagatelizujmy swojego złego samopoczucia, które może objawiać się w różny sposób - od chronicznego zmęczenia po niespokojny sen czy uczucie ciągłego napięcia. Warto zadbać o siebie i znaleźć chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem, a także być wrażliwym na potrzeby innych. Kryzys psychiczny czy choroba nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać sygnały i wiedzieć, gdzie szukać pomocy.
Długotrwałe izolacje i stresujące sytuacje, które towarzyszyły nam przez ostatnie lata, pozostawiają trwały ślad na psychice. Dlatego teraz, kiedy świat wraca do normy, jest to dobry czas, aby zastanowić się nad profilaktyką zdrowia psychicznego. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową dietę, wypoczynek, zdrowy sen, a także aktywność fizyczną i utrzymywanie więzi społecznych.
Choć są to hasła znane i powtarzane od lat, w dzisiejszych czasach bardzo trudno zadbać o wszystkie te elementy na raz. Mimo, iż okres pandemicznych restrykcji mamy już za sobą, nadal możemy odczuwać skutki izolacji społecznej czy lęku związanego z ciężką chorobą. Tym bardziej niezwykle ważne jest, aby w codziennej gonitwie znaleźć czas dla siebie i poświęcić chwilę na refleksję nad swoim samopoczuciem. Nie zapominajmy również o osobach w naszym otoczeniu, które mogą wymagać pomocy. Bądźmy uważni na drugiego człowieka, bo kryzysu psychicznego czy choroby przecież nie widać.
A co powinniśmy zrobić, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy? Przede wszystkim nie bagatelizujmy naszego złego samopoczucia. W przypadku pogorszenia się zdrowia psychicznego należy zgłosić się do specjalisty – psychologa lub psychiatry. Warto w tym miejscu przypomnieć, że do lekarza psychiatry nie potrzebne jest skierowanie. Natomiast w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, należy udać się na izbę przyjęć przy szpitalu posiadającym w swojej strukturze oddział psychiatryczny.
Wsparcia można także szukać w licznych organizacjach zajmujących się pomaganiem osobom w kryzysie psychicznym. Listę takich organizacji można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.
Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta
Czytaj również
- "Noc Bibliotek". Wydarzenia w ramach ogólnopolskiej akcji
- Cyberprzestępcy zaskakują swoją pomysłowością. Stosują nowe metody
- Miłośników grzybobrania nie brakowało. Frekwencja zaskoczyła organizatorów
- Masz wątpliwości co do zebranych grzybów? Skorzystaj z bezpłatnych porad
- Światowy Dzień Onkologii. Pamiętajmy o regularnych badaniach
Dodaj komentarz
Gotowi do zimowego utrzymania dróg. Co do dyspozycji?
Kilka tysięcy osób będzie pracować w trakcie sezonu zimowego# przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych, za które odpowiada GDDKiA. Do ich dyspozycji będzie około 2800 pojazdów, w tym m.in. 670 pługów i 2100 pługosolarek, a także 284 magazyny soli.
(czytaj więcej)Budowa drogi ekspresowej S-10. Start jeszcze w tym roku?
Sama budowa to finał wieloletnich przygotowań #inwestycji drogowej. W naszym województwie jeszcze w tym roku planujemy start budowy 50-kilometrowej drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń. Czekamy na wydanie pierwszej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
(czytaj więcej)Usługa "Bezpieczny autobus". Informacje o pojeździe przed podróżą
Planowanie podróży autobusem lub autokarem z rodziną# może budzić obawy o bezpieczeństwo i komfort. Usługa „Bezpieczny autobus”, dostępna w aplikacji mObywatel, umożliwia szybkie sprawdzenie kluczowych informacji o pojeździe przed podróżą. Pozwala to na sprawdzenie ważności danych technicznych pojazdu i polisy OC.
(czytaj więcej)"Noc Bibliotek". Wydarzenia w ramach ogólnopolskiej akcji
Prawie 1 500 bibliotek w całej Polsce przygotowało specjalne wydarzenia# w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Biblioteki to często serca lokalnych społeczności i lokalne centra żywej kultury i edukacji z ofertą dla osób w każdym wieku. Dziś szczególnie warto je odwiedzić.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
słuchacz, w dniu 19-11-2023 11:26:54 napisał:
odpowiedz
Martynka stara panna po 30, w dniu 19-11-2023 11:27:06 napisał:
odpowiedz
słuchacz, w dniu 19-11-2023 11:45:54 napisał:
odpowiedz
słuchacz, w dniu 19-11-2023 12:01:59 napisał:
odpowiedz
słuchacz, w dniu 19-11-2023 15:08:30 napisał:
odpowiedz
Anna , w dniu 20-11-2023 06:46:38 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!