Dziś mamy 16 września 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

07 września 2019

Nakielskie szkoły po wakacjach. O podwyżkach i remontach

SP 2 Nakło fot. arch.

SP 2 Nakło fot. arch.

Za nami pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Ilu uczniów rozpoczęło #edukację w gminie Nakło? Jakie przeprowadzono remonty? Dowiesz się poniżej.

W całej gminie Nakło nowy rok szkolny rozpoczęło aż 3153 uczniów. Dla 299 z nich będzie to pierwszy rok w szkolnych murach. Do przedszkoli uczęszcza 645 dzieci. Wszystkich uczniów naucza łącznie 316 nauczycieli.

Co przyniesie nowy rok szkolny? Dla samorządu i nauczycieli stoi pod znakiem podwyżek wynagrodzenia i podwyższenia dodatku funkcyjnego za wychowawstwo. Pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 9,6%. Część z tych pieniędzy zostanie przekazana w subwencji oświatowej. Samorządy w całej Polsce będą musiały szukać dodatkowych pieniędzy w swoich budżetach. Jak mówi Anna Biniakowska, dyrektorka Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle, na podwyżki dla nauczycieli i podwyższenie dodatku funkcyjnego za wychowawstwo gmina powinna zabezpieczyć ok. 900 tys. zł. – Do końca roku 2019 nie są planowane podwyżki dla pracowników administracji i obsługi – dodaje. Czy dodatkowe pieniądze wpłyną do kieszeni pracowników od stycznia 2020? To zależy od konstrukcji budżetu gminy, który będzie powstawał we wrześniu. Radni przyjmą go (lub nie) w grudniu.

W ostatnim czasie dużo się działo w nakielskich szkołach, jeśli chodzi o remonty. W jednych inwestycje były wręcz ogromne, w innych mniejsze. W Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle wyremontowano kuchnię (90 tys. zł) oraz wymieniono ogrodzenie boiska (26 tys. zł). W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nakle przebudowano instalację sanitarną (koszt 27 tys. zł), remontowano zaplecze boiska „Orlik" (35 tys. zł), część budynku przekształcono na kolejne oddziały przedszkolne (92 tys. 500 zł), zakupiono także wyposażenie (30 tys. 500 zł). Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Nakle doczekał się remontu klatek schodowych i korytarzy (120 tys. zł), instalacji układu tlenowania i kompensacji mocy pojemnościowej (30 tys. zł) oraz remontu i modernizacji kuchni (100 tys. zł). Najwięcej pieniędzy pochłonęła szkoła w Paterku. Tam zakończono budowę nowego segmentu (7 mln 665 tys. zł), wyposażono szkołę (300 tys. zł), wyremontowano wnętrze sali gimnastycznej (139 tys. zł). Także w Potulicach rozpoczęła się termomodernizacja budynku szkoły (1 mln 750 tys. zł), wyremontowano też dwie sale lekcyjne (10 tys. zł). W ślesińskiej szkole gruntowanie wyremontowano jedną salę lekcyjną 11 tys. 900 zł), odmalowano też kuchnię, stołówkę, umywalnie i toalety. W występie wyremontowano zaplecze kuchenne (8000 zł), zaś w planach jest wymiana pokrycia dachowego budynku „starej szkoły”. W Przedszkolu nr 2 w Nakle pomalowano pomieszczenia w piwnicy i ogrodzenie przedszkola.

Gminie udało się pozyskać 80 tys. zł dla „czwórki”, 80 tys. zł dla Paterka i 70 tys. zł dla SP nr 2 w ramach programu „Posiłek w szkole”. Po stronie samorządu pozostaje 20% dopłaty, a raczej wkładu własnego, do dofinansowania. – Większość stołówek będzie już wyposażona w nowoczesne sprzęty i tzw. zdrowe gotowanie – mówi Biniakowska.

Oceń artykuł: 2 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (4)

  annna, w dniu 08-09-2019 16:53:15 napisał:

  Jak wstyd , dzieci w szkole nr 4 nie potrafia zaspiewac hymnu panstwowego.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Jan, w dniu 08-09-2019 18:19:37 napisał:

  Skutki 2 religii w szkole zamiast muzyki.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  pp, w dniu 08-09-2019 18:28:32 napisał:

  A wycieczek jeszcze nie ma przecież zaczął się rok szkolny.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Odchudzanie
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Jadalnia / pokój dzienny
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Ile osób nosi twoje nazwisko? Sprawdź w kopalni danych

Zastanawialiście się kiedyś, ile osób w Polsce nosi Wasze nazwisko? A może chcecie wiedzieć, jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? # Mamy odpowiedzi na te pytania. Z pomocą przychodzi nasz portal Dane.gov.pl.

(czytaj więcej)
0

Przegapione wakacje? Jesienią odpoczniesz znacznie taniej

Okres urlopowy dobiega końca, a większość z nas wakacje ma już za sobą. Jednak ci, którzy dopiero planują odpoczynek, nie powinni się martwić.# To właśnie jesienią linie lotnicze oferują atrakcyjne ceny biletów, a noclegi w europejskich miastach stają się zdecydowanie tańsze.

(czytaj więcej)