Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 czerwca 2016

Nasz region dotknięty suszą rolniczą. Opracowano nowe wskaźniki

fot. MRiRW

fot. MRiRW

W związku z suszą rolniczą, określono nowe wskaźniki klimatycznego bilansu wodnego dla # poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, z podziałem na województwa.

Wysokość wskaźników została określona na podstawie danych przekazanych przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG–PIB). Minister podkreślił, że na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Instytut ten prowadzi System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce.

System ma za zadanie wskazać obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych. Za szkody uważa się obniżenie wielkości plonów o 20% z powodu suszy na obszarze gminy w danym roku, w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Aktualną sytuację zagrożenia suszą w rolnictwie przedstawił prof. dr hab. Andrzej Doroszewski z IUNG-PIB, który powiedział, że ostatnim rokiem, w którym nie zanotowano w Polsce suszy był rok 1980, dlatego można uważać, że susza jest w naszym kraju zjawiskiem permanentnym.

Obecnie susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród trzech upraw:zbóż jarych,krzewów owocowych, truskawek.

Największa susza występuje w uprawach zbóż jarych, odnotowano ją w 76. gminach na terenie sześciu województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Zdecydowanie gorsza jest sytuacja na glebach lekkich niż na ciężkich. W 56. gminach tych samych województw odnotowano również suszę rolniczą w uprawach krzewów owocowych. W 15. gminach trzech województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego susza występuje także w uprawach truskawek.

W związku z tą sytuacją minister Krzysztof Jurgiel powołał Grupę Zadaniową ds. monitoringu suszy rolniczej pod przewodnictwem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego. Głównym jej zadaniem będzie analiza skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem suszy rolniczej na terytorium Polski oraz przygotowywanie propozycji rozwiązań mających na celu łagodzenie skutków występowania suszy dla producentów rolnych, w tym mechanizmów pomocowych.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego został także zaprezentowany nowy wzór Protokółu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym i dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Wzór protokółu powinien być wykorzystywany przez komisje szacujące straty. W nowym wzorze protokołu uproszczono w szczególności metodę określania średniorocznej produkcji z trzech poprzednich lat, a także strat powodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

W dzisiejszym spotkaniu, poza stałymi członkami Zespołu, uczestniczyli również eksperci z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego.

materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 37 53

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa magazynów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)