Dziś mamy 20 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

17 maja 2021

Napęd hybrydowy, czy spalinowy – który lepszy?

O przechodzeniu z napędu spalinowego na hybrydowy krąży slogan Toyoty:# „Stop smoking, go hybrid”. Wiele środowisk namawia nas do takiego kroku. Warto zadać sobie więc podstawowe pytanie: „Czy naprawdę hybryda jest korzystniejszym rozwiązaniem niż standardowy samochód?” W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bardziej szczegółowo… Tradycyjny samochód na benzynę – czy warto z niego rezygnować?

Samochody z napędem na benzynę znamy bardzo dobrze. Jeździliśmy nimi przez całe dotychczasowe życie. Były one ponadto w użyciu przez całą historię motoryzacji. Mają swoje oczywiste zalety spośród których najważniejszą jest właśnie fakt bycia sprawdzonym i docenionym przez wiele pokoleń rozwiązaniem.

Do wad eksploatowania takiego pojazdu zaliczyć możemy natomiast obserwowany aktualnie gwałtowny wzrost ceny za benzynę. Inną kwestią jest także zanieczyszczenie powietrza, które powoduje spalinowy napęd.

Wymienione wyżej czynniki sprowadzają się w dalszej perspektywie czasowej do powolnego znikania z rynku modeli o takim właśnie napędzie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa wnioskować więc można, że w niedalekiej przyszłości rozwijające się teraz technologie napędów hybrydowych wyprą te bardziej tradycyjne, spalinowe.

 

Źródło: Pixabay

Wielkie zmiany na rynku motoryzacyjnym

Dla przeciwwagi samochody z napędem hybrydowym przeżywają teraz na światowym rynku swój wielki boom. Cała związana z nimi gałąź technologii gwałtownie się obecnie rozwija. W niedalekiej przyszłości spodziewać się więc można powstawania coraz to nowych i nowych rozwiązań poprawiających opłacalność hybryd.

Taki stan rzeczy powodowany jest między innymi restrykcjami nałożonymi na producentów samochodów przez Unię Europejską. Określają one maksymalną ilość

emitowanych przez samochód spalin. Na szczęście wraz z erozją rozwiązań napędów spalinowych następuje wspomniane już zwiększenie atrakcyjności tych hybrydowych. Jest to z kolei powodowane podnoszeniem ich jakości przez, rywalizujące w ten sposób o klienta, światowe marki.

Liderem w branży hybryd z całą pewnością jest Toyota. Do 2020 roku sprzedała ona już ponad 10 milionów samochodów o takim napędzie. Jest to znacznie wyższy wynik sprzedażowy, niż ten osiągnięty przez jej konkurencję. Co więcej, na polskim rynku aż 60% ogłoszeń sprzedażowych hybryd stanowią propozycje tej marki.

Co zaoferuje nam samochów hybrydowy?

Przewaga samochodu hybrydowego, nad jego standardowym, spalinowym odpowiednikiem uwidacznia się najbardziej podczas jazdy miejskiej. Kiedy jedziemy przez tereny zabudowane często zdarza się nam czekać w korkach. Jest to tak zwana jazda przerywana, podczas której zużywamy najwięcej paliwa. Innym jej wariantem jest ciągłe stawanie na pasach, przejściach dla pieszych, przejazdach rowerowych i czerwonych światłach. 

Źródło: https://ofertytoyota.pl/samochody-hybrydowe/

Podczas takiej właśnie jazdy (przerywanej i na wysokich obrotach silnika) spalamy najwięcej benzyny. Na szczęście w przypadku napędu hybrydowego jest odwrotnie: podczas hamowań i ruszania ładujemy energię elektryczną, którą potem zużywamy podczas dalszej jazdy. Poza tym samochód hybrydowy ma znacznie lepsze przyśpieszenie i moc, niż jego tradycyjny odpowiednik.

Kolejną korzyścią na którą liczyć będziemy mogli podczas korzystania z samochodu hybrydowego będzie fakt jego znacznie rzadszych wizyt w warsztatach samochodowych. Dzieje się tak dlatego, że napęd taki zawiera mniejszą liczbę narażonych na zepsucie części. Nie będziemy więc narażeni na brak samochodu podczas przedłużającej się w warsztacie naprawy. Wedle statystyki zaoszczędzimy dzięki temu nawet do 1000 euro na samych przeglądach.

Podsumowanie

Jak więc widzimy napęd hybrydowy jest na wielu płaszczyznach znacznie lepszy, niż jego tradycyjny odpowiednik na benzynę. Jest od niego bardziej elastyczny i oszczędny. Uzewnętrznia się to zwłaszcza podczas jazdy miejskiej. Hybryda ma przy tym większą moc i przyśpieszenie. Warto więc wziąć na poważnie slogan Toyoty: „Stop smoking, go hybrid”.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany 

 

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)